שיחה:ים טתיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ים תטיס[עריכת קוד מקור]

נכון שעל פי כללי התעתיק שם הערך הוא נכון, אולם דומני שכבר התקבע התעתיק 'ים תטיס'. --הלל.שיחה • י"ח בתשרי ה'תשע"ב • 22:57, 15 באוקטובר 2011 (IST)

בעד שינוי כמו השם שותפות ים תטיס שהתקבע בציבור. בורה בורה - שיחה 19:52, 27 במאי 2013 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד השינוי. השם שהתקבע בציבור הוא של קידוח הגז, לא של האוקיינוס הקדום. במקורות העבריים שאני מכיר, כמו ספרו של הגאולוג יוסי מרט, הים בראש ההר, כתוב ים טתיס. חיפוש בגוגל מעלה כמעט רק תוצאות של חברת הגז ועם כל הכבוד, אנחנו לא אמורים לשנות שמו של ערך בוויקיפדיה בגלל הצורה שבה עסק מסחרי קורא לעצמו. Reuveny - שיחה 20:18, 27 במאי 2013 (IDT)
אני גם נגד. יש הפניה, לא צריך יותר מזה. גיא - שיחה 11:11, 16 ביוני 2013 (IDT)

בכל זאת שם הערך צריך להיות תטיס[עריכת קוד מקור]

גוגל מכיר את ים תטיס כ תטיס. גוגל טרנסלט מתרגם תטיס ל- THETIS בעוד שאת המילה טתיס הוא מתרגם TETIS. המילה/שם הבינלאומי הוא TETHYS ולכן ה-T בהתחלה הוא חזק ומוחלט = 'ת'. בעוד שה- TH בתוך המילה הוא חלש יותר ולכן יהיה נכון לתת לו את האות 'ט'. זו שיטה מקובלת בעברית בתרגום ביטויים לועזיים שה-T בהתחלת מילה מתורגם ל'ת' וה-TH בתוך המילה מתורגם ל-'ט'. רון ארזירון ארזי - שיחה 02:15, 20 במרץ 2017 (IST)

הערך 'ים טתיס' (תטיס) חלש ריק ומתחמק מתוכן.[עריכת קוד מקור]

ים תטיס הפניה לכאן נמצאת בערך Tethys Ocean באנגלית בצד בחלק של "הערך בשפות אחרות". הערך באנגלית מלא ומפורט ומציין כבר מהמשפט הראשון או השני שמדובר בים קדום מלפני 250 מיליון שנה. לעומת זה הערך כאן בעברית רזה ודל בצורה מדהימה. מדבר על ים קדום (בזמן לא מוגדר) ש"נעלם עם השנים". כל הערך בעברית כתוב כמנסה להתחמק מהנושא כנראה בניסיון לא לבוא לידי התנגשות עם התנ"ך וסיפור הבריאה מלפני 5777 שנה. למעשה לא כתוב בו כלום. כפי שהערך מופיע כאן ב'ויקפדיה עברית' פשוט אפשר למחוק אותו מפני שממילא לא קיים. אפשרות שניה היא לתרגם אותו בשלמותו מאנגלית מבלי לשנות דבר. כך לא יהיה צורך להמציא את הערך מחדש. הערה - נכון יהיה בסוף הערך, שיכתב מחדש ונכון (תרגום מאנגלית), להוסיף את כמה המילים המופיעות כאן בערך בעברית המקשרות את ים תטיס לארץ ישראל.רון ארזי - שיחה 02:29, 20 במרץ 2017 (IST)

למחוק את הסוגריים בפיסקה הראשונה בערך בעברית כפי שהוא היום[עריכת קוד מקור]

להלן הפיסקה הראשונה: ים טתיס (Tethys, יוונית: Τηθύς) הוא שמו של אוקיינוס, אשר לפי תאורית טקטוניקת הלוחות (המקובלת במדעי כדור הארץ בכלל ובתחומי הגאולוגיה והגאופיזיקה בפרט) התקיים בעבר והפריד בין היבשות לאוראסיה בצפון וגונדוונה בדרום, בצידן המזרחי. יבשות אלו התפצלו מהיבשת הקדומה פנגיאה בתור היורה. ההסבר בסוגריים על תאוריות מדעיות מקובלות במדעים הוא מיותר ולא שייך. למעשה ההסבר הנ"ל הוא 'הערכת חסר' של הקורא. במידה והקורא לא שמע או שהוא מתעניין במדעי כדור הארץ וגיאולוגיה וגאופיזיקה, יתכבד ויפנה לערכים המתאימים וירחיב אופקיו. להלן הפיסקה הראשונה של הערך באנגלית: The Tethys Ocean (Ancient Greek: Τηθύς) was an ocean that existed between the continents of Gondwana and Laurasia during much of the Mesozoic era, before the opening of the Indian and Atlantic oceans during the Cretaceous period. It is also referred to as the Tethys Sea or Neotethys. אין זה מעניין הערך הזה להרחיב בפני הקורא שקיימים מדעים כאלה. זה פשוט לא חלק ועניין מהערך.רון ארזי - שיחה 02:49, 20 במרץ 2017 (IST)

בסופו של דבר הים הוא תטיס ולא *טתיס*[עריכת קוד מקור]

עורך יקר - בסופו של דבר הים הוא תטיס ולא *טתיס* ושם הערך צ"ל ים תטיס. באנציקלופדיה של האוניברסיטה העברית, המכון למדעי כדור הארץ, מובא הסבר מדויק מדוע הים הקדום נקרא תטיס. האנציקלופדיה המדעית אף טרחה להסביר את הבילבול בן השמות *תטיס* ו- *טתיס*. אין זה מאי-נאפקא-מינה שאיזו חברה מסחרית של ימינו בחרה בשם הזה כשם עיסקי שלה ואין חשש כלשהו שמישהו עלול להתבלבל בין שם הים ושם החברה. כמו כן לאותה חברה אין בעלות על השם. להפך - היא לקחה אותו מאותו שם של הים הקדמון. להלן העתק/הדבק מתוך *ים-תטיס, אנציקלופדיה, המכון למדעי כדור הארץ, האוניברסיטה העברית, ירושלים*: "מקור השם תטיס לפי המיתולוגיה היוונית, תטיס הייתה טיטאנית, אחת מאלות הים, אחותו ובת זוגתו של אוקיינוס. תטיס נחשבה לאלת הים העוצמתית ביותר.[2] חייה של תטיס היו רצופים בסיפורים שכללו טרגדיות, תככים, זעזועים ורומנטיקה. בשנת 1893, המדען האוסטרי אדוארד סואס החליט לשאול את שמה עבור מה שהיה מבחינת המדענים החידה הגדולה ביותר- הים הנעלם. כמו שהאלה תטיס הייתה החזקה מכולן, כך לפני כמה מאות מיליוני שנה היה זה ים תטיס אשרבלבול שלט בעולם.[3] בלבול בשמות טתיס ותטיס (!!) טתיס הייתה נכדתה של תטיס והיא הייתה אחת מחמש עשרה הנראידות - נימפות הים. טתיס בניגוד לתטיס לא הייתה אלת ים ולכן ים תטיס לא נקרא על שמה, אלא על שם סבתה". קישור לאנציקלופדיה הנ"ל כאן מייד בהמשך. הערה - כפי שתראה, אמנם באנציקלופדיה האוניברסיטאית הנ"ל מופיע הערך בפרוט יחסית רב כולל ציון שנים בהן היה קיים ים תטיס הקדמון !! אך בכל זאת יש כמה שגיאות תחביר ו/או קטעים שאינם ברורים די-צורכם ולכן לא נראה לי מתאים בשלב זה להעתיק את הערך כלשונו מהאנציקלופדיה. הקישור: http://earth.wiki.huji.ac.il/index.php/%D7%99%D7%9D_%D7%AA%D7%98%D7%99%D7%A1

לכן, עם כל הכבוד הראוי - אבקשך לשנות את שם הערך בהתאם. (כמו כן בכוונתי להכין את הערך ים תטיס כפי שמופיע בוויקיפדיה החופשית (בינ"ל) לגירסה בעברית - אך זה יקח עוד זמן) רון ארזי רון ארזי - שיחה 06:13, 17 באוקטובר 2017 (IDT)

אני לא מומחה לתעתיקים מיוונית, אבל גם הכותב האלמוני של אתר האינטרנט של המכון למדעי כדור הארץ שהבאת אינו מומחה לכך. כפי שכבר כתבתי למעלה, במקורות העבריים שאני מכיר, כמו ספרו של הגאולוג יוסי מרט, הים בראש ההר, כתוב ים טתיס. מעניין שבספר הזה מובא הסבר הפוך בדיוק - שהים קרוי ע"ש זוגתו של אוקינוס, טתיס ואין להתבלבל בינה לבין הנימפה תטיס.
חוץ מזה, אתה צודק שהערך חלקי מאוד וזקוק לעריכה מקיפה. Reuveny - שיחה 22:08, 17 באוקטובר 2017 (IDT)