שיחה:מה שנשאר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לפי ההסכם שלנו[עריכת קוד מקור]

בערך הדור השני לשואה מצוין אלבומו של אילן וירצברג, מה שנשאר, ואף ניתן להאזין לשיר הנושא שלו. האדמומיות של הקישור הלא קיים אינה במקומה. לכן כתבתי ערך אלבום, כפי שעשיתי עבור בציר טוב. הנה הוא לפניך -

"מה שנשאר" הוא אלבום מוזיקה של המלחין אילן וירצברג שנוצר ב-1990.

האלבום נוצר בתקופת שיא פעילותו של וירצברג כמפיק מוזיקלי. כל אותה תקופה עבד עבור אמנים אחרים, ועלה בו הצורך להביע את עצמו. כמו ב"בציר טוב" גם כאן מילא המפיק אשר ביטנסקי תפקיד מרכזי בקידום ההפקה ובעידודו של וירצברג להשקיע את מיטב זמנו ליצירה.

וירצברג חש צורך ליצור מוזיקה שונה לגמרי מסוג החומרים שעליהם עבד עם האחרים. גישה זו הובילה בסופו של דבר ליצירת מעין תקליט קונספט של רוק מתקדם ברוח מוזיקת הרוק של תחילת שנות ה-70. האלבום הוקלט עם נגנים - מאיר ישראל בתופים, ואלון נאדל בבס - והיה לו צליל מרשים יותר לעומת האלבומו הקודם, "משני צדי הכדור", שנעשה בתנאים ביתיים יותר.

המילים שכתב וירצברג לשירי האלבום הן קשות בשל תהליכים נפשיים עמוקים של צמיחה רגשית שחווה בתקופה ההיא.


רשימת השירים:
1. יהיה
2. מה שנשאר
3. שפל בחופים
4. החיה - חלק א'
5. יפו
6. החיה חלק - ב'
7. רק עם שוך הסערה
8. מונשדו
קישורים חיצוניים
דף האלבום באתר האמן, האתר הרשמי של אילן וירצברג

קילגור-אלמוג, הייתי מבקשת להעלות את הערך בעצמי בסופו של דבר. אני רוצה שהוא יירשם על שמי ואף ייזקף לזכותה של הסטטיסטיקה שלי. בשורת התקציר אכתוב: לאחר בדיקה ואישור של קילגור טראוט. זאת בתנאי שתאשר, כמובן.
בברכה,
דליה שיחהפינת המילה הטובה 20:10, 29 באפריל 2007 (IDT)

לדליה ערב טוב. הערך הוא ראוי, וכולל מידע רב יותר מרוב הערכים שנכתבים על אלבומים, בחלקם חשובים פחות מהאלבום הזה, כך ש"ועדת ערכי משפחת וירצברג המורחבת" מאשרת אותו בשמחה. אבל יש לי מספר הערות. ראשית, תראי אם את יכולה ליצור תבנית אלבום. שנית - קישורים - אשר ביטנסקי, מאיר ישראל, אלון נאדל, רוק מתקדם. הפיסקה "ייצורו של אלבום זה" וגו' מיותרת לטעמי. לאחר ביצוע ההערות, את יכולה להעלות את הערך למרחב הערכים, ולהעביר שיחה זו לדף השיחה של הערך. ערב טוב והמשך עבודה נעימה קילגור טראוט 20:29, 29 באפריל 2007 (IDT)
תודה לך, אלמוג-קילגור :-). כך אעשה (אף ש"תבנית אלבום" היא כרגע חידה גדולה, אבל אני מאמינה שאתגבר עליה). דליה שיחהפינת המילה הטובה 20:57, 29 באפריל 2007 (IDT)

ראו גם[עריכת קוד מקור]

הסרתי את פרק ה"ראו גם" שכן אין לו הצדקה בערך. מתוך שמונת שירי האלבום שלושה נכתבו על ידי וירצברג, אחד מהם עוסק במות אביו. בכך אין די בכדי להעמיס פרשנויות על ביטוי למצוקות או התמודדות או כל דבר אחר של הדור השני לשואה, ובוודאי שאין בכך די בכדי להאציל מהשיר היחיד לאלבום כולו. אלבום כמו אפר ואבק של פוליקר הוא דוגמא לאלבום העוסק בדור השני לשואה, לכך כאן.

יש בערך מספיק קישורים ולא צריך להוסיף עוד באופן מלאכותי. הערך מספק בפני עצמו כערך על אלבום מוזיקלי, ודי בכך.

בנוסף, באתרו של האמן אין ולו מילה אחת על קשר בין השיר או האלבום לדור השני לשואה, אין להעמיס פרשנויות יתר מצד עורכי האתר.

תגובתך יפה מנומקת היטב (כנראה החמצתי את ייעודי להיות מורה). אלמוג הוסיף את הנ"ל לבקשתי, והאמת? שכנעת אפילו אותי. דליה שיחהפינת המילה הטובה 07:54, 4 במאי 2007 (IDT)
נ"ב: כדי למנוע אי הבנה, וירצברג הלחין את כל השירים, וכתב טקסטים לחלק מהם. אגב, על גב העטיפה נכתבה "תודה מיוחדת" גם לאחותו "על עזרה בכתיבת המילים"... דליה.
ראיתי עכשיו גם את שני תיקוניך החשובים. תודה, דליה שיחהפינת המילה הטובה 08:06, 4 במאי 2007 (IDT)

ואחרי שהוכחתי פתיחות וטולרנטיות ארצה רק להוסיף כי מקורות הידע שלי על מעיינות היצירה הנובעים של וירצברג המופנם נובעים מידע רב ומהימן מזה הניתן למצוא בעיון חפוז באתרו הרשמי. וירצברג, מחמל נפשה של אחותו, עקב מקרוב אחר המתרחש, סמך עליו את ידיו ונתן את ברכתו. אבל אני מקבלת הכול למען שלום בית והוכחת רצון טוב ומזג טוב. דליה שיחהפינת המילה הטובה 08:20, 4 במאי 2007 (IDT)