שיחה:מוסמך אוניברסיטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לעניין דוקטור לרפואה. דוקטור לרפואה מבחינה אקדמאית זה תואר שני ומסיים תואר שני הוא מוסמך ולראיה (סתמית לחלוטין): ידיעון אוניברסיטת תל אביב 2005\2006 ע"מ 207 סעיף ב2 "...למען הסר ספק יובהר כי תואר M.D או D.M.D אינו נחשב תואר שלישי."

זה נכון כמובן, אך לדעתי עדיף לכתוב את הערך "דוקטור לרפואה" ולהבהיר בו את העניין הזה. גילגמש שיחה 15:46, 19 יולי 2005 (UTC)

טוב, אני אכתוב עוד ערך.

מאיזו בחינה אקדמית דוקטור לרפואה זה תואר שני? זה נכון מבחינה מתמטית (אם סופרים, אדם לומד-לומד-לומד, מקבל תואר ראשון ב'מדעי החיים', לומד-לומד-לומד-לומד מקבל תואר דוקטור לרפואה, שבהיותו עוקב לתואר הראשון הוא ממילא תואר שני; פעם היו מדלגים על שלב הביניים של קבלת התואר הראשון, ואז 'דוקטור לרפואה' היה תואר ראשון). נכון גם שבסיום לימודי הרפואה צריך להגיש עבודת מחקר שהיקפה דומה לזה של עבודת מאסטר. בכל זאת האנלוגיה קצת מיותרת. עוזי ו. 16:00, 19 יולי 2005 (UTC)
העובדה שתואר ד"ר לרפואה אינו מקביל לתואר שלישי

אינה הופכת אותו ל"מוסמך". זה פשוט שני תארים נפרדים. למיטב ידיעתי אי אפשר לדלג מתואר שני לפרופסורה אך אפשר להיות ד"ר לרפואה ופרופסור באוניברסיטה שש"ז 17:27, 19 יולי 2005 (UTC)

הסיבות הן היסטוריות. עד כמה שידוע לי, בעבר הרחוק למדי אכן היה "תואר ראשון לרפואה" וכו'. תואר MD לא מקביל בשום פנים ואופן ל-PHD וכל רופא שיש לו PHD רשום לפני שמו MD PHD תואר "דוקטור לרפואה" אכן מקביל לתואר שני לפי ההיררכיה האקדמאית הפנימית. אין לזה משמעות מעשית עבור החולה כי תואר PHD אומר רק שהרופא הזה עסק במחקר כלשהו, וברוב המקרים אין בין המחקר לבין הטיפול המידי בחולה קשר ישיר. גילגמש שיחה 17:39, 19 יולי 2005 (UTC)

כרגיל, במקום שיש חילוקי דעות פונים למקורות. אם הוא רוצה להכניס את זה שיביא מקור רציני שמכנה תואר MD כתואר "מוסמך". (לא שהוא לא תואר שלישי, את זה אנו יודעים) שש"ז 17:53, 19 יולי 2005 (UTC)

אין לי מקור כזה. אני מסתמך על שמועות שרצות בין חברי ללימודים. גילגמש שיחה 17:55, 19 יולי 2005 (UTC)

קבעתי שMD זה תואר מוסמך ע"פ השרשרת הלוגית הבאה: 1)MD זה תואר מתקדם מתואר ראשון (כי במהלך למודי הרפואה מקבלים תואר ראשון) 2) MD הוא פחות מתואר שלישי (ראה ציטוט מהחוברת). 3) כל תואר אקדמאי שהוא פחות מתואר שלישי ויותר מתואר ראשון הוא תואר שני. 4) ע"פ 1,2,3 MD תואר שני. 5) מוסמך הוא בוגר תואר שני. 6) ע"פ 4,5 MD הוא גם תואר מוסמך (והוא דוקטור מסיבה אחרת-היסטורית)

ובלי שום קשר מעמד תלמידי MD לאחר קבלת התואר הראשון הוא של תלמידי תואר מבחינת התנאים והרשומים של האוניברסיטה.

כלומר אני יכול לטעות ב-2 דברים: 1) למרות 1,2,3 MD הוא לא תואר שני. 2) למרות 4 לא כול תואר שני הוא מוסמך.

לגבי 2 - "פחות" באיזה מובן? הציטוט מהחוברת מראה שהם שונים (ואת זה ידענו). לגבי 3 - מסתבר שלא. למשל, יש תואר דוקטור ברפואה; יש תואר ארבע-שנתי בהנדסה, וכן הלאה.
בעיקר, אני לא מבין למה כל-כך חשוב לדחוס את המערכת האקדמית למיטת סדום של תואר ראשון-שני-שלישי. עוזי ו. 19:54, 19 יולי 2005 (UTC)

1) הציטוט מהחוברת מתייחס לדרישות קבלה למסלול מסויים. כך והחוברת מצהירה שדוקטור לרפואה אינו תואר שלישי. מכיוון שתואר שלישי זה התואר האקדמי הגבוהה ביותר אז דוקטור לרפואה הוא תואר נמוך יותר.

לאיזה מסלול דרישות הקבלה הן תואר שלישי (שהוא "התואר האקדמי הגבוה ביותר"?) עוזי ו. 16:17, 20 יולי 2005 (UTC)

2) תואר ארבע שנתי בהנדסה (כמו תואר ארבע שנתי במשפטים או 5 שנתי באדריכלות) הוא בהחלט תואר ראשון ועובדה שאף אחד אפילו לא חשב למחוק את LLM וME.

3) ומקור מוסמך: חפש באתר הזה (מידעת-שנמצא תחת חסות המרכז הארצי למיון והערכה שנמצא בעצמו תחת חסות המעוצה להשכלה גבוהה) http://academia.nite.org.il/mdt/info/search.asp הכנס בתחום: רפואה ולחץ חפש יופיעו כול המסלולים ללימודי רפואה בארץ (כולל מדעי הרפואה) ותראה שבעמודת סוג התואר במסלולים לדוקטור לרפואה מופיע: ראשון, שני (כלומר תואר ראשון ולאחריו תואר שני).

כמעט נפלתי בפח. האתר הזה לא מציע 'תואר שלישי' באף מקצוע... (כולל כמה שאני די בטוח שיש בהם מסלולי לימודים בארץ) עוזי ו. 16:17, 20 יולי 2005 (UTC)

4) ולמה זה חשוב, בדיוק מהסיבה שהויכוח הזה מתנהל-זאת עובדה לא ידוע ויש בלבול בציבור בקשר אליה. ולכן ראוי לפי דעתי שאדם המחפש את התשובה לשאלה "האם התואר דוקטור לרפואה הוא תואר שני או שלישי?" (וראיתי כבר ויכוח על זה באינטרנט) ימצא אותה בערך הזה.

אני מעדיף שהוא ימצא כאן התשובה הנכונה: לא זה ולא זה. הוא 'תואר שני' בזה שהוא בא מיד אחרי הראשון, אבל אין לו שום קשר לתואר 'מוסמך'. עוזי ו. 16:17, 20 יולי 2005 (UTC)

ד"ר לרפואה[עריכת קוד מקור]

הנחתי תבנית מקור על המשפט הבעייתי, ו-עוזי ו. החליט לשחזר אותי. אם זו אכן "טענה עובדית פשוטה" אז היה קל למצוא לה מקור מתאים ולהניח אותו, אולם ברור שהיא דורשת הבהרה, ולראיה התקיים פה דיון עוד ב-2005. לעיקרו של דבר, תואר M.D הוא אכן graduate degree, אולם הוא איננו master's degree. הבעיה היא שיש בערך בלבול מונחים, הערך עוסק ב"תואר מוסמך" שהוא התרגום של master's degree ואכן הוא מקושר לערך הזה בויקי בשפות אחרות. לכן לכאורה המשפט הזה היה מיותר בההקשר של הערך, אולם הערך בעצמו מניח שקילות בין המונחים. נראה שאין מנוס מלהוסיף הבהרה להבדל בין המונחים (בצירוף מקור), כיוון שיש סתירות בערך בעניין זה (למשל בפסקה הבאה מציינים רק תארי Master ללא M.D). ואם כבר מציינים, כדאי לציין גם ד"ר לרפואת שיניים ווטרינריה שלהבנתי זהים במעמדם (כלומר, תואר שני אך לא תואר מוסמך). Mysterion - שיחה 20:22, 28 בפברואר 2019 (IST)[תגובה]

משוב מ-4 במרץ 2019[עריכת קוד מקור]

DHDD B BGBBN YYYT 176.231.77.236 16:08, 4 במרץ 2019 (IST)[תגובה]

"השלמה לתזה"[עריכת קוד מקור]

בטלתי את המשפט - "תואר שני ללא תזה אינו מאפשר המשך ללימודי דוקטורט.", כיוון שכיום יש אוניברסיטאות ומכללות שמאפשרות "השלמה לתזה". ז"א, גם אם את התואר השני סיימת ללא תזה, תוכל לעשות אותה אחר כך ET - שיחה 17:08, 15 ביוני 2020 (IDT)[תגובה]

אני ארחיב קצת. עוזי ו. - שיחה 17:59, 15 ביוני 2020 (IDT)[תגובה]

כמה זמן?[עריכת קוד מקור]

לא כתוב בערך תוך כמה זמן עושים תואר שני כמו שנכתב בערך תואר ראשון למשל. המאו"ר - שיחה 17:01, 10 ביוני 2021 (IDT)[תגובה]