שיחה:מניפור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

השבת שגיאות בערך מאניפור[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחת משתמש:Lionster

ככותב ספר אודות שבע האחיות של הודו, מדריך טיולים לשם וככתב תזה לתואר שני בנושא שבטי צפון מזרח הודו, טרחתי לתקן במעט כמה מהערכים העוסקים במקום אליו אני נחשב באקדמיה כמומחה בלעדי, ובין השאר את הערך מניפור, ומצאת לנכון למחוק את התיקונים הללו. ודאי יש לך סיבה לכך, אולם חשוב שזו תהיה סיבה טובה.

שמות המקומות הכתובים בתעתיק לא נכון ותוקנו הם לא נייטראליים? מספר עשרות בני מנשה מתוך מיליונים אנשי קוקי-צ'ין מצדיקים הכללה גורפת לכך שהקוקי-צ'ין הם בני המנשה? להזכירך, כמעט כל בני המנשה בארץ (אם לא כולם) הם "מיזו" ולא "קוקי-צ'ין", והבודדים מהקוקי שקיבלו את הדעה של קשר להיותם בני ישראל מרביתם בכלל משייכים עצמם לבני אפריים. הבריטים לא היו שם 50 שנה אלא 119 שנה, וזה אובייקטיבי לחלוטין. הודו לא השתלטה על מניפור, אלא שזו הצטרפה לאיחוד ביחד עם למעלה מחמש מאות נסיכויות, וזו עובדה שאף מניפורי לא חולק עליה. מי שכותב שמניפור רוצה עצמאות לא מכיר ולא מבין את המדינה הזאת. הנאגה והקוקי רוצים אוטונומיה תרבותית בניגוד למאיטי שהם חלק בהודו מרצון. מי שכתב זאת ודאי מבלבל בין מניפור לנאגלנד. לגבי אישור הכניסה (שבוטל ב-1/1/2011 לניסיון) אין לו קשר למהומות והוא בתוקף מהכלת החוק של 1873 - רק ראה את שלטי הפגנות הסטודנטים שהמתנגדים לביטול התקנות מ-1873, וזו עובדה מוצקה ללא כל ויכוח. לחלוק על הניסוח שלי זה סביר. לחלוק על המידע בלי לבדוק אותו זו טפשות והטעיית הציבור, ומעבר לכך, מרפה את רצונם של מומחים לדבר לתרום לפרוייקט ויקי ולשרש שטויות שכתובות שם. 62.90.122.228 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

שלום, ותודה על תרומתך לויקיפדיה.
כשעברתי על עריכתך שמתי לב ששינית בערך את שם המדינה ממאניפור למניפור. עם זאת, כל עוד שם הערך הוא מאניפור, הרי שאין מקום לשנות את שם המדינה בערך מבלי לשנות את שמו של הערך עצמו. זו הסיבה ששחזרתי את עריכתך. במידה ואתה סבור שאכן השם הנכון הוא מניפור, הרי שניתן להציע את שינוי שם הערך בדף השיחה של הערך, ובמידה ולא יתקבלו השגות הערך ישונה בהתאם, ואני אשחזר את עריכתך בעצמי.
לעניין הנוסח הנוסף, באופן כללי על כל עריכה בויקיפדיה הכוללת שינוי ממשי של תוכן הערך להיות מגובה במקור חיצוני מהימן, על אף שאיני מטיל ספק בבקיאותך בתחום. על כן אודה לך אם תוכל לגבות את השינויים בערך באסמכתאות מתאימות.
ולבסוף, אשמח אם עבודתך לא תהיה אנונימית, הרשמה תקל עלינו את הדו־שיח, ותאפשר לך לערוך ולפעול בדפי ויקיפדיה בצורה טובה ונוחה יותר (פרטים בוויקיפדיה:למה ליצור חשבון?). ההרשמה אינה עולה דבר, ואינה מסכנת את פרטיותך. כדי להירשם כבר עכשיו, ניתן להיכנס לדף ההרשמה.
בכל מקרה אני מודה לך על רצונך לתרום לויקיפדיה, ואשמח לסייע בהמשך.
בברכה, ‏Lionster‏ • שיחה 02:11, 28 ביולי 2013 (IDT)
את מרבית שמות המדינות בצפון מזרח שיניתי בשל בורות כותבי הערכים המקוריים בקריאה בדוונגארי. את הערך יש ביכולתי לשנות אולם את שינוי שם הערך אני לא יודע לעשות, ולא יודע מה ההשלכות על כך בדפים אחרים.
עובדה: שם המדינה मणिपुर בה בניגוד לתנועת פתח ארוכה שיש בדוואנגרי, יש אחרי העיצור "מם" תנועה קצרה שבין שווא נע לקמץ קטן ולכן לעולם לא ניתן לתעתק זאת עם אלף. לגבי מקורות, כשניסיתי לעשות זאת לא הצלחתי, לא כולם נולדו ויקפדים, אולם גם כותב הערך המקורי לא הסתמך על מקורות, ואולי קרא ברפרוף את הערך בויקי אנגלית בו יש מידע מוטה בשל החשיבות שיש לכך כנראה על ידי מניפורים ופחות עניין של הסטוריונים בריטים לתקן שאלות שבמחלוקת.
מה שאני מציע זה שתפתח דיון חדש בדף השיחה של הערך, ובו תסביר מה הסיבה שלדעתך שם הערך צריך להשתנות. כמו כן, תוכל לרשום שם את המקורות אותם אתה מעוניין להכניס לערך. במידה ותעשה זאת, אני אדאג ראשית לעדכן את המקורות בערך, וכן אני אשנה את שם הערך, במידה ולא יהיו השגות מנומקות בדף השיחה. בברכה, ‏Lionster‏ • שיחה 22:17, 28 ביולי 2013 (IDT)
חבל. אני לא יודע לפתוח ערך שיחה שאינו קיים, ונראה לי די מטופש להגיש בקשה לשינוי ערך שגוי כדי שעורך שאינו מומחה יאשר את שכתבתי. מוזר לא פחות שלא פסלת את אותם שינויים שעשיתי בערך "מיזורם" שכתוב אצלכם כ"מיזוראם" - שוב אלף נוסף כשבדוואנגרי כותבים मिज़ोरम בו אין תנועה ארוכה לקראת הסוף, "מגהאליה" ששם הערך השגוי אצלכם "מגהלאיה" נשאר ובתוכן תוקן, "הימאליה" שהערך "הימלאיה" עם אלף במקום לא נכון נשאר (לצערי הוטמע השם השגוי בארץ ולכן בעיתי לשנותו) כשבתוכן תיקנתי ועוד מקומות עם שגיאות תעתיקיות משפות אסייתיות. עקשנותך לא להשיב את תיקוניי גרמו לי להרים ידיים ולהשאיר את ויקיפדיה עם עורכים עקשניים וערכים טועים ומוטעים.
ראשית אני מודה בבורותי בעניין המדובר, וכפי שאמרתי, הסיבה ששחזרתי את עריכתך היא עניין טכני, שניתן לפתור אותו. כל מה שנדרש לשם כך הוא לכתוב את עמדתך בדף שאליו קישרתי, ואין צורך בהקשר זה בהבנה של עניינים טכניים למיניהם - בזה תשאיר לי לטפל. מאחר ולדעתך המצב כרגע הוא שגוי, יהיה זה אך מתאים שאתה תכתוב מדוע כך המצב, ובמידה ואכן כך הדבר הוא ישונה. ייתכן שביצעת שינוי דומה בערך אחר והדבר לא הובחן, אם זאת כפי שהסברתי מקודם, יש ראשית לכתוב את נימוקיך בדף השיחה. כמו כן אין צורך ב"אישור" מעורך אחר, כל שנותר לראות האם תתקבלנה דעה מנוגדת ומנומקת היטב לדבריך, זה הכל.
ולגבי תמיהתך מדוע איני משיב את דבריך - כפי שאמרתי, איני מבין בנושא, והדבר נראה לי לא ראוי שדווקא אני אבצע את השינוי ללא שעורכים אחרים יביעו את דעתם. בסופו של דבר כולנו פה על מנת לשפר את ויקיפדיה לטובתם של כלל דוברי העברית, ואשמח אם גם אתה תהיה בין העוסקים במלאכה. בברכה, ‏Lionster‏ • שיחה 13:23, 29 ביולי 2013 (IDT)
כפי שכתבתי הדף "שיחה:מאניפור" אינו קיים ולא מתכוון ללמוד איך לפתוח אותו. להזכירך, את השינוי לא ביצעתי אני אלא ביצעת אתה ולכן עליך לפנות למומחים כדי לבדוק את הנושא או לא לגעת בדף העוסק בנושא בו אינך מבין. בדוק בהזדמנות למה יש דף שנקרא מניפור, המפנה לערך השגוי מאניפור. בכל מקרה, פרט לעניין הטכני של שם הערך, עיקר התיקונים שלי הם עובדתיים ובמחי יד אחת מחקת אותם. בכל מקרה, ויקיפדיה על שגיאותיה לא נראות לי חשובות דיין כדי להתווכח עם עורך שמעדיף צורה על תוכן, אז שיהיו לך חיים ארוכים.
62.90.122.228 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה
לבקשתך, ביקשתי את חוות הדעת של משתמשים נוספים לסוגיה באמצעות לוח המודעות. ‏Lionster‏ • שיחה 10:10, 31 ביולי 2013 (IDT)
כל שנדרש לעשות כדי לפתוח את את הדף שיחה:מאניפור הוא להקיש על הקישור האדום ולכתוב משהו, בדיוק כפי שאתה כותב כאן (רק הקפד להוסיף בסוף הודעותיך ארבעה תווי טילדה ~~~~ אשר ייצרו חתימה אוטומטית בעבורך). ‏Virant‏ (שיחה) 10:49, 31 ביולי 2013 (IDT)
אם האנונימי טוען למומחיות בתחום מסוים ומאידך אין אפשרות לסתור את דבריו, אני מציע לקבלם ופשוט להעביר את הערך לתעתיק שהוא מציע וגם לאשר את תיקוניו. את הדברים הרלוונטיים מדף שיחה זה אפשר להעתיק בדיעבד לדף שיחת הערך. בסך הכל זה עניין בירוקרטי פעוט. גילגמש שיחה 20:31, 1 באוגוסט 2013 (IDT)
אני מצטרף לדעת האנונימי; מוטב לא לתעתק את התנועה הזאת באל"ף; אמנם אין תנועה מקבילה במדויק בעברית, ואפשר אולי, לפעמים, להניעה בקמץ או פתח, בלית ברירה (ואכן, בעברית הוגים מַניפור כמדומני), אבל האל"ף מטעה, משום שהקורא עשוי לחשוב שמדובר בתנועה ארוכה, בעוד שהתנועה הזאת קצרה, ואפילו קצרצרה לעתים. אביא דוגמא או שתיים מהוויקיפדיה העברית עצמה: המילה उत्तर ("אוּטַר" - צפון, צפוני), מכילה בהברה השניה את התנועה הזו, ותועתקה בלי אל"ף, כבערך אוטר פראדש (ולעומת זאת אל"ף כן נוספה, למגינת הלב, במילה प्रदेश ("פראדש"), אף שאותה תנועה עצמה מופיעה בה בהברה הראשונה. דוגמה נוספת היא העיר पुष्कर (פושקר), שהקו"ף שלה מונעת בתנועה האמורה, ולא תועתקה באל"ף. סופ"ש נעים, Tomn - שיחה 10:48, 2 באוגוסט 2013 (IDT)
לאור האמור, אני אעביר את הדברים בקרוב לדף השיחה של הערך, ואציע את שינוי שמו בהתאמה. תודה על השתתפותכם בדיון. בברכה, ‏Lionster‏ • שיחה 21:40, 3 באוגוסט 2013 (IDT)
- סוף העברה

לאור האמור, אתם מוזמנים להביע את דעתכם האם יש לשנות את שמו של הערך ל"מניפור". בברכה, ‏Lionster‏ • שיחה 03:01, 8 באוגוסט 2013 (IDT)

באין התנגדות השם הועבר. ‏Lionster‏ • שיחה 17:53, 16 באוגוסט 2013 (IDT)