שיחה:נדידת מחשבות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בקשר להערות על השינויים האחרונים[עריכת קוד מקור]

בקשר לשינוי הזה - אני לא יודעת מה בדיוק למה הכוונה ב"עקרון אחידות התודעה", אז אני לא יודעת אם ואיך זה קשור לנושא. בקשר לתוכן הפסקה, הרעיון הוא שלחשיבה המודעת שלנו יש מגבלה מבחינת כמות המידע שהיא יכולה להחזיק ולעבד ברגע מסויים. בגלל המגבלה הטכנית הזו, אי אפשר לחשוב על כל הדברים בבת אחת וצריך לבחור. לכן קווי מחשבה צריכים להתחרות על המקום שלהם בתודעה שלנו ואם אנחנו משקיעים הרבה מחשבה בדבר מסויים, זה יבוא על חשבון האחרים. מקווה שהכוונה ברורה - אם לא, תגידו. בקשר לשינוי הזה - נראה לי שכן, אבל ליתר ביטחון אבדוק במקור ואעדכן. Chenspec - שיחה 15:05, 1 בדצמבר 2019 (IST)

היי, בקשר לשינוי הזה התכוונתי לעקרון The Unity of Consciousness, עקרון יסוד בפילוסופיה של התודעה הגורס כי המודעות (שבמובנים רבים חופפת למושג הקשב) אינה יכולה להתפצל לשתיים. אי היכולת להיות מודעים לשתי מטלות בו זמנית אינה נובעת ממגבלת קיבולת קשב, אלא מתכונות המודעות עצמה.Shaishyy - שיחה 15:39, 1 בדצמבר 2019 (IST)
אוקי, אם הבנתי נכון פה מדברים על רמת התפיסה ולא על הקשב והעיבוד הקוגניטיבי. כמובן שהם קשורים, אבל זה לא אותו דבר. בנוסף זה לא מגיע מאותו עולם תוכן - "עקרון אחידות התודעה" הוא מושג מתחום הפילוסופיה ואני כתבתי את הדברים יותר מהזווית מתחום הפסיכולוגיה הקוגניטיבית. כך שאין לצפות להתאמה מושלמת בין המושגים (סוג של "שפות מקצועיות" שונות). כמו כן, לפי המקור שלך מדובר במושג משנת 1781, אז הגיוני לצפות שיהיו התפתחויות במחקר מאז קריצה. בכל מקרה, שוב, אם הבנתי נכון זה יותר חופף למושג אינטגרציה סנסורית, ככה שכשאתה מסתכל על פנים של מישהו אתה רואה פרצוף ולא אוסף של איברים לא קשורים. זה יכול להיות קשר גם לסכמה (פסיכולוגיה) - שעוזרת לנו לזהות דברים מהר יותר על בסיס מידע קודם. פה הכוונה היא לקיבולת של זיכרון העבודה מבחינת יחידות מידע וזה תלוי גם באיך שאתה מגדיר מטלה, כי יכולה להיות מטלה אחת שמצריכה עיבוד של הרבה פרטי מידע בו זמנית. למשל, אם אתה מנסה לפתור בעל פה תרגיל מורכב - יש הרבה דברים שאתה צריך לזכור ולעבד במהלך הפיתרון. כל יכולת ההתארגנות שלנו מצריכה הרבה משאבי קשב ולא חסרות דוגמאות. מצד שני, יש גם מטלות שלא מצריכות קשב בכלל כי הן אוטומטיות. במילים אחרות, מטלות שונות יכולות להעסיק את המוח שלך במידה שונה. במצב תקין, ככל שאתה עוסק במטלה יותר דורשנית קוגניטיבית ככה יש לך פחות מקום לדברים אחרים. אבל ככל שהמטלה פשוטה ואוטומטית יותר, ככה אתה יכול לחשוב על יותר דברים במקביל. Chenspec - שיחה 23:48, 1 בדצמבר 2019 (IST)
אכן זהוא עקרון פילוסופי ותיק המדבר ברמת התפיסה המודעת, אך הוא רלוונטי גם כיום. בכל אופן מסכים שהפסקה כתובה מנקודת מבט קוגניטיבית והזווית הפילוסופית צריכה להימצא בפסקה נפרדת ולכן הורדתי את התבנית הבהרה. עכשיו נשאר רק לסדר את העניין הטכני עם האי בהירות בנוגע לקליפת המוח הפרונטלית.Shaishyy - שיחה 00:02, 2 בדצמבר 2019 (IST)
אוקי, לקח לי קצת זמן למצוא את הפסקה הרלוונטית בטקסט (רציתי להיות בטוחה) ואכן הכפילות בנוגע לקליפת המוח הפרונטלית מיותרת - תיקנתי בערך. בקשר לעקרון אחידות התודעה - לדעתי קודם כל מגיע לו ערך. לפי ההתרשמות שלי זה מונח די מרכזי בתחום שלו לא? אחרי שיש לו ערך כדאי לקשר אותו (כחלק מהטקסט או כפרק של ערך מורחב) בערכים תפיסה, אינטגרציה סנסורית וזיכרון עבודה (כי זה סוג של צ'נקינג שעוזר לדחוס הרבה פרטים ליחידת מידע אחת) ואולי גם בעיבוד מלמטה-למעלה ומלמעלה-למטה (זה סוג של עיבוד מלמעלה למעלה, או לפחות תוצאה של עיבוד מהסוג הזה). ספציפית לערך של נדידת מחשבות אני חושבת שזה פחות רלוונטי, אבל ברגע שיהיה לו ערך, אפשר לשים אותו כקישור בפרק של "ראו גם" לכל המעוניין. מה דעתך? Chenspec - שיחה 13:52, 2 בדצמבר 2019 (IST)
אכן מגיע למושג ערך. עם זאת אני עדיין חושב שהוא קשור במידת מה לנדידת מחשבות, כיוון שהוא שולל חשיבה על 2 מחשבות בו זמנית. אך כרגע הדיבור הוא קצת באוויר, שיהיה ערך לאחידת התודעה יהיה על מה לדון. Shaishyy - שיחה 14:00, 2 בדצמבר 2019 (IST)
תצטרך להסביר יותר טוב את הקשר וגם לגשר על ההבדלים בין ההגדרות והמושגים. שים לב שנדידת מחשבות לא שוללת 2 מחשבות בו זמנית, כל עוד סך פרטי המידע שהן מערבות לא גדול יותר מקיבולת העיבוד של זיכרון העבודה. כאמור, כל מחשבה או מטלה יכולות לערב כמות שונה של יחידות מידע. נדידת מחשבות מתייחסת לאופן שבו המוח משתמש במשאבי עיבוד עודפים שלא נחוצים לפעילות הנוכחית. אם הבנתי נכון, אחידות התודעה מתייחסת לזה שהמוח שלנו תופס דברים כיחידה אחת - אנחנו רואים מקלדת ולא אוסף של קלידים נפרדים. אלו הם תהליכים קוגניטיביים שונים (עיבוד מול תפיסה) - לכן אני לא חושבת שיש סתירה בין השניים. אבל... גם אם אפשר לקשר ביניהם, אני בספק אם ניתן לעשות את זה בצורה ישירה וחד משמעית. עם זאת, כמו שכתבתי קודם, אני לא ממש בקיאה במושג אחידת התודעה, לכן אני מסכימה שאחרי שיהיה לו ערך, יהיה לנו יותר קל להמשיך את הדיון הזה Chenspec - שיחה 14:23, 2 בדצמבר 2019 (IST)