שיחה:ספירה (קבלה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הסבר חסר[עריכת קוד מקור]

ההסבר על מהות הספירות חסר מאד. מובן גם שיש מגמתיות אשלגיאנית מסויימת. רבים מן הדברים הכתובים בשם הרב אשלג מקורם לכל המאוחר בכתבי הרמ"ק. יש צורך במתן הסבר כולל הרבה יותר, כפי שניתן למצוא בספר פרדס רימונים לרמ"ק, בכתבי הרמח"ל, האר"י ואפילו תלמידי הרמב"ן והגאונים.

אם לא תעשה זאת בעצמך, איש לא יעשה זאת במקומך, "ובמקום שאין אנשים השתדל להיות איש". דוד שי 12:40, 16 בפברואר 2008 (IST)

אני מתכוון להתחיל בעבודה על כך, יש צורך לתת הסבר על הקבוצות השונות של הספירות ועל משמעות הצדדים. אני מוסיף תבנית בעבודה בולג - שיחה 19:05, 4 במאי 2008 (IDT)

ספירה או ספירה?[עריכת קוד מקור]

משום מה אני לא מצליח לנקד, אז אסביר את שאלתי באופן גס - sphere או counting?... :-) כדאי לנקד בפתיחת הערך. טוסברהינדי (שיחה) 00:05, 15 בספטמבר 2008 (IDT)

בס"ד. כמדומה שיש טעות בערך וצריך לומר: "כי כל (יסוד)" (כי שמים = חו"ג, וארץ היא מלכות).


שלום רב, גם לענ"ד יש טעות, צריך לומר "...כי כל (=יסוד).."

בנוסף - רשמתם "לתנועת החסידות שהתפתחה בפולין של המאה ה-18 היה יחס מעט שונה לתורת הקבלה" לא רק שזה לא מדויק זה אפילו מטעה. זו טעות! תנועת החסידות לקחה את לימוד הקבלה אל עבודת השם, אל עניין הפשוט שיכול לעזור לכל אדם ואדם. גם הרמח"ל בקל"ח פתחי חכמה שצוטט כאן מזכיר שהאדם נוצר בצורותו של א"ק וא"ק הוא סדר הספירות. ובכלל כל דבר הקיים למטה בעולם הזה הגשמי רק מכח כך שהוא קיים למעלה. אם הוא לא היה למעלה הוא לא היה למטה. הפריטים השונים בעולמינו הם מכח הספירות. לכן - ברור שזו לא רק גישתה של תנועת החסידות אלא זו הקבלה. פשוט תנועת החסידות פיתחה את זה יותר אל היסוד של המוסר ועבודת השם.

ואפילו ציינתם זאת בעצמכם - "מבנה הספירות הינו בצורת גוף אדם". אכן סתירה!
שניהם. ר' הערך ספר היצירה. נכתב שם "עשר ספירות בלי מה במספר עשר אצבעות" (ספר היצירה א ב). המשמעות השניה קשורה לתמונת העולם המקובלת של אמצע ימי הביניים (הזמן בו נכתבו ספר הבהיר וספר הזוהר) - העולם הוא כדור והוא מרכזו של היקום. הוא מוקף בספירות שבהם נעים כוכבי הלכת ומחוץ להם נמצא המניע הראשוני (אצל אריסטו) או בגרסת הכנסייה הקתולית: גן עדן. Tzafrir - שיחה 13:43, 9 במאי 2014 (IDT)

ערך לא מדוייק[עריכת קוד מקור]

הערך בעייתי מאוד מבחינת מקורותיו והידע המצומצם שמופיע בו. היה ראוי בעיקר לשנות את הגדרות הספירות המופיעות כאן. 213.8.99.17 19:20, 21 בספטמבר 2011 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 23:41, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 14:41, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

ואלו הן הספירות[עריכת קוד מקור]

חב״ד חג״ת נהי״ם

חכמה בינה דעת חסד גבורה תפארת נצח הוד יסוד ומלכות מגחגממגלמתתתתתאמת אמת אמת - שיחה 22:10, 6 באוגוסט 2019 (IDT)