שיחה:פטליזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מה ההבדל בין פאטאליזם לדטרמיניזם? ‏pacman - שיחה 14:31, 18 באוקטובר 2007 (IST)

הערכים מבהירים זאת - לפי הפאטאליזם ידוע מה יהיה הסוף, לעומת דטרמיניזם בו הכל ידוע--אוהד אסטון • שיחה‏ 18:45, 30 באוגוסט 2008 (IDT)

בחירה חופשית[עריכת קוד מקור]

הכותב מיהר לקבוע כי לא תיתכן בחירה חופשית. לפי מיטב הבנתי, היהדות מאמינה בבחירה חופשית ויחד עם זאת טוענת ש"הכל ידוע". אם כן, יש לחדד את הקשר בין גורל מוכתב לבין בחירה חופשית. בברכה, Mintz l - שיחה 14:54, 3 באוקטובר 2008 (IDT)

למי שלא מבין ביהדות אלוקים יודע מה נבחר אבל הוא לא בוחר לנו את זה. אנחנו קובעים את הבחירות שלנו בעצמנו.--ויקידע - שיחה 12:02, 30 בינואר 2015 (IST)

איחוד מהערך גורל[עריכת קוד מקור]

הערך גורל אוחד לכאן. תודה לויקיפדים שתרמו ליצירת הערך משתמש:Eranb, משתמש:Tal Cohen, משתמש:יום טוב, משתמש:Felagund, משתמש:עידן ד, משתמש:טיפש ט"ו בשבט, משתמש:דוד שי, משתמש:Hmbr, משתמש:Hmbr, משתמש:אופק, משתמש:סקרלט, משתמש:Gridge, משתמש:ידידיה בר-אוריין, משתמש:עדן יהודה, משתמש:תומר ט, משתמש:דורית, משתמש:שמחה, משתמש:ברוקולי, משתמש:Effib. תומר א. - שיחה 17:28, 31 בדצמבר 2008 (IST)

הנביא והשמאן חזו דברים והקורא בכף היד מתיימר לחזות? על כך נאמר שההיסטוריה נכתבה על ידי אנשים. על ההסבר להיות חף מכל דיעה אישית ואובייקטיווי לחלוטין ואין מקום לביקורת אלא אם היא מתוארת מנקודת מבט אובייקטיווית (נניח, זרם המבקר את התיאוריה..).

כתוב שיש המאמינים בחוזים המתיימרים. מה לא אובייקטיבי פה בדיוק. החוזים האלה מצהירים בדיוק זאת על עצמם. בברכת פורים שמח, הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חייגו בקליק - בואו למחות נגד פרישת משתמש תורם ומוערך 05:16, 10 במרץ 2009 (IST)


יש מקום לציין את הנביאים, השמאנים, המתקשרים והקוראים בניירות טואלט- נקודה. ברגע שאתה כותב שמישהו מתיימר אתה מכניס את דעתך האישית, כי מנגד יכול לעמוד אדם שלא מאמין שמדובר ביומרה.

פטליזם בתרבות[עריכת קוד מקור]

הוספתי את הפסקה, אך דרוש הרחבה. אם למישהו יש רעיונות, נא להוסיף

תמיהות[עריכת קוד מקור]

הבנתי שאם יש פטליזם, אפסות בחירות האדם בגלל שמוחו זה רק עוד אחד מהדברים שקורים כי זה גורלם. אם כך ישנם אנשים שמתחמקים מאשמה כי מעשיהם היו אמורים לקרות בדיוק כך... בכל זאת ישנו המשפט 'הכל צפוי והרשות נתונה.'. כך החכמים מעודדים את העם כן לנסות להשיג גורל טוב , אך מבטיחים שעדיין יש לעולם את התכונה האופיינית לעולם שיש בו אלהים-גורל כתוב... פעם הכמרים אמרו שמלידה כתוב לאדם אם ילך לעדן או לגהנום. בצדק אמר אבי שזה גרם לרבים לחטוא בלי חשבון. הפטליזם שולל את הסתעפות האפשרויות להתרחשות הקרובה ולכן הפטליסט המושלם כמו מגיד עתידות שיש רק אפשרות אחת לאיך יראה המקום בו הוא גר בדיוק בעוד 500 שנה... על כן פטליזם יכול לשמשנושא לבדיקה בשאלות של מסע בזמן. כך הפטליסטית הידועה הרמיוני גריינג'ר עשתה הכל כדי שהגורל יהיה אותו גורל שהיה לפני החזרה בזמן, אף על פי שלכאורה היא רצתה לשנות את העבר. "לעשות הכל" כלל ידוי אבנים על הארי.כאן לא רק שהאדם לא יכל להחליט את גורלו אלא שהגורל באופן הכי ברור החליט בשביל האדם. (הארי פוטר והאסיר מאזקבן) . האפשרות הזו מפחידה יותר מהאפשרות שמכונה תחליט מה אדם יחליט.

אם הרמיוני ידעה בדיוק מה עומד לקרות, היא לא יכלה להחליט דווקא לא לעשות כלום כי הגורל יעשה זאת, כאילו ישתלט על גופה?

לא הבנתי[עריכת קוד מקור]

אולי אני לא יודע משהו אבל נראה לי שדוקא פטליזם זהה לדטרמניזם במובן שהכל צפוי מראש. ההבדל אולי שהפטליזם תולה את זה בגורל והדטרמניזם לא מתייחס למה גורם את התוצאה הצפויה ונמוכרחת מראש. בכל אופן אני לא רואה סתירה בין הדברים

טולסטוי פטליזם ודטרמינזם[עריכת קוד מקור]

לדעתי, יש כשל לוגי בנקודה על טולסטוי. אם מן הסתם פטליזם זה מקרה פרטי של דטרמינזם. אם טולסטוי מתנגד לדטרמינזם אך בעד פטליזם אז טולסטוי מתנגד לעצמו. תודה. 213.8.81.18 20:02, 7 באפריל 2012 (IDT)