שיחה:פידל קסטרו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

התחלתי לתרגם ערך זה מהויקי האנגלית במסגרת "מיזם קנדי" שלי (פידל הוא הרי החשוד מס' 1). ככל שהתקדמתי בתרגום נראה לי שהערך מוטה מאד לטובת קסטרו, עד שבשלבים מסויימים (היו קטעים שלמים שלא תירגמתי על לוחמה ביולוגית של ארה"ב נגד קובה), נראה לי שאת הערך כתב קסטרו עצמו, או אולי החברה שלו, ברגע של התלהבות.

אין לי את הידע הדרוש על מנת ליצור ערך מאוזן. מחבר שלי שהיה בקובה אני למד שהמדובר באחת המדינות העניות בעולם, ושרמת החיים בה היא כמו רמת החיים בארץ בזמן הצנע בשנות החמישים. מישהו יכול לסייע לי ולאזן את הערך על בסיס מידע מוסמך? אלמוג 05:38, 22 אוג' 2004 (UTC)

הערך עדיין מוטה מאוד לטובת קסטרו, גם שנתיים אחרי שנכתבה ההודעה שאני מגיב אליה, וגם לי אין הידע הדרוש לתקן זאת, למרות שהדבר מאוד מפריע לי. אולי אפשר לפחות ליצור תבנית "ערך לא-ניטרלי" כמו שיש בערך בויקי האנגלית? זה יהיה הרע במיעוטו. Mr. boo 22:01, 25 באוגוסט 2006 (IDT)
אנו לא נוהגים להשתמש בתבנית זו. רפרפתי על הערך, ולא מצאתי חריגות גדולות מהנייטרליות - אבל אני רחוק מלהיות מומחה. אנא הצבע על הנקודות הבעייתיות בערך. נדב 22:17, 25 באוגוסט 2006 (IDT)

התמונה ששמתם בערך היא של פידל קסטרו כשהוא זקן יש מלא תמונות שלו כשהוא היה צעיר יש לי חולצה אם התמונה שלו תשנו את התמונה

לאחר ביקור בקובה במאי האחרון אני יכול לאשר שמדובר במדינה ענייה אולם האזרחים תומכים במשטר ורק מעטים מבקרים אותו. כמובן שקיימת ביקורת אולם רוב הקובנים שדיברתי איתם הביעו ביקורת כמו בכל מקום אחר: לא על הכל, כלומר לא הכל דפוק שם.

כנראה אתה לא מבין את ההבדל בין דמוקרטיה לדיקטטורה?! בדיקטטורה אתה לא יכול להגיד מה שאתה רוצה.

חברים יקרים, זה לא נכון להשוות את קובה למדינות מערביות אשר לא נאנקות תחת אמברגו אמריקני (המגביל גם חברות זרות מסחר עם קובה) כבר כ-50 שנה. העובדות הן כי החינוך בקובה ניתן לכל בחינם מהגן ועד לאוניברסיטה, כמו גם מערכת הבריאות אשר זמינה לכל בחינם ואף מייצאת רופאים לכל העולם (גם לאזורי עוני בארה"ב, בה לכל אדם חמישי אין ביטוח רפואי). בנוסף, מדד הפיתוח האנושי האחרון של האו"ם, אשר נחשב למדד אובייקטיבי לרווחה, מדרג את קובה במקום ה-51, אם תשוו נתון זה לרבות משכנותיה של קובה באמריקה הלטינית, אשר היו בערב המהפכה הקובנית של 1959 בערך באותו המצב שלה, אתם עשויים להיות מופתעים. תוסיפו לזה שיעור אפסי כמעט של מחלת האיידס (פרס בנושא מהאו"ם), שיעור בערות מהנמוכים ביבשת, תמותת תינוקות נמוכה מזו שבארה"ב ובישראל. דיור מסובסד, חינוך ובריאות כאמור, ושאר הטבות של רשת ביטחון סוציאלית רחבה.--Arik 14:21, 1 בפברואר 2008 (IST)
==[עריכת קוד מקור]

צריך להכניס -

19.2.2008 - פידל קסטרו מודיע על התפטרותו מתפקיד נשיא קובה, תפקיד בו כיהן כמעט ברציפות החל מ-1959.

במאמר בביטאון המפלגה הקומניסטית, בו הודיע על התפטרותו, לאחר כמעט 50 שנה בשלטון, הבהיר קסטרו "לבני עמי, שהעניקו לי כבוד גדול בימים האחרונים ובחרו בי כחבר בפרלמנט, אני מודיע כי לא אשאף, וגם לא אסכים, לקבל (שוב) את משרת נשיא המדינה והמפקד בפועל". כבר בדצמבר 2007 הודה קסטרו כי בכוונתו לאפשר צמיחת מנהיגים חדשים לקובה ולכן לא יתעקש להישאר בתפקידו. המנהיג הקשיש אף הודה באחרונה שאין לו יותר כוח לשאת נאומים חוצבי להבות בפני הציבור, כאלו שאפיינו אותו בעבר, ולכן הוא מסתפק בכתיבה.

==[עריכת קוד מקור]

שים לב לטעות- קאסטרו לא התפטר מתפקידו הוא אמר שהוא לא מסכים להבחר שנית (כלומר יסיים את תפקידו בלי להתפטר)

מקורות[עריכת קוד מקור]

בערך על פוליטיקאי, ובמיוחד פוליטיקאי כה חשוב כמו פידל קסטרו, יש מטבע הדברים המון מידע הקשור לדעות שונות ולדברים מעוררי מחלוקת. לכן חשוב מאוד שערכים כאלו יהיו מגובים במקורות כמו שצריך. בפועל, המצב שיש בערך הוא הערת שוליים אחת בלבד. כנראה שיש צורך בתבנית שכתוב בערך הזה. ‏YHYH ۩ שיחהמיזם הכדורגל במדינות • 19:17, 01/11/2010

זה לא נימוק קביל לשכתוב. שכתוב זה שהערך לקוי ברמה חמורה ברמת הניסוח והתוכן. אם יש טענה ספציפית שדורשת מקור אז צריך לסמן אותה. ואם זה אומר 30 תבניות מקור - יהי כן. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 21:30, 1 בנובמבר 2010 (IST)
זה לא מדויק. בערכים פוליטיים כגון זה העדר מקורות גורם לנייטרליות לקויה, שהיא אחת מכללי הכתיבה הבסיסיים של אנציקלופדיה. זה לא כמו כל ערך מנושא אחר. ‏YHYH ۩ שיחהמיזם הכדורגל במדינות • 21:32, 01/11/2010
נייטרליות זה לא חוסר במקורות. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 21:35, 1 בנובמבר 2010 (IST)
אז אם רצונך בכך, אפשר להחליף את סיבת השכתוב ל"נייטרליות". מוסכם? ‏YHYH ۩ שיחהמיזם הכדורגל במדינות • 21:36, 01/11/2010
אבל מה הוא חוסר הנייטרליות? קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 21:36, 1 בנובמבר 2010 (IST)
במחשבה שנייה, הערך לא כה מוטה (למרות שאין מספיק פירוט על הביקורת שהושמעה על שלטונו, ביחס לפירוט על עמדות התומכים בו ועל הפעולות החיוביות שעשה). יחד עם זאת, עדיין יש חוסר גדול במקורות. באופן אישי, איני אוהב שערך מלא כולו בתבניות קטנות, ומצד שני, איני רוצה להיכנס ליותר מדי דיונים בנושא. לכן אעזוב את העניין. ‏YHYH ۩ שיחהמיזם הכדורגל במדינות • 21:46, 01/11/2010

מת?[עריכת קוד מקור]

חוששני שהקדימו בויקיפדיה להספידו, לפחות לפי האנגלית ואתרי החדשות הוא עדיין חי, אם כי כנראה לא לעוד הרבה זמן. אליבאבא - שיחה 21:41, 20 באוקטובר 2012 (IST)

הוא חי וכנראה שחברינו בויקיפדיה בישראל תיכננו להרוג אותו ולא כל כך הצליחו. או שהם יודעים משהו שאף אחד אחר בעולם עוד לא יודע. מה שמצחיק זה שכבר עברו 3 ימים ועדיין אף אחד לא ממהר לתקן את הטעות.

בעיית השבויים[עריכת קוד מקור]

"בשנת 1994 אישר קסטרו ביקור של הרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לישראל דאז. היה זה הביקור היחיד של נציג ישראלי רשמי, והוא אושר משום שהרב בא כנציג הדת. לאו התקבל בחום, הציג את בעיית השבויים, דן בבעיות דת ליהודים בקובה (כשרות, קבורה, ועוד) ואף העביר מסר של ידידות מראש הממשלה יצחק רבין."

מהי בעיית השבויים?