שיחה:פרשת ויקהל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קטע לא ברור[עריכת קוד מקור]

מה שכתוב בערך "פרשה זו עוסקת בעיקרה בעניינים הנוגעים להקמת המשכן. הציווים על הקמת המשכן שפורטו בפרשות תרומה ותצוה באים לכלל ביצוע בפרשה זו ובפרשה שלאחריה - פרשת פקודי, ולמעשה צמד פרשיות אלה חוזר, בשינויים קלים, על הנאמר בפרשות תרומה-תצווה" ע"כ, אינו ברור, שכן הקטע לא מבהיר את ההבדלים בין הפרשות השונות, בכך שבפרשת תרומה ותצוה, מצוווה משה מפי האל אודות מלאכת המשכן, ובפרשת ויקהל, משה מצווה על מלאכה זו את בני ישראל, ובפרשת פקודי מסופר על ביצוע המלאכות כולן, יש לערוך את המשפט כך שיבהיר את העניין, אולי אני ואתה יעשה את זה, לאחר שביטל את גירסתי. טיפוסי - שו"ת 19:26, 24 בפברואר 2011 (IST)

אולי באמת תעיין בפרשת השבוע הקרוב ותמצא באיזו פרשה "מסופר על ביצוע המלאכות כולן"? אני-ואתהשיחה 20:46, 24 בפברואר 2011 (IST)
אמת היא שבפרשה הנוכחית (תרתי משמע) כבר מדובר גם על תחילת הביצוע, אבל סיום הביצוע הוא בפקודי, לכן תקרא לזה איך שנוח לך, צריך להבהיר את ההבדלים המהותיים הכתובים במקרא, בין הפרשות, לקורא. טיפוסי - שו"ת 20:49, 24 בפברואר 2011 (IST)
הדברים כתובים בפירוש בערך: "הציווים על הקמת המשכן שפורטו בפרשות תרומה ותצוה באים לכלל ביצוע בפרשה זו". אין לי התנגדות לשנות את הסגנון, אבל רק אם התוכן יהיה כתוב נכון, ואם המשפט לא יהיה קלוקל לגמרי מכל בחינה לשונית שהיא (כדאי להתחיל בהתאמה של יחיד/רבים, ובבדיקה מה הנושא והנשוא בכל חלק של המשפט). אני-ואתהשיחה 22:21, 24 בפברואר 2011 (IST)
אין בעיים, הכי. טיפוסי - שו"ת 16:44, 27 בפברואר 2011 (IST)

סוד "לעשות את השבת"[עריכת קוד מקור]

(מוצע לשלב בערך)

פרשיות ויקהל-פקודי דנות בבנית המשכן. אך בהקדמה הובאו שלושה פסוקים שעוסקים בשבת

וַיַּקְהֵל מֹשֶׁה, אֶת-כָּל-עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם: אֵלֶּה, הַדְּבָרִים, אֲשֶׁר-צִוָּה ה', לַעֲשֹׂת אֹתָם. שֵׁשֶׁת יָמִים, תֵּעָשֶׂה מְלָאכָה, וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי יִהְיֶה לָכֶם קֹדֶשׁ שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן, לַה'; כָּל-הָעֹשֶׂה בוֹ מְלָאכָה, יוּמָת. לֹא-תְבַעֲרוּ אֵשׁ, בְּכֹל מֹשְׁבֹתֵיכֶם, בְּיוֹם, הַשַּׁבָּת.(שמות, ל"ה,א'-ג'

. רש"י דן בקטע ופירש

ויקהל משה - למחרת יום הכפורים כשירד מן ההר, והוא לשון הפעיל, שאינו אוסף אנשים בידים, אלא הן נאספים על פי דבורו, ותרגומו ואכנש.

הציווי נאמר, למחרת יום הכיפורים, לאחר שמשה רבינו ירד מהר סיני עם הלוחות השניים ומקהיל את העם. אך במקום להציג מלאכת המשכן משה רבינו הבהיר בלשונו של רש"י:" ששת ימים - הקדים להם אזהרת שבת לצווי מלאכת המשכן, לומר שאינה דוחה את השבת". ובהמשך מוצגת השאלה, מה המיוחד בציווי על איסור הדלקת אש ביום השבת, או בלשונו של רש"י

לא תבערו אש - יש מרבותינו אומרים הבערה ללאו יצאת, ויש אומרים לחלק יצאת

. האם המצווה היא מייצגת את ל"ט המלאכות האסורות בשבת - הבערת אש היא כמו כולם - או שהיא מיוחדת במינה.

בציווי בתחילת הפרשה נאמר " ששת ימים תֵּעָשֶׂה מלאכה" , האם העבודה בששת ימים היא מצווה עשה, הלא הדגש הוא על מצוות לא תעשה לא לעשות מלאכה כמו שנאמר במכילתא

נראה דוגמאות להופעת המונח:

  1. בעשרת הדברות - "שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲבֹד, וְעָשִׂיתָ כָּל-מְלַאכְתֶּךָ" (שמות, כ',ח')
  2. סוף פרשת משפטים - "שֵׁשֶׁת יָמִים תַּעֲשֶׂה מַעֲשֶׂיךָ, וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי תִּשְׁבֹּת" (שם, כ"ג, י"ב)
  3. הפרשת כי תשא - "שֵׁשֶׁת יָמִים, יֵעָשֶׂה מְלָאכָה, וּבַיּוֹם הַשְּׁבִיעִי שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן קֹדֶשׁ, לַה'" (ל"א, ט"ו)

המונח שַׁבַּת שַׁבָּתוֹן הוא מובא גם בהקשר לשבת, כמו בפרשת ויקהל, בנוסף לציינו את יום הכיפורים. מתי צויין "שבת" ומתי "שבת שבתון". האם יש קשר בין מוצאי יום הכיפורים לבין המצווה שאין השבת דוחה את בניית המקדש.

בפסוק הבא, מובא "לַעֲשׂוֹת אֶת-הַשַּׁבָּת לְדֹרֹתָם". מה פתאום "עושים" את השבת ? מתי "שבת" ומתי "שבת שבתון" ?

תודה רבה![עריכת קוד מקור]

לי זה מאוד סייע לפרשת השבוע שהייתי צריכה להכין ולהקריא מול כל הכיתה 213.57.151.198 19:38, 19 בפברואר 2014 (IST)

המלצה[עריכת קוד מקור]

עשיתם יפה אבל אני ממליצה לתת יותר מידע על הפרשה,וקודם לספר מה קרה ואחר כך תוכן. 84.108.65.157 12:47, 21 בפברואר 2014 (IST)

לאור הפופולריות של נושא פרשת השבוע הייתי מציע לארגן מחדש את הערך ולהגדיל את תוכנו[עריכת קוד מקור]

לאור הפופולריות של נושא פרשת השבוע הייתי מציע לארגן מחדש את הערך ולהגדיל את תוכנו.

שבת שלום. Daniel Ventura - שיחה 12:59, 21 בפברואר 2014 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

הערך ערוך יפה אבל אין ערכים, לא כתוב מה הערכים של הפרשה דווח על ידי: עומר 85.64.162.176 18:31, 22 במרץ 2015 (IST)

אילו ערכים? ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 21:59, 22 במרץ 2015 (IST)