שיחה:צומת ספרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרשת צנזור הספר "השמאל הלאומי" בצומת ספרים[עריכת קוד מקור]

רשת צומת ספרים החליטה לסלק מהמדפים ספר המבקר את המתנחלים. פרופסורים וסופרים ישראלים רבים חתמו על עצומה האומרת בין היתר:"הסרה של כל ספר מהמדפים בחנויות בשל לחצים אידיאולוגיים-פוליטיים פסולה, פוגעת בלב-לבה של הדמוקרטיה ומהווה פגיעה אנושה בחופש הביטוי והבחירה של הציבור".

הרשת ציינה שעשתה זאת כדי למנוע "פגיעה ברגשות" המתנחלים.

אישי ציבור ישראלים, זוכי פרס ישראל, ח"כים ושרים לשעבר, כתבו שמדובר "בציון דרך בהדרדרות הדמוקרטיה הישראלית" ורבים מהם קראו לחרם על הרשת.

הפרשה סוקרה בהרחבה בעיתונות הישראלית וגם המובילים בעיתוני ורשתות הטלויזיה בעולם עסקו בה (למשל: הניו יורק טיימס, MSNBC, AP, הגרדיאן שכתב:

The decision by an Israeli book chain to stop selling a pamphlet criticising settlers undermines the nation's democratic credentials ).

רבים בעולם רואים בזה אירוע משמעותי מאוד ופרט חשוב הנוגע לצומת ספרים. מדוע מצונזרות העובדות האלה על ידי עורכים מסויימם בויקיפידיה? האם יש כאן הטייה פוליטית? אפשר, כמובן, אם מישהו מוצא לנכון להוסיף לערך גם את תגובת הרשת, או לצטט את ברכות המתנחלים למהלך (מנכ"ל מועצת ישע: "אני שמח שהשכל הישר גבר, והפצתו החינמית של פמפלט ההסתה הופסקה"), אבל למחוק כל זכר לפרשה?

המידע שהכנסת היה בסגנון מוטה באופן מדהים. מדובר על ספרון שזרוע בביטויים פוגעים כלפי ציבור המתנחלים שנמכר במחיר של שקל אחד בלבד ובצירוף לדגל ישראל. זה לא מסחר בספרים, אלא הפצת חומר תעמולה אנטי ימני במסווה מסחרי. בפרט המשפט הפותח שכתבת על "הקשר ההדוק" בין צומת ספרים לבין הימין הקיצוני (מושג שנפסל בשימוש בויקיפדיה) מופרך מכל כיוון שהוא. אילו הרשת הייתה מוכרת ספר שמאלני קיצוני כמו שמוכרים ספר נורמלי, וכמקובל ברשתות ספרים אחרות - לא הייתה קמה שום צעקה. לדעתי זה לא צריך להיכלל בערך, כי לא מדובר בדפוס פעולה קבוע של רשת זו, בניגוד מוחלט למה שכתבת. אם אתה רוצה להכניס את הפרשה - יש לכתוב זאת כך: בשנת 2010 הפיצה הרשת לקראת יום העצמאות ספרון שמאלני ובו ביטויים קשים כנגד המתנחלים במחיר שקל אחד וכתוספת לדגל ישראל, דבר שגרר מחאות מצד גופי ימין בישראל. בעקבות המחאות הופסקה הפצת הספרון, ומאות אנשי אקדמיה מן השמאל חתמו על עצומה המוחה על כך ורואה בכך פגיעה בחופש הביטוי.

בברכה, עזר - שיחה 12:23, 18 באפריל 2010 (IDT)

תודה עזר שטרחת לענות לי. ראשית, אני מנוע מלהוסיף את הפרטים, אפילו בצורה הנוקשה והמוטה שהכתבת לי, כי חסמת את הערך. מעבר לכך - לא קשה לנחש גם על סמך דברים שכתבת בעבר וגם על סמך איך שהתנסחת פה, מה הן דעותיך שלך בעניין (מחית, למשל, על השימוש בביטוי "ימין קיצוני", אך במשפט הבא השתמשת אתה, לפום ריהטא, בביטוי "שמאלני קיצוני"). מותר וראוי לנהל דיון על הדרך בה תוזכר הפרשה בערך, אבל אתה בחרת לסתום את הפה שלי, אולי מתוך הנחה (מוטעית) שאני איש שמאל. חג שמח

טעות בידך. א. לא אני חסמתי את הערך, אינני מפעיל והדבר אינו בסמכותי, ואף לא בקשתי זאת, אם כי לדעתי עריכתך הייתה מוטה כל כך שהצדיקה את החסימה. ב. מותר לכתוב "ימין קיצוני" ו"שמאל קיצוני" בדפי שיחה, כפי שעשיתי, ולא בגוף הערך, כפי שעשית אתה. עזר - שיחה 19:00, 18 באפריל 2010 (IDT)
תודה לעזר על תשובתו הנאה. אני הגנתי על הערך, ואין לי ספק שפעלתי נכון.
לא הגרדיאן, עיתון שיוצא לאור במונרכיה, שבה חייו של אדם נקבעים לפי המעמד שלתוכו נולד, ילמד אותנו מהי דמוקרטיה. דוד שי - שיחה 21:53, 18 באפריל 2010 (IDT)
ולתועלת המתעניינים: בלוג של קלמן ליבסקינד במעריב. Rex - שיחה 14:10, 19 באפריל 2010 (IDT)

מאבקו של מנחם פרי בבעלות על צומת ספרים[עריכת קוד מקור]

המידע בנושא זו נכתב בערך זה בעבר בהרחבה, ואז קוצץ בטענה של חוסר רלוונטיות. אני חשה שהדוברים משני הצדדים נגועים במידה לא מבוטלת של סובייקטיביות. עקב חוסר ההיכרות והעניין שלי בפרי, אני מרשה לעצמי להחשיב עצמי כאובייקטיבית, ולכן ראיתי לנכון להחזיר את הפסקה בצורה מצומצמת. גם אם מאבקו של פרי "שווה כקליפת השום" (כפי שהתבטא מוחק הפסקה), הרי שאין הדבר מבטל את עצם קיומו. אנחנו כאן כדי לספר על העובדות, לא לשפוט אותן. תמרה שיחה 10:14, 23 בדצמבר 2008 (IST)

אנחנו כאן כדי לספר את "כל העובדות הראויות לדפוס". מאבקו של פרי הוא אפיזודה חסרת חשיבות בתולדותיה של "צומת ספרים". בערך העוסק בהוצאה ראוי לתת אירועים מהותיים בתולדותיה, ולהערכתי זה איננו מהותי כלל. דרך אגב, אני מוקיר מאוד את פועלו של פרי כחוקר ספרות (עד כמה שזכיתי להיחשף לו) ומוקיר מאוד את פועלו כעורך ספרותי. אני בז לפועלו כסניגורו הנלהב של עבריין מין שהורשע, ומזלזל בפועלו כלוחם עסקי. אין לי כל קשר אישי עם פרי, ואינני סבור שדעותי על פועלו הופכות את דעתי על הכתוב בערך שלפנינו לסובייקטיבית. דוד שי - שיחה 20:45, 23 בדצמבר 2008 (IST)
אולי זאת רק תחושה שלי, אבל אני מתקשה למצוא אובייקטיביות מבעד למילים כמו 'מוקיר מאוד' ולחילופין - 'בז', 'מזלזל' וכיו"ב. בכל אופן - קשה לדעתי לשפוט בשלב זה האם מאבק הנמצא בעיצומו (ההתכתבות עם הממונה על ההגבלים העסקיים התרחשה ממש לא מזמן) תישא פרי או שתסתיים בקול דממה דקה. מאחר שמעורבת כאן אושייה מתחום הספרות והמו"לות, הנאבקת שכם אחד לצד חברת כנסת, אני רואה חשיבות ועניין לציין זאת בערך, אפילו אם הדברים אכן יסתיימו בקול דממה דקה. מאחר שאין לי עניין במלחמת עריכה (והאמת היא שכל זה לא ממש יושב לי על הקישקס), אניח לדבר, ואם יבוא תשבי כלשהו שיחליט אחרת, שיעשה עם זה מה שבא לו (: תמרה שיחה 23:06, 23 בדצמבר 2008 (IST)
אין שום תועלת בציון מאבקים בין מתחרים בשוק. זה עניין יומיומי ואני מבטיח לך שיש פניות ותביעות מעניינות יותר או פחות כמעט נגד כל גוף מסחרי מצליח. אם יחול שינוי במציאות - נציין זאת. ‏ PRRP שו"ת 23:19, 23 בדצמבר 2008 (IST)
עוד אנו מדברים, והנה במוסף הראשי בעיתון מקור ראשון השבת, שעסק בחנויות ספרי ילדים מיוחדות במרכז הארץ, צוינה בהרחבה פנייתו של פרי לממונה על ההגבלים העסקיים, ודובר רבות על הבעיות הכרוכות בחנויות הספרים הגדולות. אני תוהה האמנם התביעה המדוברת כל כך אזוטרית ושולית. תמרה שיחה 09:44, 28 בדצמבר 2008 (IST)