שיחה:קלונימוס קלמיש שפירא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שמו של הרב[עריכת קוד מקור]

בס"ד

שמו של הרב הוא "קלונמוס" ולא קלונימוס, ככה כתוב בספרו "חובת התלמידים" וככה הוא חתם בצוואה שלו (מודפסת בסוף הספר). ושם עירו היא פיאסצנה, ולא פיסצ'נה (גם, מהספר).

מאיפה ה'כנראה' הזה?[עריכת קוד מקור]

בס"ד

כתוב "הרב ראה עצמו, כנראה, כמנהיגה של קבוצת עילית ולא כמנהיג של כלל הציבור - תפיסה שאותה הדגיש בספריו השונים" איפה בספריו?

מספרו "חובת האברכים" וגם מדבריו ב"חובת התלמידים", ובהסתמך גם על מחקרים שונים. קלונימוס הוא לפי הכתיב הרגיל לשם זה; אין שום מקור שיש בו את הכתיב "קלונמוס". לגבי פיאסצ'נה - אתה צודק. קלונימוס 15:03, 14 יולי 2006 (IDT)
אפשר קצת מקורות? וד"א בצוואותו הרב חתם "קלונמוס" (עיין בסוף הספר "חובת בתלמידים").

יוגב.

שלום יוגב. לצערי המקורות לא לפני כרגע. אנסה לחזור אליך עוד כמה ימים. קלונימוס 22:52, 10 אוגוסט 2006 (IDT)
עד שאשחזר את המקורות, שיניתי את הכיתוב בערך. קלונימוס 18:03, 11 באוגוסט 2006 (IDT)

R. Shapira's Murder - Location and Circumstances[עריכת קוד מקור]

The English version of Wiki states that R. Shapira was murdered in Treblinka. This makes no sense to me, but before I edit the English version, I would ask if anyone can provide a citation for how we know that R. Shapira died in Trawniki. Many thanks! Tamar

אזכורים של הרב ביומנים מאותה תקופה[עריכת קוד מקור]

האדמו"ר אינו מופיע ואינו מוזכר ביומנים שנכתבו בגטו באותה עת, כמו יומנו של ראש היודנראט, אדם צ'רניאקוב, יומנו של א. ח. קפלן, וגם לא ביומניו של רינגלבלום. היומנים היחידים שבהם הוא מופיע הם יומניו של הרב שמעון הוברבנד, קרובו של רינגלבלום. ספרו של שמחה רותם אינו יומן אלא ספר זכרונות שנכתב לאחר השואה. קלונימוס - שיחה 19:41, 9 ביולי 2008 (IDT)

הלל זיידמן? דרך - שיחה 01:20, 17 באוקטובר 2011 (IST)

אסתר פרבשטיין, בספרה בסתר רעם דווקא עשתה עבודה יפה ומצאה את האדמו"ר במספר יומנים ומסמכים. הרב שמעון הוברבנד היה לא רק קרובו של עמנואל רינגלבלום אלא גם מקורבו של האדמו"ר אפילו כתב בעלון הכרם של הישיבה דעת משה, ישיבתו של האדמו"ר - אך הוא היה גם אחראי בארכיון רינגלבלום על הצד הדתי, וכתב סקירות על חיי הדת בורשה לפני השואה, וכן בזמן השואה עצמה אורי בירן - שיחה 15:52, 24 בפברואר 2017 (IST)

חובת האברכים[עריכת קוד מקור]

בערך מצויין שאחד מספריו של האדמור הוא הספר חובת האברכים. אמנם זה נכון אך יש לציין שלצערנו ספר זה אבד בשואה ואינו בידנו כיום, למעט כמה עמודים שקובצו בספר דרך המלך. וכן, הספר הכשרת האברכים ניכתב בעצם כמבוא לחובת האברכים. כמו כן ספר מבוא השערים הוא הקדמה לחובת האברכים כמו שמצויין בשער הספר.

לא ברור שהוא כתב את הספר והספר אבד. כפי שמעריך דניאל רייזר במהדורה המדעית של האש קודש שמוציא, סביר שלא הספיק לכתוב את חובת האברכים (עיקר טענתו: האדמו"ר המשיך לעבוד על הכשרת האברכים גם בימיו בגטו, כך שגם אם תכנן לכתוב את חובת האברכים לא היה לו זמן לעשות זאת)אורי בירן - שיחה 15:55, 24 בפברואר 2017 (IST)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:47, 16 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:47, 16 במאי 2013 (IDT)

נמחק, אתר הצופה נסגר.Uziel302 - שיחה 18:35, 27 בספטמבר 2013 (IDT)

קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 07:47, 16 במאי 2013 (IDT)

משוב מ-8 באוקטובר 2013[עריכת קוד מקור]

ישנו ספר נוסף שנכתב עי מנחם אקשטיין :"תנאי הנפש להשגת החסידות" מדריך להתבוננות יהודית ע"י מכון אבן שתיה תשס"ו 85.250.189.214 21:12, 8 באוקטובר 2013 (IDT)

התייתם בגיל שלוש?[עריכת קוד מקור]

לא מצאתי בשום מקום אחר שהוא התייתם מאביו בגיל 3 וגדל אצל סבו. מה המקור של המידע הזה? יתרה מכך, צבי לשם בעבודת הדוקטורט שלו אומר שאדמו"ר מפיאסצנה "הושפע מאד מאביו", כך שזה מעורר תהייה. מצורף קישור: http://www.scribd.com/doc/6920988/Zvi-Leshem-Dissertation

דיווח שאורכב ב-05 במאי 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

הילדים שלו לא 'נהרגו' בשואה אלא נרצחו בשואה או נספו בשואה.

צודק. תוקן יוני דוד - שיחה 20:36, 5 במאי 2019 (IDT)