שיחה:רומן מכתבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הערה ראשונה[עריכת קוד מקור]

ההפניה מ"רומן אפיסטולארי" לדף זה, בטעות יסודה. רומן אפיסטולארי הוא סוגה הכוללת שתי תתי-סוגות: רומן מכתבים ויומן אישי כאמצעי ספרותי (שהערך לא מתייחס אליו). לכן יש לשנות את שם הדף ל"רומן אפיסטולארי", ולפרט תתי-סוגות בגוף הערך.

הערה שנייה[עריכת קוד מקור]

הפיסקה האחרונה בסיפא של הפתיח תמוהה בעיניי: "סופרים עברים מעטים שלחו ידם בכתיבה זאת, בהם אפשר לציין שני ספרים בולטים: "מכתבים מנסיעה מדומה" של לאה גולדברג, ו"קופסה שחורה" של עמוס עוז. בשל מיעוט הסוגה הזאת בספרות העברית קשה לדבר על השוואה בין יצירות, ודומה כי כל רומן מכתבים שנכתב בעברית הוא יצירה מקורית, ייחודית בפני עצמה, שאינה נשענת בהכרח על קודמותיה."

האמנם?
מי שכתב את הפיסקה הזו כנראה לא קרא, למשל, את "שתהיי לי הסכין" לדוד גרוסמן, שנחשב יצירת מופת בתחום ספרות המכתבים בעברית. אחרת אין לי הסבר להתעלמות מספר כה בולט. שנית, ברור שכל ספר הוא יצירה העומדת בפני עצמה. אף אחד לא יצפה מסופר "להישען" על יצירה של סופר אחר, ולצורך השוואה בין יצירות קיים מחקר הספרות ההשוואתית. יתכבד-נא כותב משפט זה ויביא תימוכין לקביעה הזו, אבל לדעתי זו קביעה סתומה ומפוקפקת שנובעת מהתרשמות אישית מוטית, וספק אם יש לה בסיס אובייקטיבי מתועד. בוודאי שלא הייתי קורא לזה "מחקר אישי". אם אני טועה - אתנצל בדף השיחה הזה.

הערה שלישית[עריכת קוד מקור]

כאשר מפרטים רשימת יצירות, מן הראוי לסדר אותה בסדר הגיוני כלשהו תוך ציון היסוד המארגן של הרשימה: למשל - סדר כרונולוגי תוך פירוט שנת היציאה לאור של כל ספר. --נדב - שיחה 12:35, 8 בספטמבר 2017 (IDT)

משוב מ-20 בפברואר 2018[עריכת קוד מקור]

כדאי להוסיף את ייסורי ורתר הצעיר של גתה. את מכתבים פרסיים של מונטסקיה ואת פמלה של סמואל ריצ'רדסון שלושתם מן המאה ה18. נדמה לי שגם שאמלה של פילדינג בן אותה מאה, הוא מעין פרודיה על רומן המכתבים. פמלה. כדאי גם לראות את הערך רומן אפיסטולארי או ערך קרוב בלקסיקון תכנים וצורות של עזריאל אוכמני הוצאת ספריית פועלים.

הרומנים שהזכרתי הם חשובים. בברכה.  עמיקם יסעור 85.64.246.140 10:24, 20 בפברואר 2018 (IST)
הוספתי את מונטסקייה וגתה. את הטיפול ביתר ההערה אשאיר למישהו אחר. דוד שי - שיחה 07:08, 21 בפברואר 2018 (IST)