שיחה:רצח העם הבנגלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

איפה הבינוויקי של הערך הזה?[עריכת קוד מקור]

מצאתי בוויקיפדיה האנגלית את הערכים הבאים העוסקים בנושא:

לא מצאתי ערך הכולל בשמו רצח עם כפי שמוגדר כאן.אודי - שיחה 11:35, 12 בינואר 2012 (IST)

מצאתי משהו בכל זאת, בעזרת ויקיפדיה האינדונזית.אודי - שיחה 11:39, 12 בינואר 2012 (IST)
אני בקשר עם חברי הועד למאבק ברצח עם, ביקשתי מהם מקורות נוספים המתייחסים למאורעות 1971 כאל רצח עם. למיטב הבנתי, כמו בסיפור רצח העם הארמני - בהגדרת רצח העם הבנגלי כ"זוועות"(אנ') (כפי שהדבר מופיע בערך האנגלי). ולא כ"רצח עם" יש אלמנט של פוליטיקה - היות וההנהגה הפקסטנית היום היא עדיין אותה קבוצה שבצעה את רצח העם ב-71. על כל פנים רצח של 3 מליון איש שמטרותיו הן טיהור אתני, תרבותי ופוליטי- שפוט אתה ואמור לי כיצד היית מכנה זאת, או כמו שאמר המשורר אלתרמן "לכן נשיב, אפוא, בלי לעמיד פני-תם. שכך קוראים לזאת בכל הלכסיקונים, ולפעמים כדאי לקרוא דברים בשמם..." ניצן צבי כהן - שיחה 09:23, 13 בינואר 2012 (IST)
לא התנגדתי לשימוש במונח "רצח עם", אלא תהיתי היכן הערכים הלועזיים המקבילים. בספרו של פרופ' יאיר אורון ג'נוסייד ... מצויין בטבלה בעמ' 111 כי רצח העם נמשך מ-1971 ועד היום (הספר יצא לאור ב-2006) וכי מבצעיו הם "צבא בנגלדש ומתיישבים בנגלים" וקורבנותיו הן "אוכלוסיות לא בנגליות המתגוררות בדרום-מזרח בנגלדש". עובדות אלו כלל אינן תואמות לנאמר בערך. לא שאני חושד בפקיסטנים שהם חסידי אומות העולם, אבל לצורך הענין, בכל מה שקשור לוויקיפדיה, אני מעדיף פרופסור מומחה, עם צוות יועצים בעלי שם, על ועד למאבק ברצח עם.אודי - שיחה 11:07, 13 בינואר 2012 (IST)
לגבי הבינוויקי - אני לא עד הסוף מבין - הרי אתה קישרת את הבינוויקי לen:1971 Bangladesh atrocities, לדעתי הוא מקביל, ואחרי עיון יותר מעמיק בו אני רואה שגם הוצע באפריל השנה לשנות את שמו ל-"1971 Bangladesh genocide", היות ולא היו התנגדויות מאז - עשיתי שירות לאומה (הבנגלית, אני מניח...) ושיניתי את הכותרת. לגבי תוכן הערך - אני מסכים איתך, ולכן ציינתי שאבקש מהועד למאבק ברצח עם מקורות נוספים, עבור הערך. כמו כן - הערך האנגלי בהחלט יכול להוות מקור טוב, הוא גם מצוייד בביליוגרפיה עשירה. ניצן צבי כהן - שיחה 12:26, 13 בינואר 2012 (IST)
בתחילה לא מצאתי בינוויקי ישיר ל"רצח העם" או ל"זוועות" ולכן הבעתי את תמיהתי שרצח עם, דבר שנחשב בדרך כלל לארוע בעל חשיבות, לא זכה לערך נפרד בוויקיפדיה האנגלית. אחרי כמה דקות, מצאתי את המאמר בוויקי האנגלית שאכן מתאים לקישור ישיר. הבעיה, כך התברר לי מאוחר יותר, היא בתוכן הערך. שכן התברר לי שרצח העם הנ"ל הוא אתוס מכונן בתקומת בנגלדש ומשמש גם כצידוק לפלישת הודו לבנגלדש כדי להפסיקו, ולכן, שתי מדינות אלו מטפחות אותו. באותו זמן יש טענות כי חלק נכבד מהזוועות בוצעו על ידי לוחמי החרות הבנגליים כנגד תומכי האיחוד עם פקיסטן ומיעוטים אתניים שהיו באזורי הלחימה, וזאת מבלי להצדיק את הזוועות שבוצעו על ידי הצבא הפקיסטני ותומכיו. כמו כן, קיימות טענות כי מספר הקרבנות, 3 מיליון, הוא מופרז מאוד. אין לי את הידע בתחום כדי להעיד האם טענות אלו מייצגות מיעוט שבמיעוט מבין החוקרים או שיש לתת להן משקל רב. בכל מקרה, האמור בספרו של אורון מעיד, כנראה, שהאמת איננה כה פשוטה וחד צדדית.אודי - שיחה 15:08, 13 בינואר 2012 (IST)