שיחה:שדלנות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ראו lobbying מויקיפדיה באנגלית: Lobbying - Wikipedia, the free encyclopedia http://en.wikipedia.org/wiki/Lobbying ערך עם הרבה תוכן. דור לוי 22:13, 31 יולי 2006 (IDT)

ההפניה כבר קיימת בערך תחת "שפות נוספות". DGtal 22:16, 31 יולי 2006 (IDT)
אני מניח שדור החווה על מקור לעיבוי הערך ולא התלונן על היעדר קישורי בינויקי. נארף - שיחה 09:23, 24 בפברואר 2011 (IST)

המונח המתאים הוא "שתדלנות" ולא "שדלנות". אני ממליץ לשנות את שם הערך ותוכנו בהתאם. נארף - שיחה 09:23, 24 בפברואר 2011 (IST)

אתה טועה, המונח הוא שדלנות. --Hmbr (חנן) - דבר/י איתי 14:05, 28 בפברואר 2011 (IST)

ההבדל שבין שדלנות לשתדלנות מאתר האקדמיה ללשון[עריכת קוד מקור]

שדולה היא קבוצת אנשים המשדלת בעלי תפקידים ואנשי ציבור, כגון בכנסת ובממשלה, לתמוך ולסייע בקידום עניין מסוים או גוף מסוים. שדולה של חברי כנסת היא שדולת בית או שדולת פְּנִים (caucus). חבר בשדולה הוא שַׁדְלָן (לוביסט). הפועל שִׁדֵּל מוכר מספרות חז"ל: "גלוי וידוע היה לפני מי שאמר והיה העולם שאדם מכבד את אמו יותר מאביו. מפני שהיא משדלתו בדברים..." (מכילתא דרבי ישמעאל). 'משדלתו' – מפתה אותו ומדברת על לבו. פועל נוסף, גם הוא מספרות חז"ל, הוא הִשְׁתַּדֵּל – טרח ועמל להשגת הדבר (חוקרים סבורים שאינו קשור ביסודו אל שִׁדֵּל). פועל זה הוליד את השתדלנים – עסקנים שהיו משתדלים אצל בעלי שררה לטובת שולחיהם בקהילות ישראל בגולה. במונחים שדולה ושדלן חברו יחד שתי המשמעויות: השידול וההשתדלות. את המונחים שדולה ושדלן קבעה האקדמיה ללשון העברית בשנת תשמ"א (1981).