שיחה:שינוי (תהליך)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ללא ספק יש מקום להרחבה ניכרת של הערך שלפנינו, שהצורך בו הוסתר על ידי מפלגת "שינוי" (בנקודה זו אין הבדל בין "שינוי" ובין ש"ס - כל אחת מהן לקחה מושג יסודי וחשוב, והפכה אותו לנחלתה, וגם המפלגה שסימנה "אמת" אינה נקייה מחטא זה). אני מקווה שהערך עוד יזכה להרחבה. כצעד ראשון, יש למצוא לו קטגוריה. דוד שי - שיחה 23:21, 10 בספטמבר 2010 (IDT)

כרגע הערך הוא רשימת מכולת טריוויאלית ולא כל כך מוצלחת. הוא צריך להיכתב על ידי בעל ידע במטאפיזיקה שיוכל למלאו בתוכן ממשי. דניאל ב. 00:21, 11 בספטמבר 2010 (IDT)

פירוש ראשי[עריכת קוד מקור]

תודה רבה לדוד שי שפתח את הערך החיוני הזה ולכל מי שסייע לעריכתו. ועכשיו הגיע הזמן לדעתי להפסיק להשתמש במפלגת שינוי כמשמעות ראשית לכל מי שכותב בתיבת החיפוש את המילה שינוי, כי שינויים היו כאן לפני שהמפלגה קמה. לדעתי כדאי ש"שינוי" יפנה לכאן, או מקסימום לשינוי (פירושונים), לא מאוד משנה לי, אבל רק לא למפלגה. מה דעתכם? תודה, Ravit - שיחה 08:26, 11 בספטמבר 2010 (IDT)

אני מאוד בעד השינוי המוצע כאן, ובעזרת Yonidebest ביטלתי את הצורך בהפניה משינוי למפלגת שינוי. כצעד ראשון אהפוך את דף הפירושונים למשמעות הראשית. ימים יגידו האם להפוך את שינוי (תהליך) למשמעות הראשית. דוד שי - שיחה 08:56, 11 בספטמבר 2010 (IDT)
יופי, תודה רבה על השינוי קריצה. Ravit - שיחה 16:40, 11 בספטמבר 2010 (IDT)

ערך בעייתי[עריכת קוד מקור]

כמו שאמרתי קודם זה ערך לא טוב. הוא נטפל לעניין כללי וטריוויאלי ומציג אותו בעזרת כמה דוגמות שהמכנה היחיד המשותף בינהן הוא השימוש במילה שינוי. פרק ההתנגדות לשינוי מדבר על פירוש ספיציפי של המילה ולא תהליך כעצם מופשט ומקומו בשינוי חברתי. הערך הזה צריך לדון במושג המתמטי-פיזיקלי-מטאפיזי שמנסה לתפוס את ההכללה המופשטת הזאת ולהגיד עליה דברים לא טריוואלים. דניאל ב. 18:51, 11 בספטמבר 2010 (IDT)

מהכרותי עם ויקיפדיה, המוצא היחיד שאני רואה מהמצב שאתה מתאר (ואני לא שופט כרגע את דבריך) הוא שאתה תפתח ספר מטאפיזיקה ותתחיל ללמוד את הנושא כדי להעמיק את הערך. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 19:17, 11 בספטמבר 2010 (IDT)
קריאת ספר היא תמיד רעיון טוב, אבל אפשר להתחיל בקישור החיצוני שבערך. אני מסכים עם דניאל ב. שהערך זקוק להרחבה בכיוונים שהוא מציע, אך מתנגד לזלזול שלו במה שיש כעת בערך. תוכנו הנוכחי של הערך מלמד על מרכזיותו של השינוי בקשת רחבה של ענפי מדע (ואין כאן רק מילה משותפת, אלא רעיון משותף). דוד שי - שיחה 20:34, 11 בספטמבר 2010 (IDT)

בסעיף גדול שלעיל :"חקר השינוי" ,סעיף קטן :"תורת היחסות" ,נכתב: "תורת היחסות עוסקת בשינוי במסה של גוף בהתאם למהירותו. הנוסחה הנודעת של תורה זו, E=mc², מציגה את היחס שבו מתקיימת התמרה של מסה לאנרגיה."; ובכן --אין כל שינוי במסה כתוצאה משינוי במהירות המסה,זוהי שגיאה חריפה ביותר ; הנוסחה המפורסמת אינה מציינת אלא את האנרגיה שניתן להפיק ממסה נתונה ,כמצויין נכון; אנרגיה זו אינה תלויה --כעולה מן הנוסחה--במהירותה של אותה מסה ולכן ניתן להפיק בדיוק את אותה אנרגיה ממסה נתונה,גם אם זו תנוע במהירות כל שהיא ; מסה הינה גודל קבוע ואינווריאנטי למהירות ; במסה כמוסה אנרגיה בשיעור הנובע מהנוסחה המפורסמת ; למסה הנעה אנרגיה קינטית שאין כל קשר בינה לבין האנרגיה הכמוסה דלעיל. אלו הם הדיוקים הנדרשים . מסה היא מסה היא מסה --לעולם אין היא מישתנה ,אלא אם כן --"פיזית" --גרענו ממנה כלומר "שברנו" חלק ממנה והותרנו פחות ממשקלה טרם הגריעה.

בכבוד רב,

אלון תמיר. alontamir2@walla.com 46.120.50.49 10:54, 16 בינואר 2013 (IST)

הסרתי משפט זה. דוד שי - שיחה 05:32, 17 בינואר 2013 (IST)

אשמח לקחת על עצמי את האתגר[עריכת קוד מקור]

למדתי מטאפיזיקה ואני עוסק בשינוי כבר שנים ומרצה עליו. אני חושב שחלק מהעניין הוא שיש לייצר הבחנה או לפחות להתייחס לשינוי כמונח פילוסופי, כפי שנעשה בגרסת הלעז. או לחילופין לחלק לפי שינוי במשמעות שלו והמחשה בשדות מרכזיים: שינוי כפי שמוגדר בפילוסופיה, שינוי כפי שמוגדר במדע, שינוי כפי שמוגדר ומוכר כתופעה חברתית וכו'. בכל מקרה הוספתי כמה מילים לדייק את הגדרה הראשונית בשורת הפתיחה. NIMRODNIR (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

בהצלחה! דוד שי - שיחה 21:12, 20 בנובמבר 2018 (IST)