שיחת ויקיפדיה:מתקפת איכות/כימיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

גודל הנושא[עריכת קוד מקור]

אני חושב שהנושא גדול הרבה מדי למתקפת איכות, ויש למקד אותו (למשל,"מושגים בסיסיים בכימיה"). אייל בארי 22:36, 7 אוגוסט 2006 (IDT)

גם אני בעד, או לפחות בימים הראשונים למקד את המתקפה בנושאים בסיסיים. ומתקפה כזו תעזור לי מאוד, אז בהצלחה. פסיכומלודי 23:45, 7 אוגוסט 2006 (IDT)
אני מסכים. המתקפה צריכה להיות ממוקדת. כרגע אפילו ערכים בסיסים הם ברמה נמוכה אם הם קיימים בכלל - כך שאם נתמקד בנושאים המרכזיים נוכל ליצור בסיס מוצק למתקפה אשר יאפשר הרחבה הקפית לאחר המתקפה. אני אעדכן את יעדי המתקפה בהתאם. Carny 15:42, 8 אוגוסט 2006 (IDT)

de:Wikipedia:Archiv/Qualitätsoffensive/Chemie[עריכת קוד מקור]

כדאי לכם להסתכל שם, ולא להמציא את הגלגל. אפשר להיעזר בתרגום מכונה של גוגל (לא יודע כמה יועיל פה). Harel - שיחה 00:16, 8 אוגוסט 2006 (IDT)

יש פה מישהו דובר גרמנית אולי? Carny 15:43, 8 אוגוסט 2006 (IDT)
בסוף הדף שם (Tools gesucht) יש רשימה די ארוכה של כלי חונמה לציור של מולקולות, למי שרוצה. ואולי יש עוד דברים שעשויים להיות שימושיים. Harel - שיחה 11:14, 3 בנובמבר 2006 (IST)

העתקת תבניות...[עריכת קוד מקור]

בבקשה להמנע מלבקש מהאנשים להעתיק תבניות, שכן דבר זה מכניס את דף המשתמש שלהם לקטגורית תיבות המשתמש.
העיקרון הוא להעתיק את הכותרת של התבנית (כולל פרמטרים במידה וישנם), ובכך באמצעות גישה לתבנית ושימוש בקישור "דפים המקושרים לכאן", ניתן לראות מיידית מי הציב אותה, דבר אשר לחלוטין לא ברור כאשר המשתמשים שהעתיקו את התבנית מופיעים בקטרוגית תיבות המשתמש.
בברכה, § יובל י. 01:24, 9 אוגוסט 2006 (IDT)


איחוד הערכים כימיה אורגנית ותרכובת אורגנית[עריכת קוד מקור]

לדעתי ההפרדה בין כימיה אורגנית לבין תרכובות אורגניות היא ניוון מיותר של ערכים. מה דעתנו על איחודם? Carny 00:06, 8 אוגוסט 2006 (IDT)

אני לא מבין. בשיחה:כימיה אורגנית טענת את ההיפך, אם הבנתי נכון. אני מקבל את טיעונו של דוד שי שם וסבור שאין צורך לאחד בין הערכים. Pixie 01:32, 10 אוגוסט 2006 (IDT)
טענתי ההפך מכיוון שכימיה אורגנית הוא תחום העל המתייחס לתרכובות אורגניות. לכן אין להכיל את כימיה אורגנית בתוך הערך על תרכובות אורגניות, אבל נכון לעשות את ההפך. האם אתה לא מסכים? Carny 01:42, 10 אוגוסט 2006 (IDT)
כפי שציינתי, אני מסכים לדבריו של דוד שי: "ניתן לעסוק בו (בכימיה אורגנית) בשיטות מחקר, במרכזי מחקר, בהתפתחות היסטורית של ענף זה ועוד". גם על כימאים אורגניים אפשר לכתוב, וכן על לימוד אקדמי של כימיה אורגנית, על תת-תחומים בכימיה אורגנית, על שימושים יישומים ועוד. Pixie 01:50, 10 אוגוסט 2006 (IDT)
בסדר. אז נראה לי שהנושא הזה סגור. נשאיר את זה כפי שזה. Carny 03:16, 10 אוגוסט 2006 (IDT)

חלוקה לקטגוריות[עריכת קוד מקור]

האם חלוקה לקטגוריות על פי הנושאים המופיעים למטה היא מקובלת? איזה קטגוריות נוספות יש לכלול? איזה קטגוריות קיימות יש למחוק? Carny 19:13, 21 באוגוסט 2006 (IDT)

כימאים[עריכת קוד מקור]

אני חושב שרשימה טובה לערכים שחסרים אצלנו תמצא כאן - פרס נובל לכימיה. רוב השמות ברשימה אדומים, ובוודאי שכולם זכאים לערך מכובד. עופר קדם 20:41, 24 באוגוסט 2006 (IDT)

הוספתי Carny 14:19, 25 באוגוסט 2006 (IDT)

קטגוריות[עריכת קוד מקור]

כדאי גם, תוך כדי המתקפה, לעבור על קטגוריה:כימיה ולקטלג את הערכים בה לקטגוריות המשנה, כך שבסוף המתקפה לא יישארו בקטגוריה יותר משניים-שלושה ערכים, כיאה לקטגוריה ראשית Green Apeשיחה ‏ 19:18, 18 בספטמבר 2006 (IDT)

יצרתי בדף המתקפה תרשים של קטגוריות מוצעות. מה דעתך עליו? Carny 20:51, 18 בספטמבר 2006 (IDT)

פיצולים מיותרים[עריכת קוד מקור]

לדעתי אין צורך, למשל, בערכים נפרדים על מבנה ראשוני, מבנה שניוני וכולי. כבר קיים פירוט לא רע בערך חלבון; מדוע לא להרחיבו ולהפוך את הערך למומלץ? גם אין צורך, למשל, בהתמרה נוקלאופילית ובהתמרה אלקטרופילית; הכל אפשר לכתוב בתגובת התמרה. היות ונושא המתקפה גדול מדי, כפי שציינו לעיל, אפשר לפחות לוותר על הערכים הספציפיים מאוד ולהסתפק בכתיבה והרחבה של ערכי הליבה. אוסמוזה הפוכה ולחץ אוסמוטי יכולים בשקט להיכנס לאוסמוזה; היטל פישר יכול להיכנס לכתיב כימי.

יש ערכים שאפשר לאחד בסגנון דיגיטלי/אנלוגי: נוקלאופיל/אלקטרופיל, קרבוקטיון/קרבואניון וכולי. בעתיד אפשר יהיה לפצלם, אך כרגע עדיף להצטמצם אם לא רוצים שרק 2% מערכי המתקפה ייכתבו.

בולטות בהיעדרן התרכובות. ישנן כ-30 מיליון and growing, אך בדף המתקפה בחרתם ארבע (!) תרכובות "חשובות". נושא התרכובות לוקה במיוחד אצלנו, ולדעתי אפשר היה לארגן מתקפה נפרדת לתרכובות, אולי אפילו שתי מתקפות, לתרכובות אורגניות ולאי-אורגניות. אם נשארים עם המתקפה הנוכחית, יש להרחיב את רשימת התרכובות לפחות ל-100, להקפיד על ייצוג שווה של חומצות, בסיסים, מלחים, חלבונים, אלקאנים וכדומה, ולוותר בתמורה על כמה ערכים איזוטריים, כגון משוואת קלאוסיוס-קלפירון. בהצלחה, Pixie 15:44, 1 בנובמבר 2006 (IST)

  • היתרון המתודי ביצירת הרבה ערכים קטנים במתקפה הוא שקל הרבה יותר להפנות כך אנשים לטיפול ממוקד בנושא. והם מקבלים תגמול מיידי בדמות ערך שהוא מעשה ידיהם. אחר כך, אם רוצים, אפשר לאחד את הערכים.
  • למרות זאת, אני מסכים שכדאי לאחד את מבנה ראשוני, שניוני וכו - תחת קיפול חלבונים.
  • התמרה היא ההגדרה הכללית, אך אין קשר מנגנוני בין תגובות התמרה שונות ובמיוחד יש הבדלים מהותיים בין התמרה אלקטרופילית להתמרה נוקלאופילית וכל אחת מהתגובות הללו נלמדת בהרחבה בקורסי מבוא לכימיה אורגנית. ולכן לא כדאי לאחד את השלושה לדעתי ובאופן כללי והם ראויים לערכים נפרדים. כנ"ל לגבי קרבואניון וקטיון - מלבד הדמיון בשם אין ממש קשר בין השניים והם נוצרים ומתנהגים לגמרי אחרת. לגבי נוקלאופיל ואלקטרופיל - אכן רצוי לאחד משום שמדובר במושגים יחסיים.
  • ושוב - בלי קשר - יש יתרון מתודי בלפרק את הנושאים למרכיביהם לפחות לזמן המתקפה.
  • כמובן שניתן להוסיף עוד תרכובות רבות. אבל לא זו המטרה העיקרית של המתקפה המנסה ליצור בסיס בלבד למושגי הכימיה. זהו מקומן של תרכובות חשובות אשר רלוונטיות לערכים רבים, אבל לתקל כל תרכובות בעלת חשיבות בינונית זהו בור ללא תחתית.
  • אכן, צריך לנפות מהמתקפה ערכים אזוטרים
קרני שיחהזה הזמן ל... 17:12, 1 בנובמבר 2006 (IST)
כמדומני שמתקפב על יוון העתיקה, מצאו פתרון ללפחות אחת מהבעיות הללו - לקחת ערך אחד, ולחלק את פרקיו בין אנשים שונים. כך גם ניתן להפנות אנשים למשימות ספציצפיות, וגם ניתן להמנע מפיצול יתר של ערכים. דניאל צבי 15:23, 2 בנובמבר 2006 (IST)

קטגוריה:תרכובות ביוכימיות[עריכת קוד מקור]

ראו שאלתי בדף השיחה. Pixie 15:59, 1 בנובמבר 2006 (IST)

הצגת תרשימים לתרכובות כימיות[עריכת קוד מקור]

אני לא מתכוון להשתתף במתקפת איכות זו מאחר שאין לי ידע בנושא, אבל רציתי להמליץ על החלפת התרשימים המופיעים בערכים רבים על תרכובות כימיות (אשר נכתבים באמצעות תווי ASCII - אותיות היסודות והתווים \-/) בשרטוטים שנעשו בתוכנת ציור מתאימה. יובל מדר 01:11, 3 בנובמבר 2006 (IST)

רעיון טוב. הנה קישור לתוכנה חינמית שדורשת הרשמה קצרה לצורך הורדה שעושה את העבודה. קרני שיחהזה הזמן ל... 01:21, 3 בנובמבר 2006 (IST)

בדיחה לכימאים[עריכת קוד מקור]

כאן, של פוקס טרוט. תהנו! בברכה, Flag of Israel.svg_MathKnight_Star of David.svg (שיחה) 14:48, 10 בנובמבר 2006 (IST)