שיחת קטגוריה:מנחם מנדל שניאורסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שיניתי קטגוריה: בדיוק כמו קטגוריה:הראי"ה קוק ולא שמו הפרטי אבגד - שיחה 04:39, 14 בדצמבר 2009 (IST)

על שינוי כזה (לקטגוריה:הרבי מליובאוויטש) ראוי לפתוח דיון לפני השינוי, ולא להודיע עליו בדיעבד. אחזיר המצב לקדמותו, משום שהרבי ידוע היטב בשם מנחם מנדל שניאורסון, ואין הצדקה להשתמש בכינוי (ועוד בכתיב שאינו מקובל בעברית) לשם הקטגוריה. בנוסף, אין המשל דומה לנמשל: הראי"ה זה ראשי תיבות של שמו (הרב אברהם יצחק הכהן) ואילו "הרבי מליובאוויטש" הוא כינוי, שאין לכפות אותו על מי שאינם חייבים בהערצת הרבי. דוד שי - שיחה 07:00, 14 בדצמבר 2009 (IST)
והערך ספרי הגר"א זה גם כפיה לקרוא לו כך? - כך הוא מוכר, מה זה קשור ל"חיוב בהערצתו"? אולי שישנו גם את הערך ספרי הגר"א ל"ספרי אליהו קרמר" כדי לא לכפות על אלו שלא חייבים בהערצת הגר"א??. הרבי לא ידוע היטב בשמו! ישנו אחזו גבוהה ביותר, אם לא בעצם רובם, לא יודעים את שמו הפרטי כלל!. והמשל כן דומה לנמשל, כי הראי"ה קוק זה גם כינוי, לא רק ראשי תיבות!! לכן הקטגוריה שם לא נקראת על שמו אלא על כינויו. (אותו דבר הערך הגאון מווילנה אותו דבר, זה לא שמו אלא כנויו.)
וכעת התנהגותית: את הקטגוריה הזאת (הרבי מליובאוויטש), אני אישית פתחתי לא מזמן, ו"מישהו" (אתה, לא?) שינה את זה ל"קטגוריה:מנחם מנדל שניאורסון" ללא פתיחת דיון לפני השינוי. כך שהחזרתי חזרה עם פתיחת דיון. וכעת אתה מחזיר חזרה למנחם מנדל שניאורסון קודם שהשבת לדיון. בבקשה: התנהגות נאותה, מה שאתה דורש, תקיים גם. תודה. אבגד - שיחה 20:06, 14 בדצמבר 2009 (IST)
אכן, ראוי היה שאפתח דיון קודם לשינוי שם הקטגוריה.
כדאי להיזהר מנימוקים גרועים. בדיקה בגוגל מראה שלצירוף מנחם מנדל שניאורסון יש פי שלושה מופעים מאשר לצירוף הרבי מליובאוויטש. מובן שמספר המופעים של "הגאון מווילנה" הוא יותר מפי עשרה ממספר המופעים של "אליהו קרמר", כך שההשוואה שלך מופרכת מעיקרה. דוד שי - שיחה 20:48, 14 בדצמבר 2009 (IST)
ודאי שדומה וכלל לא מופרך, אלא תגובתך מופרכת וגרועה, כי "הרבי מליובאוויטש" בגוגל זה 1,410,000 תוצאות ו"מנחם מנדל שניאורסון" בגוגל זה 19,500 תוצאות = הרבי מליובאוויטש זה פי תשעים ממנחם מנדל שניאורסון. (מבדיקה נוספת, של המשך טקסט אוטומטי, זה פי ארבע עשרה). שנית, לא ענית על ההשוואה לקטגורית הראי"ה. שלישית, גם הקטגוריה:כתבי הראי"ה זה על שם כינויו (גם הערך, אני לא נכנס לזה). אבגד - שיחה 03:31, 15 בדצמבר 2009 (IST)
ואם תרצה "ספרי הרבי מליובאוויטש" בגוגל זה 70,500 תוצאות לאומת "ספרי מנחם מנדל שניאורסון" בגוגל זה 6,930 תוצאות (אין אפשרות לטקסט אוטומתי). אבגד - שיחה 03:38, 15 בדצמבר 2009 (IST
דוד, אני מתפלא על הטיעון שהשימוש בתואר "הרבי מליובאוויטש" כופה על המשתמש את הערצת הרבי. השימוש בביטוי הזה אינו מבטא שום הערצה, אלא זה תוארו של האיש, ובתואר הזה השתמשה ומשתמשת העיתונות הכללית. אין ספק שהרבה יותר אנשים מכירים אותו בתוארו זה מאשר בשמו הפרטי, והקטגוריה נועדה לסייע לציבור למצוא חומר, בדרך הקלה ביותר. Vitag - שיחה 10:15, 15 בדצמבר 2009 (IST)
אבגד, נשתכח ממך הכלל "דרך ארץ קדמה לתורה", ולרגע לא חשבת שאולי לא אני טעית בחיפוש בגוגל, אלא אתה. כלל ידוע הוא שלספירת מופעים בגוגל של ביטוי בן יותר ממילה אחת יש להקיף אותו במרכאות. כך הרבי מליובאוויטש לעומת מנחם מנדל שניאורסון. דוד שי - שיחה 05:21, 16 בדצמבר 2009 (IST)
צריך להיות "קטגוריה:מנחם מנדל שניאורסון" - בדומה לשם הערך. מיקיMIKשיחה • 13:45, 16 בדצמבר 2009 (IST)
לדוד שי אבקש סליחה אם אתה רואה כאן פגיעה כל שהיא, כתבתי כלושונך, כפי שכתבת אלי ממש, לא התכוונתי בשום אופן לפגוע. אכן לא ידעתי שכך עשים בדיקה, תודה על ההערה. אני שואל בפעם השלישית; מדוע לא ענית לגבי הראי"ה. לגבי עצם העניין, אנשים מכירים אותו כ"הרבי מליובאוויטש" הרבי יותר משמו הפרטי, אין ספק בכלל בזה, אני חושב שגם אתה חושב כך. כך גם כותבת ד"ר שלי גולדברג בספרה (מסע הנשמה, הוצאת ראובן מס, ירושלים 2009. עמוד 200:) "..האדמו"ר ר' מנחם-מנדל שניאורסון מליובאוויטש, מי שכונה בפי אלפי חסידיו, וגם בפי רבבות בית ישראל שאינם חסידים כלל - 'הרבי מליובאוויטש', או אפילו רק 'הרבי'.". הדברים מדברים בעד עצמם. (ואגב, היא כותבת בכתיב שמתברר שכנראה הוא כן מקובל לכתוב כך בעברית, וכמוה גם כתבי ידיעות אחרונות ומעריב וכולי כובתים כך). אבגד - שיחה 02:29, 29 בדצמבר 2009 (IST)