שירה חברתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שירה חברתית היא תמת שירה שמתמקדת במציאות ועוסקת בנושאים של צדק חברתי.

שימושים היסטוריים במונח[עריכת קוד מקור | עריכה]

צירוף המילים "שירה חברתית" כמונח בתחום השירה, הופיע לראשונה בספרדית (Poesia Socíal), כשם כולל לקבוצה של משוררים שעסקו ספציפית בתמות חברתיות בשנות ה-50 וה-60, בהשפעתה ובהשראתה של מלחמת האזרחים בספרד. מאוחר יותר החל המושג להתקבל גם בשפה האנגלית, תחילה בהקשר של שירה שנכתבה בספרדית בידי מקסיקנים-אמריקנים בטקסס. לאחר שהתבסס המושג השתמשו בו חוקרי ספרות על מנת להתייחס לשירתם של מספר משוררים, בהם ג'ורג' ברנרד שו, ויסטן יו אודן וססאר ואייחו.

שירה חברתית בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 נוסד בישראל האתר אתר שירה חברתית שמתמקד בפרסום שירים על המצב בארץ מזווית אישית של הכותבים, ובנוסף מאחסן בתוכו את כתב העת ביטאון שירה. את האתר ייסד ד"ר אורן עילם, אשר מגדיר שירה חברתית באופן הבא:

שירה חברתית עוסקת במציאות החברתית בישראל, היא אינה קשורה בהכרח לעמדה פוליטית מסוימת ואינה מוגבלת לסוג מסוים של בעיות חברתיות. זוהי שירה הנובעת מתוך כאב על מצב חברתי לקוי. במיטבה, שירה חברתית מהווה ביטוי אקספרסיבי ואמוציונלי לחוויותיו הבלתי אמצעיות של הכותב, כאשר הכותב חווה על בשרו את הבעיות החברתיות, ואינו בעמדה של פטרון על קורבנות הפזורים במרחב החברתי. שירה חברתית מהווה בראש ובראשונה ביטוי אומנותי אותנטי ואישי, כאשר הפן החברתי הוא פועל יוצא של חוויות הכותב. שירה חברתית היא שירה העשויה לגרום לקורא לחשוב יותר לעומק על בעיות חברתיות. שירה כזו עשויה לעורר הזדהות, והנעה לנקיטת עמדה, למחאה, או לפעילות חברתית.[1]

במהלך המחאה החברתית של 2011, ראתה אור בהוצאת גרילה תרבות החוברת 'שירון המהפכה: שירת האוהלים', שהתמקדה בשירים בעלי תוכן חברתי. דוגמאות נוספות לשירה חברתית בישראל, הן האנתולוגיה 'אדומה', ספר השירה הראשון של יודית שחר, וערבי השירה של ערס פואטיקה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מתוך כתבה באתר nrg, מחפשים פתחי חרום ושערי ישועה, 17 באפריל 2010.
P literature.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.