שלד בורסאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שלד בורסאי היא חברה, שמניותיה רשומות למסחר בבורסה לניירות ערך, אך לרוב המסחר בה נמוך מאוד משום שאין לחברה כל פעילות בגלל שהיא מכרה את פעילותה או בגלל שהיא כשלה מבחינה עסקית והפסיקה את פעילותה.

אדם או חברה יכולים לקנות שלד בורסאי, למזג לתוכו פעילות חדשה וכך להכניס את הפעילות לחברה ציבורית שיכולה לגייס הון עם פחות מגבלות לעומת הנפקה ראשונה, בעלות נמוכה יחסית ("כלל אצבע" מתמחר את שוויו של שלד בורסאי בכמיליון דולר, המתחשב בחסכון ההוצאות בגין רישום, פרסום תשקיף והוצאות רגולטוריות שונות נוספות). רכישת השלד מתבצעת לרוב בדרך של רכישה במהופך (נקראת גם מיזוג הפוך) שבו הבעלים של החברה הפרטית, שרוצה להפוך אותה לציבורית, מזרים נתחים מהחברה לתוך השלד, ובתמורה מקבל נתח מהחברה הציבורית. ניתן להסתכל על זה גם בצורה כזאת שהחברה הפרטית מחזיקה בציבורית, והציבורית רוכשת את הפרטית.

פעמים רבות לשלד הבורסאי רשומים הפסדים כתוצאה מפעילותו הקודמת, וניתן, בתנאים מסוימים, לקזז הפסדים אלה לצורכי מס מהרווחים בפעילות החדשה. לפיכך להפסדים אלה יש ערך, שיש להביאו בחשבון בעת קביעת ערכו של השלד הבורסאי.

בשנים האחרונות יש בישראל מספר גובר של שלדים בורסאיים, בשל חוסר הכדאיות הכלכלית של חברה ציבורית. כיוון שגם עלויות ההנפקה עלו משמעותית, ערך השלדים לאו דווקא ירד, ובפרט מרבית המקרים בהם חברה פרטית מחליטה להפך לציבורית נעשים דרך שלדי בורסאי כדי לחסוך את עלויות ההנפקה.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]