שלום עראקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שלום עראקי (16851780) היה נשיא קהילת יהודי תימן והממונה על המטבעה של תימן.

פעל לבניית מוסדות ציבור בקהילת יהודי צנעא ובהם גם את בית הכנסת אלכניס אלאוסטא. פעל למען תרומות ליישוב היהודי בארץ ישראל.

ב-1740 פעל נמרצות להכנסת סידור התפילה בנוסח הספרדים (נוסח השאמי) בקרב יהודי תימן, וכן פעל למען קבלת פסיקות השולחן ערוך. פעילות זו עוררה מחלוקת עזה. הרב יוסף קאפח כתב שעראקי התפלל בכל שבת בבית כנסת אחר והביא עמו סדורים נוסח ספרד "ובקש מהם אם אפשר או כפה עליהם אם יש צורך בכך להתפלל נוסח ספרד"[1]. עם זאת, ב'קורות ישראל בתימן' שפורסם על ידי הרב יוסף קאפח, כתב המחבר ר' חיים חבשוש דברים דומים על יחיא בן שלום הכהן אלעראקי[2] עוד כתב הרב קאפח שרק שלושה בתי כנסת מתוך עשרים ושניים שפקד סירבו לשמוע לו[3].

הודח מתפקידו בשנת 1761 בעקבות הסתה של המוסלמים וחילופי השלטון.[דרוש מקור] הוא נאסר והוטל עליו קנס אשר מוטט את עושרו. שניים מבניו היו מחכמי צנעא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הרב קאפח, אגדתא דפסחא, עמ' 10–11
  2. ^ (ספונות, ב [תשי"ח], עמ' רסז; כתבים [הרב יוסף קאפח], ב, עמ' 718).
  3. ^ הרב יוסף קאפח כותב שמקובל "כי היו אלה בית צאלח, בית אלשיך', בית אלד'מארי" (ספונות, ב [תשי"ח], עמ' רסז) ושמהרי"ץ, שהיה בעל בית הכנסת "בית צאלח" וצעיר באותו הזמן, "הושפע מאד מן המקרה ומעמדתו התקיפה של מהר"י צעדי שהיה אב בית דין בצנעא באותו הזמן, וחזר להיות קנאי לנוסח תימן המקורי" (אגדתא דפסחא, עמ' 11).