שמיים ומים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שמיים ומים 1
מידע כללי
צייר מאוריץ קורנליס אשר
תאריך יצירה 1938
טכניקה וחומרים פיתוח עץ
ממדים בס"מ
אורך 43.5
רוחב 43.9

שמיים ומים הם פיתוח עץ והדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מאוריץ קורנליס אשר שהודפסו לראשונה בשנת 1938. שמיים ומיים כוללות שתי יצירות: שמים ומים1 ושמים ומים 2. היצירה מאורגנת בתבנית של ניגודים ציפור-דג ושחור-לבן. המרווחים בין הציפורים יוצרים צורה של דגים והשחור והלבן מתחלפים כצורה ורקע.

שתי היצירות מהוות עבודות בהם עסק אשר במטמורפוזות ובריצוף של מישור - עבודות בהן הוא בחן כיצד צורה אחת הופכת לצורה אחרת מחד, וכיצד צורות שונות משתלבות זו בזו על מנת ליצור מישור מרוצף מאידך.

שמיים ומים 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

היצירה מדגימה כיצד ניתן לחלק את המישור לאלמנטים שונים המשתלבים זה בזה במעין תצרף (פאזל). במרכז התמונה ניתן לראות מספר שווה של ציפורים ודגים המשתלבים זה בזה והנעים באותו כיוון. הדגים לבנים מהווים רקע (שמיים) לציפורים השחורות, ולהפך - הציפורים השחורות מהוות רקע (ים) לדגים הלבנים. במעלה התמונה הופכת צורת הדגים למופשטת יותר והמרווחים בין הציפורים גדלים עד שברור לצופה שמדובר בשמיים. במורד התמונה המרווחים גדלים והציפורים הופכות לים. כל אחד מהאלמנטים בתמונה (הדגים והציפורים) מהווים בו זמנית חזית התמונה ורקע לאלמנט השני, ונוצרת אשליה אופטית שהצופה יכול לעבור בין תמונה אחת למשנייה באותה יצירה.

וכך מתאר האמן את היצירה:

מעוף הציפור מתקשר במוחנו עם שמיים, והשמיים שבהם מעופפת כל אחת מן הציפורים השחורות נוצרים איפוא מארבעת הדגים הלבנים המקיפים אותה. כיצוא בזה, שיחה מתקשרת במוחנו עם מים, וארבע הציפורים השחורות המקיפות כל אחד מן הדגים יוצרות איפוא את המים שהדג שוחה בהם.

מ.ק. אשר, עבודות גרפיות, בנדיקט טאשן וסטימצקי בע"מ, 1994

שמיים ומים 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמיים ומים 2
מידע כללי
צייר מאוריץ קורנליס אשר
תאריך יצירה 1938
טכניקה וחומרים הדפס אבן (ליתוגרפיה)
ממדים בס"מ
אורך 62.3
רוחב 40.7

שמיים ומים 2 היא הדפס אבן (ליתוגרפיה) שנוצרה והודפסה לראשונה באותה שנה בה הודפסה היצירה "שמיים ומים 1". בדומה ליצירה הקודמת, גם זו עוסקת במטמורפוזות של דגים לציפורים ולהפך, ובריצוף של מישור, אולם ביצירה זו פורץ האמן את הגבולות הרבועים של היצירה בניסיונו לצאת מהמישור התחום ביצירה ריבועית ולהראות בכך את תנועת הדגים והציפורים.

בשונה מ"שמיים ומים 1" הציפורים והדגים עפים ושוחים לכיוונים שונים (מחציתם לימין התמונה ומחציתם לשמאלה), וכדברי האמן:

כאן נראים הציפורים והדגים בתמונה ישירה ובבואת ראי כאחד.

מ.ק. אשר, עבודות גרפיות, בנדיקט טאשן וסטימצקי בע"מ, 1994

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מ.ק. אשר, עבודות גרפיות, סטימצקי טאשן, 1994, בתרגום עדנה קלגסברון ובעריכת שלומית אריאל.