יד וכדור שיקוף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יד וכדור שיקוף
מידע כללי
צייר מאוריץ קורנליס אשר
תאריך יצירה 1935
טכניקה וחומרים הדפס אבן (ליתוגרפיה)
ממדים בס"מ
רוחב 21.3 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
גובה 31.8 ס״מ עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

יד וכדור שיקוף המכונה גם דיוקן עצמי במראה כדורית הוא הדפס אבן (ליתוגרפיה) מעשה ידי האמן ההולנדי מאוריץ קורנליס אשר שהודפס לראשונה בינואר 1935.

תיאור היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביצירה ניתן לראות את השתקפות האמן בכדור שיקוף (כדור בדולח) שהוא מחזיק בידו. בהשתקפות רואים את כל חדר העבודה של האמן, והיצירה מהווה משחק בפרספקטיבות שונות המתאפשרות בציור השתקפות, בדומה ליצירה קודמת של האמן "דומם וכדור שיקוף". אין מדובר ביצירה ריאליסטית שכן ברקע התמונה לא ניתן לראות את חדר העבודה הנראה בהשתקפות.

בספרו מתאר אֶשֶר את היצירה, כאמירה לגבי יחס האמן לאופן שבו הוא רואה את יצירתו:

בעד המראה הזו יכול האמן לראות את סביבתו במבט שלם הרבה יותר מאשר בצפייה ישירה, שכן כמעט כל הסובב אותו - ארבעת הקירות, הרצפה ותקרת חדרו - דחוסים, הגם שבמעוות, בלוח העגול הקטן. ראשו... נמצא במרכז המוחלט. לכל אשר יפנה את ראשו - תמיד ישאר במרכז. ה"אני" הוא לב ליבו הבלתי מעורער של עולמי.

מ.ק. אשר, יצירות גרפיות, טאשן וסטימצקי, 1994

אזכורים תרבותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט "המבוך" בו מוזכרת עבודה נוספת של האמן ("יחסות") ישנם אזכורים גם של יצירה זו. גארת', מלך הגובלינים (המגולם על ידי דייוויד בואי) מציע לשרה, הגיבורה, כדור בדולח המופיע בידו, ובו ניתן לראות השתקפות. וכן, בסצנת החלום שבסרט, שרה מגלה שהיא כלואה בכדור בדולח וכשהיא רצה לקיר הכדור היא רואה את השתקפותה המעוותת, בדומה להשתקפות האמן המופיעה ביצירה זו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מ.ק. אשר, עבודות גרפיות, סטימצקי טאשן, 1994, בתרגום עדנה קלגסברון ובעריכת שלומית אריאל.