מטרייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף שמשייה)
נערה אוחזת במטרייה, 2002.
שתי נשים ממשפחת אברהמסון על חוף הים בתל אביב מתגוננות מן השמש בעזרת שמשיה, 1921.
יהודים ממוצא אתיופי עם שמשיות ברחבת הכותל המערבי.

מִטרייה היא חפץ המשמש להגנה מפני גשם. שמשייה היא חפץ דומה המשמש להגנה מפני השמש. בעברית שמות עצם אלו גזורים מהשמות "מטר" ו"שמש", בהתאמה.

מטריות בנות ימינו הן קלות לקיפול וקומקפטיות, לרוב יש להן מוט טלסקופי, מנעולים למצב קיפול ופריסה, והן עשויות בדי כותנה, ניילון ופלסטיק שבאו במקום המשי. מאידך זרועותיהן הדקות ומנעוליהן מתעקמים או נשברים תדיר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסין העתיקה החלו להשתמש במטריות כבר לפני 3,000 שנה, אבל לא להגנה מפני הגשם אלא כסמל למעמדו החברתי של בעל המטרייה, והיו משתמשים בה ללא קשר לשמש או לגשם. מטריות אלה היו מסגרות עץ שכוסו בעלים או בעורות, וקושטו בסמלים.

ב-30 בספטמבר 1938, נפגש ראש ממשלת אנגליה נוויל צ'מברלין במינכן עם היטלר במטרה לעצור את ההידרדרות אירופה למלחמה כוללת. נוויל נושא את מטרייתו השחורה על זרועו וכך היא הופכת יחד עמו לסמל של כישלון שיחות שלום[1].

במלחמת העולם השנייה, כאשר הנאצים בהולנד החרימו רכוש יהודי הם גם החרימו מטריות. יצרן המטריות היהודי פיליפ כהן מפנלו, שהמפעל שלו הועבר לידי הולנדי ארי, הגה רעיון לתפור כובעי גשם עבור היהודים[2]. הוא נתן לבתו מרתה לחבריה מילו ואחותו סרה אנשדדט גלילים של בד חסום גשם, הם תפרו כובעי גשם והתפרנסו ממכירתם .

תולדות השמשייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחריטים שנמצאו בנינוה נראות שמשיות, כאשר משרתים נושאים שמשיה שתגן על המלך. בעת העתיקה השתמשו נשים בשמשיות בעיקר כאביזר אופנה המסוכך מפני השמש ולא כמטריות.

תולדות המטרייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1730 בערך, בצרפת החלו נשים להשתמש במטריות כהגנה מפני הגשם. בתקופה זו גברים נמנעו מלהשתמש במטרייה כיון שהדבר נחשב לא מכובד.

בתקופה הוויקטוריאנית מטריות היו עשויות משי על מסגרת עץ או עצמות לווייתן וכשנרטבו קשה היה לקפלן.

סמואל פוקס, תושב אנגליה היה הראשון שייצר מטריות בייצור המוני. המטריות שייצר נאטמו והורכבו על מסגרת פלדה, שיוצרו על פי פטנט שנרשם בשנת 1852. במהלך השנים נרשמו פטנטים רבים על מטריות מתקפלות שיהיה ניתן לקפל לגודל יותר קטן[3]. בשנת 1928 הוקמה חברה שהחלה להפיץ את המטריות המתקפלות של האנס האופט בגרמניה[4].

מטרייה בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נשיאת מטרייה בשבת

הפוסקים דנו בשימוש במטרייה בשבת וכתבו שאסור לפותחו, לסוגרו ולהשתמש בו מכיוון שהוא מעין אוהל[7].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Jullie V. Gottlieb, Neville Chamberlain’s Umbrella: ‘Object’ Lessons in the History of Appeasement, HISTORY From Oxford, Abstarct, ‏30/6/2016 (באנגלית)
  2. ^ Milo Anstadt, De Verdachte Oorboog, Amsterdam: Contact, 1996, 1996, פרק De zomer van `40, עמ' 77, ISBN 90-254-0630-0. (בהולנדית)
  3. ^ ראו למשל פטנט ארצות הברית 0500330
  4. ^ THE INVENTOR OF THE FOLDING UMBRELLA
  5. ^ לוין קיפניס, מסיפורי לוין קיפניס, Utube
  6. ^ מטריה בשניים, שירונט
  7. ^ ערוך השלחן אורח חיים, ש"א קיג, באתר HebrewBooks