ניתוח שרוול קיבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף שרוול קיבה)
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: הערך פרסומי ולא ברור דיו לקורא.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: הערך פרסומי ולא ברור דיו לקורא.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

שרוול קיבה הוא ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר שמבוצע בדרך כלל בלפרוסקופיה. ניתוחים נוספים להרזייה כוללים הצרת קיבה באמצעות טבעת, מעקף קיבה ומעקף תריסריון. בניגוד לניתוח להצרת קיבה, במקרה זה מדובר בניתוח רסטריקטיבי שמקטין את הקיבה לנפח של כחמישים סמ"ק, אולם ללא שימוש בטבעת. שרוול קיבה אינו משנה את שאר מערכת העיכול ומכאן שאין בו את חסרונות הניתוחים המשרים תת-ספיגה במעי כגון מעקף קיבה ומעקף תריסריון.

בניתוח שרוול קיבה מסיר המנתח כ-75% מנפח הקיבה ויוצר קיבה חדשה בצורת צינור המשכי לושט שמבוסס על העקומה הקטנה של הקיבה. מחקרים מעידים כי בעקבות הניתוח יורדת באופן משמעותי רמתו של הורמון הרעב גרלין שמקורו בקיבה. החולים מעידים כי כבר ביום שלאחר הניתוח מורגשת תחושה חדשה של שובע, ובנוסף מוגבל נפח קיבתם לארוחות של 50 סמ"ק, צעד שתורם לירידה ניכרת במשקל.

בניתוח שרוול קיבה נצפית ירידה של כ-60% ויותר מעודף המשקל[1]. ניתוח זה היווה בעבר שלב ניתוחי ראשון בחולים עם BMI מעל 50 ותחלואות נלוות קשות. לאחר שנה תוכנן השלב השני הכולל מעקף קיבה או מעקף תריסריון. התוצאות הטובות של הניתוח הביאו לכך שמנותחים רבים כלל לא נצרכו לשלב השני והניתוח צבר תאוצה כאחת האלטרנטיבות הטובות לטיפול בהשמנת יתר. עם זאת, בהיותו טיפול חדשני נצבר מידע הכולל מעקב של שלוש שנים בלבד לאחר הניתוח ולפיכך יש צורך במעקב ארוך טווח כדי לבחון האם ההצלחה נשמרת למשך שנים רבות.

ניתוח שרוול קיבה מתאים לחולים הסובלים מהשמנת יתר חולנית עם ערכי BMI של 40 ומעלה או לחולים עם ערכי BMI של 35 ומעלה ומחלות נלוות (כגון יתר לחץ דם, עודף טריגלצרדים, בעיות פוריות ועוד) ואינו גורם לשינוי במבנה המעי. אין בניתוח זה השקה של המעי וכך יורדים באופן משמעותי הסיכונים לדלף ולהיוצרות היצרות או כיב בהשקה. הניתוח מתבצע באמצעות חתכים מזעריים בעור כך שהתוצאה הקוסמטית אינה בולטת. כמו כן, נמנעים סיבוכים של זיהום פצע ושל הופעת בקע בצלקת הניתוחית, משום שלא מבוצע חיתוך דופן הבטן. הכאבים מופחתים באופן משמעותי בהשוואה לניתוחים פתוחים ונצפית חזרה מהירה יחסית לאורח חיים רגיל ולמעגל העבודה. חולים שעברו ניתוח זה מסוגלים לאכול מגוון עשיר של מאכלים לאחריו משום שנשמר הסוגר של הקיבה ומתאפשר תהליך עיכול רגיל. המנותחים מדווחים על שיפור משמעותי באיכות החיים לאחר הניתוח וכן על ריפוי מלא או שיפור משמעותי בתחלואות הנוספות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניתוח שרוול קיבה בוויקישיתוף


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.