לדלג לתוכן

תולעים קוצניות ראש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןתולעים קוצניות ראש
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: תולעים קוצניות ראש
שם מדעי
Acanthocephala
Kölreuter, 1771
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

תולעים קוצניות ראש (שם מדעי: Acanthocephala) היא מערכה מונופילטית של בעלי חיים טפילים הכוללת 1,150 מינים לפחות החיים באוקיינוסים, מים מתוקים וביבשה. משמעות השם הלטיני הוא ראש קוצני בשל החדק הקוצני (probosces), אשר באמצעותו נצמדת התולעת למעי הפונדקאי.

סייוג הטפילות של כל מיני הקבוצה, בלי יוצא מהכלל, היא טפילות פנימית ואובליגטורית. כלומר, חיים בתוך גוף הפונדקאי ואינם יכולים לחיות ולהתרבות ללא הפונדקאי. המינים במערכה זו הם טפילים של בעלי חוליות כגון יונקים, עופות, זוחלים, דגים וחסרי חוליות שונים. כאשר הקבוצה שבה מתועדים מקרי הטפילות השכיחים ביותר הם דגי הגרם. נוכחותם במעי גורמת נזק מקומי בלבד ועל פי רוב אינה סיבת התמותה של הפונדקאי, לעיתם רחוקות מאוד יגרמו נזק לאדם או לחיות משק. זו עשויה להיות הסיבה למיעוט המחקרים על מערכה זו, בהשוואה לתולעים טפילות אחרות כשרשורים ותולעים נימיות.

אורכם משתנה, מפחות ממילמטר עד למטר. צבעם צהוב. בין המינים קיימת אחידות רבה במבנה, שלבי הזחל ובמחזור החיים. קיימים הבדלים (לעיתים מינוריים ולא חד משמעיים) בין המינים במבנה וגודל החדק, בסידור הזיזים הקוצניים וכמותם, אך הבדלים אלו קיימים אף בין הפריטים במין מסוים.

הרבייה המינית מתרחשת בתוך מעיים של בעל חוליות, הביצים המופרות מופרשות בצואה ואינן מתפתחות עד אשר נאכלות על ידי חסר חוליות פרוק רגליים, דרך אדמה או מים מזוהמים בצואה או דרך אכילת הגללים עצמם. במערכת העיכול של חסר החוליות, מתפתח הזחל ומתחפר מהמעי למערכת הדם הפתוחה (hemocoel), שם מפתח הזחל את החדק הקוצני ונראה כגרסה מוקטנת של צורת הבוגר, הוא נשאר שם רדום. מחזור החיים ממשיך כאשר חסר החוליות נאכל על ידי בעל חוליות נגוע בטפיל. אז נעור הזחל ומתפתח במעיים של בעל החוליות לבוגר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תולעים קוצניות ראש בוויקישיתוף
ערך זה הוא קצרמר בנושא בעלי חיים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.