טפילות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
פשפש מיטה המוצץ דם לפונדקאי.

טפילות או פרזיטיזם (אנ') ( מקור השם מיוונית: Parasitos) הוא סוג יחסי גומלין בין אורגניזם החי בתוך או על יצור אחר המהווה "פונדקאי" (Host), וממנו הוא משיג חומרי מזון או גורמים אחרים, כגון, סביבת pH, רמת חמצן, רמת לחות, טמפרטורות, הגנה מפני הסביבה, החיוניים לקיומו התקין ולהתרבותו. ביחסי הדדיות בין שני אורגניזמים, שניהם נהנים מתמורה של כל אחד משני אורגניזמים האחד מן השני והפוך, או במקרה של סמוכנות הפונדקאי אמנם לא נהנה אך גם לא נפגע מן האורגניזם השני. במקרה של טפילות, הטפיל פוגע בפונדקאי והפונדקאי חייב להילחם בו ישירות או בעקיפין.

זכר ונקבה של התולעת הטפילית Ascaris lumbricoides. אורך הנקבה כ-40 ס"מ.
צמד נצמד לגופה של טרוטה ומוצץ את דמה.
פטריית Ophiocordyceps sphecocephala יוצאת מגופו של חרק שבו התארחה.
צמחים טפילים מסוג כשות.
קוקייה אירופית - עוף המטיל ביצים בקן של עופות אחרים.
חמסן גדול מתקיף סולה צפונית כדי לבזוז אותה.

סוגי טפילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גודל הטפיל (מיקרו\מקרו)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקרו-טפילים (Microparasites):

כוללים מספר גדול של נגיפים, נגיפונים (וירואידים), חיידקונים (מיקופלסמה), חיידקים, שמרים (טריות חד תאיות)ופטריות חוטיות (אנ') אואומיצטים וחד-תאיים, שגודלם מחלקי מיקרון ועד מספר מיקרונים (אנ') וניתנים לראיה בעזרת מיקרוסקופ. תכונותיהם הביולוגיות מאפשרות להם לפלוש לאורגניזמים, להיצמד לרקמות, לחדור לתוך גוף הפונדקאי ולנצל את משאביו. פלישת הטפיל לגוף הפונדקאי גורמת לנזק בתאי המאחסן וברקמות תוך גרימת תהליך דלקתי, לדלדול המשאבים התזונתיים של הפונדקאי, להפרשת חומרי הפרשה לרקמות ולהפרשה של רעלנים (אנ')

מקרו-טפילים (Macroparasites)[עריכת קוד מקור | עריכה]

טפילים נראים לעין, שייכים לקבוצות החרקים, העכבישאים, התולעים השטוחות והתולעים הנימיות.

מיקום הטפיל על הפונדקאי (חיצוני\פנימי)[עריכת קוד מקור | עריכה]

טפיל חיצוני (Ectoparasite)[עריכת קוד מקור | עריכה]

טפיל החי על פני הגוף, קרוי גם אקטוזואון או אפיזואון.

טפיל פנימי (Endoparasite)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזור החיים של ג'יארדיה למבליה

טפיל החי בתוך גוף הפונדקאי. לקבוצת הטפילים הפנימיים שייכים: נגיפים, חיידקים, שמרים, פטריות, אואומיצטים,חד תאיים, תולעים ועוד. במעי יונקים רבים, כולל בני אדם, חיות תולעים טפיליות, כגון תולעים עגולות (Roundworms) ותולעי סרט (Tapeworms).

רוב הטפילים הפנימיים של בעלי חיים חיים במעיים, ברקמות הגוף, כגון בשרירים, בלימפה, חלק קטן מהם פולש לכלי הדם.

מחזור החיים של קרציות ממשפחת האיקסודידה

ישנם טפילים פנימיים החיים על גבי העור כמו זחלי זבובים של אסטריתיים, בוהקנים או שחמטניים הגורמים לריממת.[1]

רמת התלות בפונדקאי (בהכרח/תקופתי/חופשי)[עריכת קוד מקור | עריכה]

טפיל בהכרח או טפיל אובליגטורי (אנ') (Obligatory Parasite), אינו יכול לחיות ולהתרבות ללא פונדקאי. רוב הטפילים הפנימיים של יונקים, כגון בני אדם, צאן ובקר, כלבים וחתולים הם טפילים בהכרח. הביצים של חלקם (כגון תולעת עגולה) יכולות להתקיים במצב רדום מחוץ לפונדקאי, אך אינן יכולות לבקוע ללא פונדקאי.

טפיל תקופתי יכול לנוע מפונדקאי אחד לשני ולעיתים לחיות תקופה קצרה ללא פונדקאי, לדוגמה: הקרציה הזקוקה לפונדקאי כדי למצוץ דם, בהיותו שייך לקבוצת מוצצי דם, אך עוברת מפונדקאי אחד לשני.

מחזור החיים של Cercaria

טפיל חופשי (אנ') יכול לחיות, לנוח ולהתרבות מחוץ לפונדקאי. לדוגמה, התולעת Pelodera strongyloides החיה בבוץ, אך אוהבת לעלות על פרווה של יונקים שונים ולגרום בכך לזיהומים ודלקות.

מעבר בין פונדקאים (חריג\zoonoses)[עריכת קוד מקור | עריכה]

טפיל חריג (Aberrant): טפילים היכולים לחיות רק על פונדקאי ספציפי, ואינם יכולים לעבור לסוג פונדקאי אחר. במקרים שהם עוברים לסוג אחר, כזה שאינם מותאמים אליו (ולכן במקרה זה נקראים "חריגים") הם גורמים נזק לא רק לעצמם אלא גם לתגובה חריפה בגוף הפונדקאי, דבר העלול לגרום למחלה קשה.

טפיל זואונוטי (Zoonoses): טפיל היכול לעבור מבעלי חיים לבני אדם ללא הבדלי השפעות עליהם. בהשאלה, טפילים אלה יכולים לעבור בין סוגים שונים של פונדקאים, למשל נמטודות היכולות לעבור ממעי אדם למעי כלב או חתול. במקרה כזה, התסמינים של הפונדקאים השונים יהיו דומים, וגם שיטות הטיפול לעיתים תהיינה דומות.

מחזור חיים ישיר או עקיף[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזור חיים ישיר (Direct Life Cycle)[2]

הטפיל אינו זקוק לסביבה אחרת או לנשא כדי לגדל את הדור הבא. כגון נימיות (נמטודות).

מחזור חיים עקיף (Indirect Life Cycle)[2]

טפיל זה זקוק לגדל או להעביר את צאצאיו דרך פונדקאי ביניים. למשל, תולעים מסוג heartworms חיות ביונקים כגון כלבים או חתולים. אך בשלב המוקדם של חייהן הן חייבות להתפתח בתוך יתושים, ורק לאחר מכן עוברות ל"פונדקאי הסופי" (Definitive Host).[3]

משמעויות נוספות של טפילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרזיטואידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלצ'ידואידאה Chalcidoidea

פרזיטואידים הם טפילים המטילים את ביציהם לתוך גוף הפונדקאי והצעירים המתפתחים ניזונים ממנו, עוצרים את מחזור חייו של הפונדקאי והורגים אותו. התופעה מוכרת אצל מספר חרקים כמו כלצידים ושאר צרעות וכמה זבובאים.

טפילי תטולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טפילי תטולה הם בעלי חיים המשלימים את מחזור חייהם על ידי ניצול התנהגות חברתית של מינים אחרים, כגון הקוקייה המטילה את ביציה בקן של מינים אחרים, קטנים יותר, כך שהגוזל יכול להדוף אותם החוצה ולגדול תחת חסות המין האחר. ברווז שחור-ראש מטילים ביצים תחת מין דוגר אחר והאפרוחים מתפקדים באופן עצמאי. טפילות תטולה קיימת גם בדגים המטילים את ביציהם בפיהם של דגים אחרים. מספר מינים של טפילים רגילים מנצלים את כישוריהם גם למטרות רבייה.

חומסנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חומסנות היא התנהגות אכילה של מינים שבמקרים רבים כלל לא ניזונים מאכילה זו, אלא רק אפורטוניסטים על טרף של ציידים אחרים, אותם הם דוחקים משללם. מספר חומסנים משתמשים בחומסנות קבועה כדי להטעות טורפים גדולים מהם, למשל כמה עכבישים קטנים.

צמחים טפיליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שני סוגי צמחים טפילים:

 • צמחים טפילים מלאים (Holoparasites): צמחים שלא מבצעים פוטוסינתזה, אלא קולטים חומרים מוטמעים, בנוסף למים ומינרלים, מרקמות הצמח הפונדקאי שלהם ולעיתים משתלטים עליו והורגים אותו.
 • צמחים טפילים למחצה (Hemiparasites): צמחים טפילים המבצעים פוטוסינתזה, אך קולטים מים ומינרלים מהפונדקאי שלהם. עצים גדולים יכולים לחיות זמן רב עם טפילים למחצה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טפילות בוויקישיתוף
 • פרופ' דן יואל, "טפילים בעולם הצמחים" באתר "הספרייה הווירטואלית של מטח"; פורסם במקור ב"טבע הדברים" גיליון 4 יוני-יולי 1994
 • סרטון על טפילים, "The Most Horrifying Parasites!", YouTube
 • טפילות, באתר אנציקלופדיה בריטניקה (באנגלית)
 • טפילות, דף שער בספרייה הלאומית
 • הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מקרי ריממת בישראל – כנס החברה האנטומולוגית בישראל, הוועידה ה-29, של מנהל המחקר החקלאי, מרכז וולקני, בית דגן, 7 באוקטובר 2010
  2. ^ 1 2 parasitic disease - Parasite life cycles | Britannica, www.britannica.com (באנגלית)
  3. ^ Parasitology - an overview | ScienceDirect Topics, www.sciencedirect.com