תוף האפי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תוף האפי הוא תוף "לשונות" מתכתי שהומצא בארצות הברית. האפי הוא כלי השייך למשפחת תופי המתכת, בדומה לפאנטם והוא מוכר כיום ברחבי העולם. הכלי מפיק צלילים עם טון גדול במגוון סולמות שונים כמו כן הצליל הייחודי של כל כלי נקבע על פי גודלו, עומקו ואופן חיתוך כל לשון (כל חיתוך יוצר תדר שונה). הכלי מותאם לכל רמת נגינה, הכל ממתחילים ועד מקצועיים ומותאם לכל הגילאים.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרעיון המקורי לשימוש בפלדה ליצירת לתוף הגיע מדניס הולנה (Dennis Havlena) שהתחיל לחתוך בלוני גז ב-2007. הוא שייך למשפחת תופי האנק (HANK DRUMS) – שילוב של המילה תלייה (HANG) וטנק (Tank) . לאחר מכן בשנת 2008 גרם דואי וטריסיה קלי (Grahm Doe & Tricia Kelly) מקליפורניה החליטו לאמץ את הרעיון ולהתנסות עם פלדות מוזיקליות בהתאמות אישיות שונות ופריסות תווים ייחודית משלהם על בסיס הרעיון המקורי של דניס. הכלי מיוצר מתערובת מתכת ייחודית אשר נמצאה מותאמת במיוחד להפקת צלילים. את המתכת יוצקים לפי המודל המבוקש ולבסוף מכוונים כל כלי בעבודת יד כדי שיתאים לתנאי תיפוף אופטימליים. תהליך היצור רשום כפטנט עולמי אשר בזכותו האפי (HAPI) זכה להיות הכלי היחיד שבו יש הרמוניה מושלמת בין כל התווים.[דרושה הבהרה] בשל הנגישות של הכלים הוא, HAPI מתאים למטפלים במוזיקה ככלי בתרפיה, במדיטציה או ככלי משלים למטפלים בתחומים אחרים.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכלי מורכב מתרכבות ייחודיות של פלדה בעבי 2 ס"מ. להאפי מבנה ייחודי, בתחתית הכלי פתח אשר הופך אותו לתיבת תהודה ומעצים את צליליו. הדהוד הצליל ניתן לשינוי על ידי הנחת הכלי על משטחים שונים – ככל שהפתח פתוח יותר כך הצליל מהדהד וארוך יותר וככל שהפתח חסום יותר, כך הצליל יהיה קצר ועמום. הכלים מגיעים בתיק המותאם להם וניתן לשאת אותם לכל מקום.

יצירת הצליל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכלי מתאים לנגינת סולו ומאפשר להמציא מחדש בכל רגע מנגינות ומקצבים. כמו כן הכלי מגיע גם לסולמות מאג'ורים וגם מינוריים. הנגינה על הכלי יכולה להתבצע במספר אופנים. עם כל האפי מגיע זוג מקלות ייחודיים, עשויים סיליקון להדהוד מושלם בכל הקשה. בנוסף, ניתן לנגן על ידי הקשה בכריות האצבעות, דבר הדורש תרגול אך מאפשר נגינה זריזה וחופשית בכל מצב. הטון הייחודי של תוף האפי נוצר על ידי לשון פלדה רוטטת. הרעיון דומה ללשון עץ של תוף. כאשר פוגעים בלשון במהירות ובקלילות עם האצבע או פטיש, היא רוטטת ויוצרת גלי קול. על ידי שינוי הצורה והאורך של הלשון, מושג רטט אופטימלי וטון מושלם. כמו כן על ידי סידור התווים בדרך הייחודי כל תו שיוצרים מפגיעה בתוף תואם לתווים האחרים מוזיקלית. זה מוסיף את הספקטרום ההרמוני של הטון. ניתן ליצור לא רק צליל אחד אלא ספקטרום של קולות עבור כל תו. נימת הצלילים של האפי דומה לקערות טיבטיות או פעמוני נגינה שיוצרים נימות הרמוניות מרובות. גופו של התוף משמשת תא תהודה שמוסיף עומק לתו. אחד היתרונות המשמעותיים של האפי הוא ההתאמה לנגנים בכל רמה שהיא. הכלים מותאמים לנגינה אינטואיטיבית וחופשית ורמת הנגינה האישית היא זו שתקבע את מורכבות היצירה המתנגנת. האפי יכול להיות הכלי הראשון ממנו מתחילים ללמוד נגינה ומקצבים אולם גם יתאים לנגנים מנוסים שרוצים להעשיר את עולם הצלילים שלהם.

סוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת תופי הHAPI מורכבת משישה כלים בגדלים שונים כאשר כל כלי ייחודי במספר הסולמות שבו ובצלילים שהוא מפיק.

HAPI ORIGIN[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפי המקורי והראשון שיוצר. צליליו עמוקים והרטט שלהם מורגש בסביבתו. ישנה אפשרות להוספת מגנטים מתחת לכל לשון שמעלה ומורידה את צליל הלשון בחצי טון, ובכך ניתן לעצב את צלילי הכלי כרצונכם. ל-HAPI ORIGIN אפשרות לחיבור מיקרופון pickup שיהפוך אותו לכלי מקצועי להקלטות והופעות. זמין בסולמות: E Major, D Major, D minor, E Akebono

מידות:30.5*20.3 ס"מ, 5.5 ק"ג.

HAPI BELL[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייחודי ובעל אפשרויות מגוונות. מעבר להיותו תוף לשונות, יש לו שני שימושים נוספים: גונג או פעמון וכאשר הופכים את התוף הוא יכול לשמש כקערה טיבטית- קערת שירה. בהקשה בעזרת המקל הייעודי שלו מופק צליל עמוק ומדיטיבי, שיכול להשתלב בנגינה על הכלי או לשמש כגונג לשימוש אישי או טיפולי. השילוב של הלשונות יוצר צליל עשיר יותר מקערה רגילה. המבנה של הכלי יוצר הדהוד מהפנט בכל אפשרויות הנגינה שלו ומאפשר לחקור אפשרויות מוזיקליות חדשות. הכלי מונח על משטח עץ וניתן לנגן בו על המשטח או על הברכיים. מתאים במיוחד למקצועות הטיפוליים. מידות: 30.48*12.7 ס"מ משקל 2.28 ק"ג.

HAPI MINI[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוף בעל צלילים גבוהים יחסית לשאר הכלים אשר מהדהדים גם במרחב פתוח. כמו כן זהו גם התוף הקומפקטי ביותר. זמין בסולמות C Major, D Major, A Akebono :

מידות: 20.5*14 ס"מ, 1.54 ק"ג.

HAPI SLIM[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעל שמונה לשונות המפיקים צלילים הרמוניים ומלאים. משלב את היתרון של צלילים רכים בעלי אופי ייחודי וגודל נוח לנשיאה לכל מקום. ישנה אפשרות להוספת מגנטים מתחת לכל לשון שמעלה ומורידה את צליל הלשון בחצי טון, ובכך ניתן לעצב את צלילי הכלי כרצונכם. ל-HAPI SLIM אפשרות לחיבור מיקרופון pickup שיהפוך אותו לכלי מקצועי להקלטות והופעות. זמין בסולמות: C Major, G Major, A Minor, G minor, A Akebono

מידות: 30.5* 15.25 ס"מ, 3.18 ק"ג

HAPI OMNI[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי חדשני אשר משלב את הידע והניסיון שנצבר בפיתוח דגמי ה-HAPI וייצור פאנטם. ה-Omni מגיע בסולמות מז'וריים ולו תשעה צלילים כאשר האמצעי הוא המרכז הטונאלי. הכלי מתאים לתרגול טכניקת הנגינה בידיים, אך גם ניתן להשתמש במקלות לנגינה כבר מההתנסות הראשונה. בזכות הצורה שלו, הדומה לפאנטם ושילוב צורת הלשונות, כל צליל מהדהד דרך שאר הצלילים, כך שנוצרת מורכבות מוזיקלית בנגינה על כל תו. מידות: 38*13 ס"מ, 3.4 ק"ג.

HAPI UFO[עריכת קוד מקור | עריכה]

האח הגדול במשפחה, אשר לו אפשרויות מוזיקליות רבות. זהו סולם מוזיקלי ייחודי שנקרא UFO (מעגל תדרים ייחודי – Unique Frequency Orb). שטח הפנים שלו גדול יותר ויש לו 11 לשונות בעלי צלילים שונים המסודרים באופן נוח לנגינה, המאפשרים הרמוניה מקסימלית. המגוון הרב דורש מבעליו מיומנות ומספק מרחב חקירה והתנסות אינסופי. למרות גודלו הוא מיוצר ממתכת ייחודית אשר שומרת על משקלו היחסית נמוך ל-HAPI UFO אפשרות לחיבור מיקרופון pickup שיהפוך אותו לכלי מקצועי להקלטות והופעות. מידות: 38*20.3 ס"מ, 5.8 ק"ג.

מוזיקה כתרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש בתוף HAPI הוכח בעבר כהצלחה רבה בטיפול במוזיקה על ידי מורשים ומטופליהם בדרכים רבות ושונות. חלק מהילדים האוטיסטים הראו תגובה מאוד חיובית על תוף זאת מכוון שלא קיימים בתוף צלילים שגויים וכן הצליל והרטט מרגיעים קלים יוצרים הנאה. מבנה התוף עם צדדים חלקים בגודל קומפקטי הופך אותו קל לנגינה. באמצעות פטישים או ידיים אפשר לעבוד על מיומנויות מוטוריות, זיכרון, תקשורת, ומצב רוח שינוי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תוף האפי בוויקישיתוף