תזמורת אלסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תזמורת אלסטר היא התזמורת הסימפונית היחידה במשרה מלאה בצפון אירלנד ואחת התזמורות החשובות בממלכה מאוחדת. התזמורת נוסדה ב-1966, עם יאנוש פירסט ככנר ראשי ומוביל, ובהמשך כעוזר מנצח.[1] התזמורת קיימת בצורתה הנוכחית מאז 1981, כאשר תזמורת רשות השידור הבריטית של אירלנד הצפונית התפרקה; אירוע זה הביא לעליה במספר נגני התזמורת. כיום היא מונה 63 נגנים במשרה מלאה ו-17 אנשי סגל מנהלי תומך. התזמורת מרבה בסיורי קונצרטים באירופה, אסיה וצפון אמריקה. רוב הקונצרטים מתקיימים באולם אלסטר ובאולם המזח.

המנצחים הראשיים עד כה הם בריידן תומסון,[2] ורנון הנדלי, יאן פסקל טורטליה, דמיטרי סיטקובצקי ותייארי פישר. בספטמבר 2006 הודיעה התזמורת על מינויו של קנת מונטגומרי למנצח הראשי בספטמבר 2007. מנצח הכבוד של התזמורת הוא ורנון הנדלי והמלחין העמית הנוכחי הוא בריאן אירווין.

המנהל הראשי הנוכחי של תזמורת אלסטר הוא דייויד באיירס. הוא מונה לתקופת ביניים ביוני 2002 ונקבע כמחזיק המשרה באופן רשמי במרץ 2003 בחוזה לחמש שנים.[3]

מימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מימון התזמורת בא בחלקו מחסויות פרטיות ומסחריות, אבל הרוב מקורו במועצת האמנויות של אירלנד הצפונית, מועצת העיר בלפסט וה-BBC. ה-BBC מחזיק בזכויות הפצה בלעדיות להופעות התזמורת, המשודרות ברדיו אלסטר המקומי וברחבי בריטניה ברדיו BBC 3. התזמורת הוציאה גם מעל 60 הקלטות ומכירותיהן, יחד עם מכירות הכרטיסים, מתגברות את הכנסותיה.(2003).[4]

חינוך וטיפוח קהילתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת עוסקת במספר מיזמי טיפוח, בכוונה לפתח כשרונות מוזיקליים מקומיים ולהגביר את הנאת הקהל העתידי ממוזיקה תזמורתית. נגנים מן התזמורת מקיימים דרך קבע סדנאות בבתי ספר באירלנד הצפונית והתזמורת מארגנת גם שורה של מיזמי טיפוח והכשרה קהילתיים, כמו שיחות לפני קונצרטים וכיתות אמן אינסטרומנטאליות.

מנצחים ראשיים (רשימה חלקית)[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]