תזמורת אלסטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תזמורת אלסטר היא התזמורת הסימפונית היחידה במשרה מלאה בצפון אירלנד ואחת התזמורות החשובות בממלכה מאוחדת. התזמורת נוסדה ב-1966, עם יאנוש פירסט ככנר ראשי ומוביל, ובהמשך כעוזר מנצח.[1] התזמורת קיימת בצורתה הנוכחית מאז 1981, כאשר "תזמורת רשות השידור הבריטית של אירלנד הצפונית" התפרקה; אירוע זה הביא לעליה במספר נגני התזמורת. כיום היא מונה 63 נגנים במשרה מלאה ו-17 אנשי סגל מנהלי תומך. התזמורת מרבה בסיורי קונצרטים באירופה, אסיה וצפון אמריקה. רוב הקונצרטים מתקיימים באולם אלסטר ובאולם המזח.

רפאל פאייר הוא המנצח הראשי של התזמורת מאז ספטמבר 2014. מנצח הכבוד של התזמורת הוא ורנון הנדלי ומלחין העמית הנוכחי של התזמורת הוא בריאן אירווין.

המנהל הראשי הנוכחי של תזמורת אלסטר הוא דייוויד באיירס. הוא מונה לתקופת ביניים ביוני 2002 ונקבע כמחזיק המשרה באופן רשמי במרץ 2003 בחוזה לחמש שנים.[2]

מימון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מימון התזמורת בא בחלקו מחסויות פרטיות ומסחריות, אבל הרוב מקורו במועצת האמנויות של אירלנד הצפונית, מועצת העיר בלפסט וה-BBC. ה-BBC מחזיק בזכויות הפצה בלעדיות להופעות התזמורת, המשודרות ברדיו אלסטר המקומי וברחבי בריטניה ברדיו BBC 3. התזמורת הוציאה גם מעל 60 הקלטות ומכירותיהן, יחד עם מכירות הכרטיסים, מתגברות את הכנסותיה.(2003).[3]

חינוך וטיפוח קהילתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התזמורת עוסקת במספר מיזמי טיפוח, בכוונה לפתח כשרונות מוזיקליים מקומיים ולהגביר את הנאת הקהל העתידי ממוזיקה תזמורתית. נגנים מן התזמורת מקיימים דרך קבע סדנאות בבתי ספר באירלנד הצפונית והתזמורת מארגנת גם שורה של מיזמי טיפוח והכשרה קהילתיים, כמו שיחות לפני קונצרטים וכיתות אמן אינסטרומנטאליות.

מנצחים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]