תזמורת רשות השידור הבריטית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תזמורת רשות השידור הבריטית בברביקן, לונדון, 2012

תזמורת רשות השידור הבריטית או תזמורת ה-BBC (אנגלית: BBC Symphony Orchestra) היא התזמורת הראשית של תאגיד השידור הבריטי ואחת התזמורות הראשונות במעלה בבריטניה.

התזמורת נוסדה כארגון מקצועי במשרה מלאה בשנת 1930. אדריאן בולט היה המנצח הראשי הראשון שלה. הוא נשאר בתפקידו זה עד 1950, כשמלקולם סרג'נט החליף אותו והתמיד במשרה עד 1957. המנצחים הראשיים הבאים היו אנטל דוראטי, קולין דייוויס, פייר בולז, גנאדי רוז'דסטוונסקי, אנדרו דייוויס (אין קשר משפחתי לקולין) וליאונרד סלטקין. בשנת 2000 מינתה התזמורת מלחין חבר ראשון, מארק אנתוני טורנאז'. ג'ון אדמס היה לאמן חבר של התזמורת ביוני 2003. הקונצרט האחרון של ליאונרד סלטקין כמנצח ראשי היה בלילה האחרון של הפרומס 2004. בראשית 2005 התמנה המנצח הצ'כי ייז'י בלוהלאווק למנצח הראשי הבא ונכנס לתפקידו בלילה הראשון של ה"פרומס" 2006.

נוסף למנצחים הראשיים הללו, הופיעו עם התזמורת כמה מנצחים אורחים ידועי שם, ביניהם ארטורו טוסקניני. בין המנצחים האורחים הראשיים בעבר היה המנצח הפיני יוקה-פקה סאראסטה, שהחל בתפקיד באוקטובר 2005 ולאחרונה האריך את החוזה עד 2011.

התזמורת מרבה להזמין יצירות אצל מלחינים בני זמננו ומעודדת במיוחד יצירות בריטיות חדשות. "מחולות אדמה" של הריסון ברטוויסל, "ריטואל לזכר ברונו מאדרנה" של פייר בולז ו"צעיף המגן" של ג'ון טאוונר היו כולן הזמנות של ה-BBC, שנוגנו לראשונה בתזמורת רשות השידור.

לתזמורת תפקיד חשוב ב"פרומס", עונת הקונצרטים השנתית ברויאל אלברט הול. היא מנגנת בליל הפתיחה ובליל הנעילה של העונה.

תזמורות אחרות של רשות השידור הבריטית הן התזמורת הפילהרמונית של ה-BBC, תזמורת ה-BBC הלאומית של וויילס, תזמורת ה-BBC הסקוטית ותזמורת הקונצרטים של ה-BBC.

החל מעונת הקונצרטים 2011–2012 המנהל המוזיקלי והמנצח הראשי הוא סאקארי אוראמו.

מנצחים ראשיים[עריכת קוד מקור | עריכה]