תחנה כוללת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
TS בפעולה

תחנה כוללת הוא מכשיר מדידה המשמש את המודדים בשלבי התכנון והבקרה של פרויקטים הנדסיים וכמו כן, למדידת רשתות טריאנגולציה, מיפוי ומדידות קדסטרליות.

המכשיר מודד כיוונים אופקיים ואנכיים ומגיע לרמת דיוק של חלקי שניות. יתרונו הבולט של המכשיר על פני התאודוליט הוא מד טווח אלקטרוני למדידת מרחקים וכן ניתן לשמור בו את כלל המדידות ולחברן לאחר-מכן ישירות למחשב ללא שגיאות בהעתקת הנתונים.

מבנה התחנה הכוללת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה התיאודוליט[עריכת קוד מקור | עריכה]

המכשיר בנוי משלדת מתכת (המכשירים החדשים בנויים מפלסטיק קשיח) ומורכב משלושה צירים עיקריים, ציר אופקי, ציר אנכי וציר הראייה (מורכב ממשקפת) המסתובב סביב שני הצירים האחרים. בתוך התאודוליט מורכבים מעגל אופקי ואנכי, טווח הערכים במעגלים נע מ-0° ל-360° (או עד 400 גראד). לרוב התאודוליטים יש שני מצבים הנקראים פנים. שני המצבים מציינים את מיקום ציר הראייה ביחס לציר האנכי של המכשיר. כאשר הכיוונים האנכיים אותם קוראים במכשיר נעים בין 0° ל-180° מצב זה נקרא פנים שמאל וכאשר הכיוונים נעים בין 180° ל-360° מצב זה נקרא פנים ימין.

מבנה מד הטווח האלקטרוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופן השימוש בתחנה כוללת[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחנה הכוללת מורכבת על-גבי חצובה על ידי מירכוז כפוי באמצעות הטריברך (פלס כדורי). המכשיר ממורכז כך שימוקם במדויק מעל נקודת המדידה ולאחר מכן, המכשיר מאוזן בעזרת 'פלס שפופרת' כך שצירו האנכי יתלכד עם כיוון כח הכבידה. תהליך המירכוז והאיזון של מכשיר מבוצע בהתקרבויות עד שהמכשיר ממורכז ומאוזן מעל נקודת המדידה.

כדי למדוד כיוונים, אנכיים ו/או אופקיים במכשיר יש להציב בנקודת המטרה מוט (אשר גובהו ידוע מראש) ועליו ניצבת פריזמה. באמצעות המשקפת מכוונים למרכז הפריזמה. לאחר התלכדות עם מרכז הפריזמה נותן המכשיר קריאה אשר כוללת בתוכה את הכיוון האופקי והאנכי וכן את המרחק מן המטרה שנבדקה. לחישוב גובה ורום הנקודות אשר אותן אנו רוצים למדוד יש לבחור מטרה שאת רומה אנו יודעים (רום = גובה פני הקרקע בנקודה) ומכאן ניתן לערוך חישובים שונים, ולחשב את רום שאר הנקודות.

תחנה כוללת הנה המכשיר המתקדם היותר כיום לביצוע מדידות. המכשיר משמש לדוגמה לחישוב וניהול פרויקטי בינוי כבישים ומיפוי תוואי שטח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]