תחנת הרכבת התחתית מרבל ארץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תחנת הרכבת התחתית מרבל ארץ'
Marblearchstation.jpg
שם התחנה במקור: Marble Arch tube station
שנת הפתיחה: 1900
מיקום: רחוב אוקספורד
אזור: הסיטי של וסטמינסטר
קווים העוברים בתחנה: קו סנטרל
אזור במפה: אזור 1
מספר נוסעים בשנה: 16.619 מיליון (2009)

תחנת הרכבת התחתית מרבל ארץ' (אנגלית Marble Arch tube station) היא תחנה ברכבת תחתית של לונדון הממוקמת ברחוב אוקספורד, הסיטי של וסטמינסטר סמוך למרבל ארץ'. מיקומה בין תחנות קו הסנטרל הוא בין לקנסטר גייט לבונד סטריט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחנת הרכבת מרבל ארץ' נפתחה ב-30 ביולי 1900 בידי חברת הרכבת סנטרל לונדון ריילוואי (לימים קו הסנטרל). בניין התחנה המקורי עוצב על ידי האדריכל הנרי בל ומוקמה בפינת הרחובות של רחוב קוובק ורחוב אוקספורד, כמו כל התחנות המקוריות בקו הסנטרל, הגישה בין הרחוב לרציפי הרכבת מתחת לקרקע הייתה באמצעות מעליות עד הבנייה המחודשת של התחנה בשנות ה-30 שבמהלכה הוחלפו המעליות בדרגנוע, ומכירת הכרטיסים עברה מתחת לקרקע, מערבה מהמיקום הישן של התחנה. ב-15 באוגוסט 1932 החל השימוש בתחנה החדשה, הבניין הישן נהרס מאוחר יותר. רציפי הרכבת, שהיו במקור מסורגלים באריחים לבנים פשוטים הוחלפו בזגוגי לוחות דקורטיביים ב-1985.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום (2010), התחנה עוברת תהליך מורדניזציה בה תסתיים בניית גימורים חדשים בכל אזורי התחנה מלבד אריחי הרציפים.

התחנה קרויה על שם המרבל ארץ', קשת הנמצאת בקרבת פינת הנואמים בהייד פארק.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכבת התחתית של לונדון - קו סנטרל

אוקספורד סירקוסאילינג ברודווייאפינגבאקהורסט הילבארקינגסיידבונד סטריטבנק ומוניומנטבת'נל גריןגנטס הילגריינג' הילגרינפורדדבדןדרום וודפורדדרום ריזליפהאנגר לייןהולבורןהולנד פארקהיינולטווד לייןוודפורדווייט סיטיוונסטדטוטנהאם קורט רואדלאוטוןליברפול סטריטלייטוןלייטונסטוןלנקסטר גייטמארבל ארצ'מזרח אקטוןמייל אנדמערב אקטוןמערב ריזליפנוטינג היל גייטנורת'ולטניובורי פארקסטראטפורדסיינט פולססנרסברוקפיירלופפריויילצ'אנסרי לייןצ'יגוולצפון אקטוןקווינסוויירדברידג'רודינג ואליריזליפ גארדנסשפרדס בושת'יידון בוי