תחנת הרכבת התחתית בנק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תחנת הרכבת התחתית בנק
Bank Station
נגיש לכיסאות גלגלים
מידע על הבנייה
חנוכת התחנה 6 באוקטובר 1884 עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום
מיקום לונדון
מדינה הממלכה המאוחדתהממלכה המאוחדת הממלכה המאוחדת
אזור נסיעה 1
קואורדינטות 51°30′47″N 0°05′17″W / 51.513°N 0.088°W / 51.513; -0.088
תחנות סמוכות Liverpool Street tube station, Moorgate station, London Bridge tube station, St. Paul's tube station, תחנת הרכבת התחתית ווטרלו עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע על התחנה
שם המערכת הרכבת התחתית של לונדון
רציפים 10 עריכת הנתון בוויקינתונים
קווים העוברים בתחנה קו סנטרל, קו דיסטריקט, קו סירקל, קו ווטרלו וסיטי, קו נורת'רן, הרכבת הקלה דוקלנדס עריכת הנתון בוויקינתונים
(למפת לונדון רגילה)
 
תחנת הרכבת התחתית בנק
תחנת הרכבת התחתית בנק
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
רכבת בקו סנטרל ברציף לכיוון מערב
הרציף המעוקל של קו סנטרל. נראה הרווח בין הרכבת לבין קצה הרציף (מסומן על ידי קו לבן מוצק).
פסל ג'יימס הנרי גרייטד, שהוקם ליד תחנת הבנק בשנת 1994

תחנת בנקאנגלית: Bank Station) היא תחנת רכבת תחתית ותחנה של הרכבת הקלה דוקלנדס הנמצאת בסיטי של לונדון שבאנגליה. תחנת בנק, הנקראת על שם הבנק המרכזי של אנגליה, נפתחה בשנת 1900 בצומת בנק, והיא משרתת את קו סנטרל, קו נורת'רן וקו ווטרלו וסיטי.[1] בנוסף נמצאת במתחם גם תחנה של הרכבת הקלה דוקלנדס (DLR). התחנה נמצאת באזור 1 של הרכבת התחתית של לונדון והיא אחת מהתחנות העמוסות ביותר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחם תחנת בנק הוקם על ידי בניית קישורים בין מספר תחנות סמוכות שהוקמו על ידי חברות שונות.

התחנה הראשונה, קו סירקל, 1884[עריכת קוד מקור | עריכה]

התחנה הראשונה נפתחה על ידי חברת רכבת המטרופוליטן (MR) וחברת הרכבת המחוזית (DR) שהקימו בשנת 1876 את רוב המעגל הפנימי (כיום קו סירקל), באותה תקופה שתי החברות היו במחלוקת על השלמת התוואי, בחברת MR חששו כי השלמת הקו תשפיע לרעה על הכנסותיהם בגלל התחרות על התחבורה בעיר שבה הובילה חברת DR, לבסוף החברות החליטו להתאחד וביחד הם השלימו את הקו שכלל קטע חדש עם תחנה במגדל לונדון ובצומת בנק.

התחנה השנייה, קו ווטרלו וסיטי, 1898[עריכת קוד מקור | עריכה]

קו ווטרלו וסיטי הוקם על ידי חברת הרכבת של דרום מערב לונדון (L & SWR) כדי לקשר את תחנת ווטרלו שלה לסיטי של לונדון. התחנה שלה הייתה בנויה מתחת לרחוב המלכה ויקטוריה, והיא נפתחה ב 8 באוגוסט בשנת 1898. שנתיים לאחר מכן ב 28 באוקטובר 1940 אוחדה התחנה עם התחנה של קו סירקל ושמה שונה ל 'תחנת בנק'.

התחנה השלישית, קו סנטרל, 1900[עריכת קוד מקור | עריכה]

פתיחת התחנה של חברת הרכבת המרכזית של לונדון (CLR, כיום קו סנטרל) בצומת בנק, ארעה ב־30 ביולי 1900. בשלב זה היו בצומת בנק 2 תחנות: תחנת בנק שבה עברו קווים סנטרל, נורת'רן, וקו ווטרלו וסיטי, והתחנה השנייה בצומת הייתה תחנת מונומנט ששירתה את קווים סירקל ודיסטריקט. שתי התחנות נמצאות מתחת לאדמה, בשל הקרבה בין התחנות והשיתוף החלקי ביניהם חוברו אולמות הכרטיסים תוך זמן קצר אך הקשר בין רציפי התחנות נעשה רק בשנות העשרים כאשר הותקנו המדרגות הנעות.

חיבור התחנות, 1933[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתאריך 18 בספטמבר 1933 נפתח חיבור מדרגות נעות בין הקצה הדרומי של תחנת מונומנט לקצה הצפוני של בנק.

הרכבת הקלה דוקלנדס, 1991[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הוקמה רשת הרכבת הקלה דוקלנדס הורחבה התחנה ונבנו בה רציפים נוספים ללא פתח כניסה נפרד. בנוסף נבנה מחוץ לתחנה על פי בקשת ראש העיר של לונדון, פסל של ג'יימס הנרי ברסטד, הפסל ממוקם על בסיס שמסתיר את פתח האוורור של התחנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Rose, Douglas (1999). The London Underground, A Diagrammatic History. Douglas Rose/Capital Transport. ISBN 1-85414-219-4.