תיבה להחזרת ספרים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תיבה להחזרת ספרים בספריית הרצליה
תיבה להחזרת ספרים ברחוב הראשי בעיר סנץ, סלובקיה. תיבה זו ממוקמת לא בצמוד למבנה, אלא ברחוב

תיבה להחזרת ספרים היא מתקן המאפשר קליטה של ספרים מוחזרים גם מחוץ לשעות הפעילות של הספרייה. הדבר מאפשר גם קיצור של משך ההשאלה של הספר.

את התיבה נהוג להתקין בפתח הספרייה, אך ניתן להתקינה גם במקום מרכזי, כמו מרכז קניות או תחנת רכבת.

בתיבה פתח להחדרת ספרים ודלת ננעלת להוצאתם בידי הספרנים. תיבות משוכללות כוללות קורא ברקוד לאורך נתיב הכניסה של הספר המיועד לזיכוי אוטומטי של השואל וגם מנפקות קבלה עם שמות הספרים שהוחזרו. קיימות תיבות הכוללות ריפוד וקפיצים כדי למנוע גרימת נזק לספרים המוכנסים לתוכן[1].

עמידה בתנאי סביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצורך בעמידה בתנאי הסביבה מהווה סעיף בעל חשיבות ראשונית באפיון הטכני של התיבה. התיבה צריכה לעמוד בפני פגעי טבע כגון: גשם וברד, ככל מוצר אחר שעומד חשוף לתנאי הסביבה. כמו כן, עליה לעמוד כנגד פגיעות הנגרמות בידי אדם כתוצאה משימוש לא תקין או בזדון.

ישנם המזהירים מהנזק לספרים מהשימוש בתיבות להחזרת ספרים וממליצים שלא להשתמש בהם כלל, או לפחות[2] לנעול אותה בזמן שהספרייה פתוחה כדי שספרים יוחזרו אז בספרייה ולא בתיבה.

יש המזהירים מפני תיבות בקיר הספרייה המאפשרות הכנסת מזיקים, כגון חרקים וחומרים דליקים, אל תוך הספרייה[2]. אחרים מעדיפים תיבות בקיר הספרייה על פני תיבות חיצוניות המשאירות את הספרים לפגעי מזג האויר[3].

התיבות המיוצרות כיום מתאימות לתקנים מחמירים אשר למעשה מבטלים מראש את סכנת ההיפגעות או הבלאי המואץ הנגרם על ידי מזג אויר או מעשה ידי אדם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תיבה להחזרת ספרים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פטנט ארצות הברית 5,082,171
  2. ^ 2.0 2.1 The Preservation Program Blueprint, page 44
  3. ^ Planning for Preservation, page 10