תמירון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןתמירון
תמירון, צולם בעמק בית שאן
תמירון, צולם בעמק המעיינות
מצב שימור
נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששconservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: חופמאים
משפחה: סייפניים
סוג: Himantopus
מין: תמירון
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Himantopus himantopus
ליניאוס, 1758
Himantopus himantopus

תמירון (שם מדעי: Himantopus himantopus) הוא מין של ציפור ממשפחת הסייפניים. לתמירון רגליים ארוכות ומכאן שמה. הוא נפוץ ממערב אפריקה ועד אירופה ליד מקווי מים רדודים (בריכות דגים, אגמים ונחלים).

מראה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמירון דומה לחסידה, אך הוא קטן יותר. רגליו גבוהות ודקות ומקורו ארוך ודק. משקל התמירון מגיע עד 160 גרם, ואורך גופה מגיע עד 36 ס"מ. גב התמירון, כנפיו ומקורו שחורים, רגליו ורוד כהה ושאר גופו לבן.

מזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמירון ניזון לרוב מחרקים, סרטנים קטנים, רכיכות, דגים וראשנים.

נדידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התמירון חי בלהקות קטנות, חלקם נודדות וחלקם לא. בישראל ישנם מושבות קבע של תמירונים ובנוסף ישנם תמירונים שחורפים בישראל (הם מגיעים בסתו ועוזבים עם בוא האביב).

חיזור וקינון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הזכר בונה קן בקרבת אזור מים או בשהוא בונה מעין גבעה בתוך מים רדודים. הזכר מזמין את הנקבה להצטרף אליו לבניית הקן באמצעות קולות וזריקת עשב אשר משמש לבניית הקן אל עבר הנקבה. כאשר הנקבה מצטרפת אל הזכר הם בונים את הקן יחדיו בעזרת עשבים וגבעולים שונים. את הקן נוהג התמירון לחזק בעזרת אבנים.

דגירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני בני הזוג דוגרים על הביצים כאשר הם מתחלפים כל כמה שעות. כאשר הציפור המחליפה חוזרת לקן היא נוהגת להביא עימה חומרי קינון לחיזוק הקן והגדלתו מפני הסכנות של המים המקיפים את הקן. הדגירה נמשכת בין שלושה לארבעה שבועות לאחריהם בוקעים אפרוחים בצבע צהוב-שחור.

התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לכמה ציפורים אחרות, כשטורף מתקרב לקן עם הגוזל האם מתנהגת כפצועה כדי לקרב אליה את הטורף. כשהטורף מתקרב אליה יתר על המידה, היא מתרחקת ממנו (לכיוון הרחוק מהקן) ועושה את עצמה שוב כפצועה וחוזר חלילה.[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תמירון באתר הרשימה האדומה של IUCN
  2. ^ http://www.youtube.com/watch?v=Wp_4M7A37Ag סרטון ביוטיוב על התנהגות בעלי חיים, התנהגות התמירון כדוגמה לזולתנות בטבע. 23:00-25:00