Rugosa

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןRugosa
RugosaOrdovician.jpg
שלוש זוויות תצוגה של אלמוג Rugosa
יחידאי (Grewingkia canadensis)
מתקופת אורדוביק, אינדיאנה.
תקופה
אורדוביק-פרם
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: צורבים
מחלקה: אלמוגים
תת־מחלקה: ששאים (Zoantharia)
סדרה: Rugosa
תת־סדרה: Columnariina נכחדו

Cystiphyllina נכחדו
Streptelasmatina נכחדו

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Rugosa
מילנה אדווארד ואם, 1850
"Tetracoralla" מספרו של ארנסט הקל Kunstformen der Natur (צורות אמנותיות של הטבע), 1904

Rugosa (קרויה גם Tetracoralla) הוא השם המדעי לסדרה של בעלי חיים ממשפחת האלמוגים שנכחדו והיו נפוצים מאוד באוקיינוסים החל מאמצע האורדוביק ועד שלהי הפרם.

כ-75% ממיני ה-Rugosa היו יחידאים והשאר היו מושבתיים. כמה ממיני האלמוגים היחידאים (כדוגמת הסוגים Caninia‏, Lophophyllidium‏, Neozaphrentis‏, ו-Streptelasma) מכונים לעיתים קרובות באנגלית "אלמוגי הקרן" (horn corals) בשל התא הייחודי דמוי הקרן שקירותיו מקומטים (בלטינית rugose, מקור שם הסדרה), בעוד שהפוליפ של האלמוגים המושבתיים היה משושה. גודלם של אלמוגים יחידאיים הגיע מכמה מילימטרים לרוחב ולאורך ועד לרוחב של כ-14 סנטימטרים ולאורך של קרוב למטר. עם זאת, כמה מינים של אלמוגים מסדרה זו יכלו לייצר מושבות גדולות (לדוגמה Lithostrotion) שהגיעו לגודל של עד ארבעה מטרים.

לאלמוגים מסדרה זו יש שלד עשוי מקלציט שעובר התאבנות לעיתים קרובות. כמו האלמוגים המודרניים (Scleractinia), חיו אלמוגי ה-Rugosa על קרקעית הים או במסגרת שונית. אף שאין הוכחה ישירה, משערים כי לאלמוגים אלו מהפליאוזואיקון היו תאים צורבים על מנת ללכוד טרף. טכנית הם היו טורפים, אבל הטרף שלכדו היה כה קטן שלעיתים קרובות מתייחסים אליהם כאל "מיקרו-טורפים" (microcarnivores). כמו כן לא הוכח האם גם בגופם של אלמוגים אלו, כמו בגופם של אלמוגים מודרניים חיו אצות חד־תאיות הקרויות זואוקסנטלות (zooxanthellae), החיות חיי שיתוף (מוטואליזם) עם האלמוג.

בשלהי הדבון, במהלך גרמה עליית גובה פני הים להכחדה המונית של הסדרות Rugosa ו-tabulata, שבה נעלמו 90% מהמינים שחיו במינים רדודים ו-50% מאלו שחיו במים עמוקים. הם לא התאוששו לאחר מכן. בהכחדה ההמונית בגבול הפרם לטריאס נכחדו היתרה למעט כמה סוגים מתת-הסדרה Streptelasmatina.

קווי צמיחה של אלמוגים מופיעים לאורך גופו. אלמוגי Rugosa הוסיפו שכבת צמיחה חדשה כל יום (קמט נוסף), בדומה לטבעות צמיחה בעצים. בהשוואה של מספר טבעות הצמיחה בשלד של ה-Rugosa לעומת אלמוגים חיים ניתן אישוש להשערה שמהירות סיבוב כדור הארץ סביב צירו הייתה פעם מהירה יותר. בדבון נמשכה היממה 22 שעות, ולכן היו במשך שנה 396 ימים.

מורפולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפוליפ (יחידת המבנה הבסיסית של האלמוג) של אלמוגי Rugosa יש הן מחיצות שלד אופקיות (tabulae) והן מחיצות שלד אנכיות (septa), כאשר האנכיות חזקות יותר מהאופקיות, ולעיתים מחיצות מעוגלות המקשרות בין המחיצות האופקיות והאנכיות (dissepiments). הסימטריה של גוף האלמוג נבחנת על פי חתך רוחב. באלמוגי Rugosa מתחלק הגוף בעזרת שש מחיצות שלד הראשוניות (prosepta), הכוללות את המחיצה הראשית (cardinal septum) והמחיצה הנגדית (counter septum) הנבנות ב-180 מעלות האחת לשנייה, מה שיוצר סימטריה בילטרלית בניגוד לסימטריה הרדיאלית של אלמוגים מודרניים. אחר כך נוספים מחיצות משניות נוספות בצורה מורכבת בתוך ארבעה מרחבים מכאן הכינוי Tetracoralla ("אלמוגי הארבע") בניגוד לאלמוגים המודרניים המכונים Hexacoralla ("אלמוגי השש" או בעברית ששאים) שבהם החלוקה היא שוויונית לשישה מרחבים.[1] לתמיכה במחיצות השלד עובר לאורך מרכז הפוליפ מוט תומך (columella).

סיווג[עריכת קוד מקור | עריכה]

את סדרת ה-Rugosa ניתן לחלק על פי מבנה השלד שלהם לשלוש תת-סדרות

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Rugosa בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ להמחשה ראו את ההסבר על המבנה הפנימי של Eutetrapleura interradialia ב-Eutetrapleura interradialia והשוואה בין אלמוגים עם סימטריה רדיאלית ניתן לראות ב-Historical Geology