אבחזיה עילית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אבחזיה עיליתגאורגית: ზემო აფხაზეთი, זֶמוֹ אפּחאזֶתי, באבחזית: Аҧсны хыхьтəи) הוא מונח שנטבע בשנת 2006, המציין את החלק הצפון-מזרחי של אבחזיה, החלק היחיד מאבחזיה שנותר, לאחר מלחמת אבחזיה (1992-1993), בשליטת גאורגיה. מספטמבר 2006 ועד לאוגוסט 2008 ישבה הממשלה הגולה של אבחזיה בכפר הראשי צ'חאלתה. אולם מצב זה השתנה עם פלישת רוסיה לקודורי ולמערב גאורגיה, באוגוסט 2008, כאשר אבחזיה עילית נכבשה על ידי צבא הממשלה הבדלנית של אבחזיה ובכך השלימה את שליטתה המלאה בכל חלקי אבחזיה.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שקיעה חורפית בכפר אז'רה

המחוז גובל מצפון בפדרציה הרוסית ממזרח במחוז הגאורגי סמגרלו וסוואנתי עילית (או במחוז ההיסטורי סוואנתי) ומערב ודרום בשטחי אבחזיה הנשלטים על ידי הבדלנים האבחזים.

מבחינה גאוגרפית כוללת אבחזיה עילית את עמק קודורי, רכס צ'חאלתה ומעבר מארוחי (მარუხი) בגבול רוסיה-גאורגיה. אוכלוסיית האזור מנה בשנת 2002, 1,956 איש שרובם סוואנים, קבוצה אתנית של הגאורגים. שטח אבחזיה עילית מהווה כ-17% מסך שטחה של אבחזיה והיא ממוקמת בנקודה אסטרטגית חשובה בגובה, היא קרובה יחסית לבירת המחוז הבדלני סוחומי ולערים אחרות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח אבחזיה עילית נכנס לשימוש לאחר הצלחת המבצע הגאורגי לייצוב השליטה הגאורגית בקודורי, ביולי 2006, והיה בשימוש בעיקר על ידי פקידים רשמיים של גאורגיה והמדיה. אף על פי שלגאורגים לא הייתה שליטה יציבה בעמק קודורי קודם לכן, לא הצליחו הבדלנים האבחזים לכבוש את האזור, ומאז 1994 שלט באזור הלוחם המקומי אמזר קוויציאני, שסולק במבצע המשטרתי ב-2006. כוח המשקיפים של האו"ם בגאורגיה (UNOMIG) נשלח למחוז כדי שיפקח על פירוז האזור.

מקום מושבו של הממשל דה יורה של אבחזיה באבחזיה עילית מה-27 בספטמבר 2006

ב-27 בספטמבר 2006, ביום השנה ה-13 לנפילת סוחומי לידי הבדלנים האבחזים ובעלי בריתם מצפון הקווקז, שינתה הממשלה הגאורגית את שם האזור לאבחזיה עילית והכריזה עליו כ"מרכז מנהלתי זמני" של אבחזיה והמפקדה של הממשל דה יורה של אבחזיה. למרות מחאות הבדלנים האבחזים, נחנך באותו יום, המשרד החדש של הממשל הגולה, על ידי משלחת רמת דרג מטביליסי: נשיא גאורגיה מיכאיל סאקשווילי והפטריארך הגאורגי איליה השני.

האזור זכה לתוכנית שיקום גדולה הכוללת שיקום תשתיות ותגבור שרותי הביטחון. ועידת הבחירות המרכזית של גאורגיה ייסדה את מחוז הבחירה של אבחזיה עילית, מה שאיפשר לתושבים, בפעם הראשונה בהיסטוריה של גאורגיה, להצביע בבחירות לרשויות המקומיות בגאורגיה. ב-5 באוקטובר 2006 [1].

שלט אבחזיה עילית (ზემო აფხაზეთი) בדרך המובילה אליה

ב-12 באוגוסט 2008, השלים צבא אבחזיה את השתלטותו על אבחזיה עילית, במהלך פלישת רוסיה לגאורגיה. המערכה באזור אבחזיה החלה כיבוש עמק קודורי בתחילה והתמשכה לכיבוש חלקים במערב גאורגיה גופא. בכך השלימו האבחזים את השתלטותם על אזור אבחזיה אסס"ר ההיסטורית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לראשונה בהיסטוריה הגאורגית אוכלוסיית עמק קודורי תבחר גוף מייצג, אתר ועדת הבחירות המרכזית של גאורגיה, 3.9.2006, (בגאורגית)