אוטו-טיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אוטו-טיון הוא סימן מסחרי של קניינית התוכנה "Antares Audio Technologies". המכשיר משמש כמעבד אודיו, מודד ועורך צלילים. הוא נועד לצורך הסוואה וטיוח של זיופים מוסיקליים. האוטו-טיון הומצא במקור בידי המהנדס אנדי הילדברנד. בשנת 1998 נעשה שימוש ראשוני באוטוטיון, בשירה של הזמרת שר, "תאמין". מארק טיילור ובריאן רולינג, שהפיקו את האלבום, ניסו לשמור את האוטוטיון כסוד מסחרי, אולם בשנת 2000 הודו שהשתמשו בו. מאז נודע האוטוטיון כ"אפקט שר" וכ"פוטושופ של הקול האנושי".

בשנת 2004, מבקר המוזיקה ניל מקורמיק כתב בעתון דיילי טלגרף ש"האוטוטיון הוא המצאה מרושעת ביותר המנסה לקעקע את תעשיית הפופ מאז סוף שנות התשעים, ללא הצלחה", וששירת האוטוטיון היא כ"שירת המתים". בשנת 2010 הודתה סדרת הטלוויזיה הבריטית אקס פקטור, שמספר מתמודדים עשו שימוש באוטוטיון. כתוצאה מכך, הורה סיימון קאוול על איסור שימוש באפקט. באותה השנה, כלל המגזין "טיים" את האוטוטיון ברשימת ההמצאות הגרועות ביותר.

התפשטות התופעה בשנת 2009 והמחאה נגדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעת האוטוטיון דעכה בעשור הראשון של המאה ה-21, אך הכתה גלים שנית לקראת העשור השני של המאה ובייחוד בשנת 2009, כאשר יותר ויותר זמרים עשו שימוש באפקט, למעט זמרים בודדים שסירבו להשתמש בו. בטקס פרסי הגראמי ה-51 שנערך ב-2009, מחתה להקת "קאב פור קיוטי" על השימוש באוטוטיון בתעשיית המוסיקה, בעונדם סרטים כחולים. הזמר ג'יי זי חיבר שיר על סלידתו מהאוטוטיון בשם "מות האוטוטיון", ובו מחה על היותו של האוטוטיון גימיק, "שאינו מעלה ואינו מוריד". הזמרת כריסטינה אגילרה לבשה חולצה שעליה הוטבעה הכתובת: "אוטוטיון זה לנקבות".