דג חשמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgדגי חשמל
Malapterurus electricus 1.jpg
שפמנון חשמלי
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דגי חשמל
הצלופח החשמלי הדרום-אמריקני הוא דג המסוגל ליצור שדה חשמלי החזק ביותר בעולם החי - עד 600 וולט בעוצמה של 1 אמפר.

דג חשמל (אנגלית: electric fish) הוא שם כולל לדגים המסוגלים ליצור שדות חשמליים. סוגי דגי החשמל נמצאים במי ים, ובמים מתוקים של נהרות דרום אמריקה ואפריקה.

דג המייצר שדה חשמלי הוא דג אלקטרוגני; ואילו דג המסוגל לזהות שדות חשמליים הוא אלקטרורספטי (electroreceptive). רוב הדגים האלקטרוגנים הם גם אלקטרורספטיים. דגים רבים כגון כרישים, חתולי ים, ושפמנונים יכולים לזהות שדות חשמליים, אולם מאחר שהם אינם יכולים ליצור שדות חשמליים הם אינם מסווגים כדגי חשמל.

דגי חשמל חלשים או חזקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגי חשמל מייצרים את השדות החשמליים שלהם באמצעות איברי חשמל מיוחדים. הם בנויים מתאי שריר ועצב שעברו שינוי, ומותאמים במיוחד ליצור שדות ביו-חשמליים. שדות אלו חזקים יותר מהשדות שמייצרים באופן נורמלי השרירים או העצבים. בדרך כלל איברים אלו ממוקמים בזנבם של דגי החשמל או בשרירי החזה. הפלט החשמלי של האיבר הזה נקרא פריקת האיבר החשמלי.

דגי חשמל חזקים הם דגים אשר פריקת האיבר החשמלי היא מספיק חזקה כדי להמם את הטרף שלהם. האמפליטודה עשויה להיות מ-10 ועד 600 וולט עם זרם של עד 1 אמפר. דוגמאות טיפוסיות לדגים אלו הם; צלופח חשמלי (Electrophorus electricus), שפמנוני חשמל (Malapteruridae), וחשמלניים.

מנגד, דגי חשמל חלשים מייצרים פריקה באמפליטודיה של פחות מ-1 וולט. זו עוצמה חלשה מידי כדי להמם טרף, אולם הדג משתמש בה כדי לנווט, לאתר אובייקטים (חישת מיקום חשמלית) ותקשורת עם דגי חשמל אחרים (תקשורת חשמלית).

צורת הגל של פריקת האיבר החשמלי מתבטאת בשתי צורות כלליות, תלוי במין הדג. במינים מסוימים צורת הגל היא מתמשכת וכמעט סינוסואידלית (לדוגמה המינים; Apteronotus, Eigenmannia ,Gymnarchus). במינים אחרים, צורת הגל של פריקת האיבר החשמלי מורכבת מפולסים קצרים המופרדים במרווחים ארוכים יותר (לדוגמה המינים; Gnathonemus, Gymnotus, Raja).

חשמלן משוייש

מיון דגי החשמל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגי מים מלוחים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם שתי קבוצות של דגי ים המסוגלים ליצר פולסים חשמליים חזקים:

דגי מים מתוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן טבלה (שמות מדעיים) של כל דגי החשמל הידועים במים מתוקים.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המינים הידועים בישראל (ממשפחת החשמלניים - Torpedinidae);

במפרץ אילת:

בים התיכון:

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]