דימום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דימום חיצוני מהאגודל

דימום או שטף דם (מינוח מקצועי: hemorrhage) הוא מונח רפואי המציין יציאה של הדם מכלי דם שנקרע. דימום שמקורו בעורק יכיל דם בצבע אדום בהיר ויזרום בפעימות, ואילו דימום שמקורו בווריד יהיה כהה יותר ויזרום לאט יותר.

דימום חיצוני הוא דימום שבמהלכו יוצא דם מחוץ לגוף. הסכנה העיקרית בדימום חיצוני היא איבוד נפח גדול של דם, עד כדי היווצרות מצב של הלם. סכנה נוספת בדימום חיצוני, היא זיהום הפצע. דימום פנימי הוא דימום שלא מזרים דם מחוץ לגוף. בנוסף לסכנת איבוד הדם, הוא יכול לגרום ללחץ על איברים בגוף, ולהביא לפגיעה בתפקוד שלהם. דימום פנימי בתוך הגולגולת נקרא דימום תוך-גולגולתי.

בדימומים קטנים ואיטיים יחסית, הדימום נפסק בדרך כלל עקב תהליך של קרישת דם. בשטפי דם גדולים יותר דרושה התערבות חיצונית על ידי הפעלת לחץ ישיר על הפצע ומניעת יציאה של דם מתוך כלי הדם (למשל על ידי שימוש בתחבושת) או שימוש בלחץ עקיף, כדי למנוע זרימה של דם אל הפצע (למשל חוסם עורקים או לחיצה על "נקודות לחיצה" בגוף).

דימום[עריכת קוד מקור | עריכה]

דימום הוא השם הנפוץ לתאר את איבוד דם. זה יכול להתייחס לאובדן דם בתוך הגוף (הדימום פנימי) או איבוד דם מחוץ לגוף (דימום חיצוני ) . איבוד דם יכול להתרחש כמעט בכל אזור בגוף. בדרך כלל, דימום פנימי מתרחש כאשר הדם דולף החוצה דרך נזק לכלי דם או איבר. דימום חיצוני מתרחש גם כאשר הדם יוצא דרך פרץ בעור, או כאשר יציאות דם דרך פתח טבעי בגוף, כמו הפה, הנרתיק, או פי הטבעת .

אצבע מדממת

סיבות וגורמי דימום[עריכת קוד מקור | עריכה]

דימום הוא סימפטום נפוץ מאוד שיכול להיגרם על ידי מגוון רחב של אירועים או מצבים. הגרומים האפשריים הם :- דימום טראומי : דימום טראומטי נגרם על ידי פציעה. פציעות יכולות להשתנות בחומרה, אך רובם יכולים לגרום לדימום במידה מסוימת. יש הרבה סוגים נפוצים של פגיעה טראומטית , כגון:- 1. שפשופים או סריטות שאינן חודרות מתחת לעור . 2. שטף דם או חבלות . 3. פציעות שנגרמו כתוצאה מירי ( הכוונה לנשק ) . 4. פצעי דקירה מפריטים כגון מחט או סכין . 5. קריעה - פצע חריג שנגרם על ידי השפעה בוטה לרקמות קשות שמעליה רקמות רכות או קריעה כמו בלידה. במקרים מסוימים, זה יכול לשמש גם כדי לתאר את החתך . 6. חבלה - ידוע גם כחבורה, זו היא רקמה מזיקה טראומה קהה מתחת לפני השטח של העור .

חשוב לציין שיש גם מצבים רפואיים רבים שיכול לגרום לדימום[עריכת קוד מקור | עריכה]

זה בדרך כלל נדיר יותר מדימום טראומטי, אבל עדיין יכול לקרות בדרגות שונות. מצבים שעלולים לגרום לדימום :- 1. סרטן דם 2. מחלת כבד 3. שטף וסת . 4. טרומבוציט ופניה K5. מחסור בוויטמין 6. חסימת מעי . 7. אי ספיקת לב . 8. סרטן הריאות . 9. דלקת סימפונות חריפות .

ההשלכות של דימום שלא טופל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם הדימום נגרם על ידי פציעה או תאונה, ייתכן שהוא הפסיק עם עזרה ראשונה קטנה. בדרך כלל, את הפצע לאחר מכן אפשר לרפא באופן טבעי ואין צורך בטיפול נוסף .

מצבים רפואיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אם דימום נגרמים על ידי מצב רפואי, והמצב אינו מזוהה או מאובחן, הדימום עשוי לעלות מחדש. כל דימום כי הוא רשאי להמשיך ללא טיפול רפואי עלול לגרום לדימום למוות. בדרך כלל, אנשים צריכים לרדת בין שליש וחצי של הדם הכולל שלהם לפני שהם ידממו למוות. מדמם למוות הוא דרך מאוד נדירה עבור בני אדם למות , (מדמם למוות) יכול להתרחש ללא כל דימום חיצוני. שטפי דם פנימיים יכולים לגרום לאסון רב של איבוד דם, מפרצת כפח .

טיפול בדימום[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפול רפואי :- אם הדימום נגרם על ידי פציעה חמורה, או אם לא ניתן לשלוט בדימום, או אם הדימום הוא פנימי, אז צריך לספק טיפול רפואי דחוף . בדרך כלל, פרמדיקים ינסו להשתלט על הדימום לפני שמלווה הפצוע לבית חולים. במקרים מסוימים, טיפול יכול להינתן בבית או באמצעות אלונקה.הטיפול הנדרש יהיה תלוי בגורם לדימום . במקרים נדירים וחמורים , ייתכן שיהיה הצורך בניתוח כדי לעצור את הדימום .

ארגון הבריאות העולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארגון הבריאות העולמית עשה סולם דירוג אחיד כדי למדוד את חומרת סוגי הדימום :

  • דרגה 0 - אין דימום
  • דרגה 1 - דימום כתוצאה מארגמנת
  • דרגה 2 - איבוד דם קל
  • דרגה 3 - איבוד דם ברוטו ובכמויות גדולות
  • דרגה 4 - איבוד דם בכמויות גדולות אם זה היה ברשתית או במוח גורם למוות

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.