הגמוניה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הגמוניה היא שלטון מוחלט בחברה המצוי בידיה של קבוצה חברתית מסוימת, שהשיגה אותו תוך שיתופי פעולה בין השליטים החומריים של החברה, לבין השליטים הרעיוניים. הגמוניה היא היכולת להכתיב את החוקים ואת ההסדרים שלפיהם מתקיימים יחסים פוליטיים וכלכליים, או לפחות לשלוט בהם.

על פי ההוגה האיטלקי הנאו-מרקסיסטי אנטוניו גראמשי, עוצמתה של הבורגנות השלטת אינה נשענת על בסיסה הכלכלי (התשתית) בלבד, אלא בעיקר על בניין העל שלה (האינטלקטואלים, בכירי עולם התרבות, המשפט, הדת והפוליטיקה) - היסודות הערכיים והרעיוניים הרצויים לה. משעלה בידי הבורגנות להטמיע את ערכיה ולהפכם מודל חיקוי והערצה בקרב המעמדות הנמוכים, שוב אין היא צריכה לכפות את שלטונה בכוח הזרוע דווקא.

הגמוניה היא מצב של שלטון מוחלט (או כמעט מוחלט) בחברה, המרוכז בידיה של קבוצה חברתית מוגדרת, ובא לידי ביטוי בשיתוף השליטים במשאבים החומריים אותה חברה עם שליטיה הרעיוניים והאידאולוגיים. ההגמוניה מתארת מצב של שליטה בהסדרים חברתיים, נורמות וכללים, והיא מעצבת את פני החברה לפי ערכים הגמונים המשרתים אינטרסים וצרכים של הקבוצה השלטת.

ההגמוניה חולשת גם על מערכת התרבות בכללותה, והיא מחלחלת לכל ההיבטים האינטלקטואליים של חיי היומיום. זוהי מערכת בלתי-מודעת של שליטה, בה המרכיבים והערכים ההגמוניים כלל אינם נתפסים כחלק מתרבות או אידאולוגיה שולטת, אלא נראים כמו חלק בלתי-נפרד מהחברה ומערכיה, בלי קשר לקבוצת השליטה. בדרך זו, גם מיעוטים מזדהים עם ערכים אלה, המקבלים נופך חוץ-פוליטי, ומתעצמים לכדי עובדות לכאורה, מיתוסים או אמירות מוחלטות הנכונות לאותה החברה.

בסיסי הכוח ואופן הפעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר כוחה של ההגמוניה היא העובדה שהיא איננה נתפסת כלל כעמדה או אידאולוגיה קיימת, בהן ניתן להיאבק או לשנותן, אלא חלק בלתי-נפרד מהחיים, עובדה מוגמרת ומוחלטת. במידה רבה היא איננה מהווה מטרה לביקורת ציבורית או תרבותית, אלא כאשר מעמדה מתערער ומתחילים להיווצר סדקים בערכיה, והאינטרסים האמיתיים העומדים מאחוריה מתחילים להתגלות.

דרך פעולתה של ההגמוניה היא רב-מוקדית, והיא משתפת באופן מלא את כל הרבדים בחברה תוך מתן ביטוי לכל אחד ואחד מהם. בדרך זו, מתעצמת תחושת ההשתתפות, והמעמדות השונים, גם המדוכאים, מזדהים איתה ועם האינטרסים של המדכאים. עמדה זו הנה עמדת המוצא בפרדיגמה המרקסיסטית.

לפי גראמשי, מכתיבה הקבוצה ההגמונית ומגדירה את "כללי המשחק" לפיהם מתנהלת המדינה, ומכתיבים את עקרונות היסוד לחוקיה, מוסדותיה ועקרונותיה החברתיים. הקבוצה ההגמונית לפי גראמשי, שולטת בתרבות כמו גם במוסדות מרכזיים של המדינה והחברה האזרחית. הוא מגדיר את "משולש השליטה" - תרבות / חברה / מדינה - דרכו מנחילה הקבוצה ההגמונית את תפיסת העולם שלה, באופן נרחב, לכלל אוכלוסיית המדינה.

בניגוד לאידאולוגיה גרידא, ההגמוניה היא מערכת תרבותית שלמה, המופיעה בכל ההיבטים של החיים האינטלקטואליים ושל חיי היום יום של החברה. ההגמוניה משתפת את כל הרבדים של החברה ונותנת להם ביטוי, ובכך מביאה לתחושה של השתתפות מצד המעמדות המדוכאים ולהזדהות שלהם עם האינטרסים של מדכאיהם (לפי הגישה המרקסיסטית).

ההגמוניה היא מערכת בלתי מודעת של שליטה - האלמנטים השונים של התרבות ההגמונית אינם נתפסים כחלק מתרבות או מאידאולוגיה שלטת, ולעתים אף לא כחלק מהמציאות החברתית, אלא כעובדות מציאותיות וטבעיות (ראו פטישיזם של סחורות לדוגמה). עובדה זו מהווה את מקור כוחה האמיתי של ההגמוניה, שכן זו אינה נתפסת כאחת מן האידאולוגיות הקיימות, שניתן להיאבק נגדן, אלא כבסיס החיים החברתיים. ההתייחסות אליה כאל עובדה שרירה וקיימת, מביאה לכך שאין עליה עוררין או ניסיון לחלוק על קיומה ומהותה.

עקב כך, הגמוניה לרוב אינה מטרה לביקורת ציבורית. ביקורת כזו מתעוררת רק כאשר מעמדה של ההגמוניה מתערער - כאשר מעמד אחר מתחיל לאגור כוח ולערער על מיקומו של המעמד ההגמוני.

גבריות הגמונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה חברתי המושתת על יחסי כח בין השולט והנשלט , הקבוצה החברתית הגברית הטמיעה בתוכה מערכת

של סמלים אומנות אידאולוגים על פיה היא פועלת וזה סוד כוחה של ההגמוניה. לא כח פיזי אלא כח

סימלי שאיפשר לה לשלוט ולפעול על קבוצה חברתית אחרת , בהנחה שאנו מקבלים ומבינים שקבוצה זו היא

השולטת ועל פי ישק דבר.

לפי קונל ישנם מספר מודלים של גבריות והמרכיב המרכזי הדומיננטי ביותר שקובע כיצד גברים מתנהגים

כרגע , זו איטרקציה עם גברים אחרים באותה חברה , יחסי כח לפי שלושה מיממצעים :

  • יחסי כח - כח פטריאכלי ,עמדה הגמונית מי קובע? בעולם של סמלים זו אינה קביעה פיזית , יודעים

לפענח על פי סימנים אנו יודעים את זה , הדבר מקובע מראש. לדומגא: בפרסומות


  • יחסי כח- כח מבחינה כלכלית יחסי ציבור, במקומות העבודה, מכתיבים לאנשים את צורת ההתנהגות

שלהם שהם בונים ביחד במקום העבודה. במקום העבודה מתנהגים בצורה אחת וזה מוכתב.

מוקרניות נזילה- טשטוש בין העלמות לדוגמה : בגדי עבודה ובגדי בית, בגדי פנאי לדוגמה: לבושו

של צוקרמן מייסד פייסבוק ,קפקפ וקפוצון מאחורי הופעה זאת עומדת התשתית הנאוליבראלית, אשר

בסיסה במודרינות נזילה. זה משדר לעובדים שהם עובדים עבורו 24 שעות אין הפרדה בין

העולמות,

  • יחסי כח - תשוקה, נטייה מינית , קטע פיזי וגופני.

גבריות הגמונית -גבריות של קבוצה השולטת בחברה , קונל טוענת שהגבריות מובנית כתוצאה

מאינטרקציה עם גבריות בצבא העם , ישנה קבוצה אחת שממנה אי אפשר להמלט מהבניה חברתית וזו

הקבוצה ההגמונית בחברה הקבוצה השולטת. שאתה בא במגע עם קבוצה השלטת יכולות להיות שתי

ראקציות איאפשר לשנות את זה ולמגר את זה משני סיבות:

1. גבריות של הסכמה- מקבלים את הדין , את ההגמוניה .

2. גבריות של מחאה - גבריות שכועסת שהיא אינה בהגמוניה ורוצה כנגד השלטון והוא מפתחת

גבריות של מחאה, זו מחאה כנגד ברית אחרים והם השולטים ואתה כועס על זה שהם מייצרים

אותך ואתה אינך בשלטון איתם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Social sciences.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא סוציולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.