טיגריס בנגלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgטיגריס בנגלי
Tigerramki.jpg

Tigress in Bandhavgarh NP.jpg

מצב שימור

מצב שימור: סכנת הכחדה (EN)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: בסכנת הכחדה
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
משפחה: חתוליים
סוג: פנתר
מין: טיגריס
תת־מין: טיגריס בנגלי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Panthera tigris tigris
תחום תפוצה
מפת תפוצה של המין

טיגריס בנגלי (שם מדעי: Panthera tigris tigris) הוא תת-מין של טיגריס. תפוצתו באזורים טרופיים במזרח אסיה.

לרוב פרוותו של הטיגריס הבנגלי כתומה ומפוספסת בפסים שחורים וצרים. גחונו, צידן הפנימי של רגליו, לחייו וכן כתם גדול ליד עיניו הם בצבע לבן. בשטחי הביצות ההבילים בהודו ובמישורי העשב היבשים בדרום-מזרח אסיה, מספקת פרוותו הסוואה מצוינת.

הטיגריס הבנגלי נמצא על סף סכנת הכחדה, עקב שילוב של מספר גורמים:

  • טיגריסים שהזדקנו ואינם מסוגלים לצוד עוד חיות בר, נטפלים לבהמות הבית וטורפים אותן. הדבר הוביל להריגתם על ידי הכפריים ההודים על מנת להגן על עדרי המקנה שלהם. משהתכוננו הכפריים לציד של טיגריסים זקנים, הם ממשיכים וצדים גם טיגריסים צעירים ופוריים אשר נתקלו בהם במקרה.
  • יש וטיגריס זקן הופך להיות "טורף אדם" ואז מפיל חיתתו על כפרים שלמים. טיגריס שכזה מגיע סמוך למשכנות אדם כדי לצוד את חיות הבית, אולם יש שיתקל גם באדם ואז יטרוף אותו. משהבין כי בני אדם הם ציד קל, יתמקד הטיגריס הזקן בכפריים ויארוב להם. מדי שנה נקטלים בני אדם רבים מקרב ההודים על ידי "טורפי אדם" אלה ובלית ברירה, פועלים אנשי הרשויות ועימם הכפריים ללוכדם או להורגם.
  • משום גודלו ופראותו, היה ציד הטיגריס נחשב בהודו כספורט מלהיב ביותר.
  • הטיגריסים ניצודו לצורך מסחר בפרוותם היפה.

לנוכח סכנת ההכחדה של הטיגריס הבנגלי ננקטו בהודו אמצעים להגנתו: נאסר איסור חמור לפגוע בטיגריסים בלא היתר מן הרשויות והוקמו שמורות מיוחדות במטרה להגן על אוכלוסיות הטיגריסים.

הטיגריס נתפס כסמל תרבותי חשוב ביותר ברחבי אסיה. הטיגריס אפילו זוכה לכבוד כחיה הלאומית של בנגל ומלזיה. זאת ועוד, בעקבות פרויקטים של שימור טיגריסים, חלקים גדולים של שטחי המחיה שלהם זוכים להגנה וכך נמנעות התפשטויות ופלישות של בני האדם אל תוך שטחי המחיה של הטיגריסים וישנם פחות מקרי קונפליקט בין בני אדם לחיות בר.


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טיגריס בנגלי בוויקישיתוף