יושיטושי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יווֹשִיטווֹשִי טַיְיסוֹ צוּוקִיאווֹקָה
Yoshitoshi Akashi 1867.jpg
YoshiClimber.jpg

יוֹושִיטווֹשִי צוקיאווֹקָה, 1839 - 1892, (בקנג'י 月岡 芳年) המכונה בעולם המערבי בשם הקצר "יווֹשיטווֹשי", מגדולי האמנים היפנים, צייר, משורר, ואמן הדפסי עץ.

את פועלו של יושיטושי ניתן לחלק לשתי תקופות מכריעות: השנים האחרונות של יפן המודרנית המוקדמת, והשנים הראשונות של יפן המודרנית, התעשייתית והמתחדשת. בעוד שביפן הטרום-מודרנית היה יושיטושי מוכר כאמן ייחודי יוצר, הרי שביפן המודרנית, שבה קוּדָש הייצור הטכנולוגי התעשייתי, התעקש יושיטושי להמשיך וליצור את עבודות העץ שלו באופן ידני, ללא שימוש במכשור טכנולוגי מתקדם.

יושיטושי נולד בשנת 1839 בתקופת אדו בעיר אדו, שלימים שינתה את שמה לטוקיו. אביו היה סוחר עשיר, שהגיע לתפקיד של סמוראי, אולם יושיטושי עזב את בית אביו בגיל 3 וחי בבית דודו חסוך הילדים. בגיל צעיר ניכר כשרונו והוא הופנה ללימודי אמנות הציור וההדפסי העץ. את הכינוי "יושיטושי" קיבל בגיל 11 מהמאסטר שלו קוניושי [1]. ההדפס הראשון שלו נוצר בגיל 14, בשנת 1853, אולם במשך תקופה ממושכת אחר כך לא יצר, כנראה בשל מחלה ממושכת של מורו קוניושי. בשנת 1862 מת קוניושי, ובשנה שאחר כך יצר יושיטושי 44 הדפסי עץ.

עבודתו המוקדמת מלאה באלימות גרפית קיצונית ובמוות, אולי כשיקוף לאלימות הסובבת אותו, ביפן השסועה והנתונה למאבקי שוגונות טוקוגאווה כנגד העולם המערבי. החל מתקופה זו, ועד 1869, נודע יושיטושי כגדול אמני הדפסי העץ ביפן. בשנת 1871 שקע בדיכאון עמוק. באותה תקופה לא יצר, חי בחוסר כל, ומתואר כי בת זוגו יוקוטו מכרה את הבגדים שעל גופה על מנת לתמוך בו.

כוכבו של יושיטושי החל לדרוך שוב בשנת 1873, כאשר מצב רוחו השתפר, והוא החל שוב ליצור במרץ רב. המהירות שבה עבד, בנוסף ליצירתיותו, היו מפליאים. למרות זאת, בתקופה זו עדיין לא הוכרה עבודתו ולא נמצאו לה רוכשים, והוא חי בחוסר כל עד שנות השמונים של המאה ה-19. שנותיו האחרונות היו הפוריות ביותר, הוא יצר יצירות המוכרות כיום ביפן ובעולם המערבי כיצירות אלמותיות השוזרות בכישרון יצירתיות וגאונות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]