לארי סאנגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לארי סאנגר
(16 ביולי 1968)
Larry Sanger 02-2.jpg
לארי סאנגר, 2007
ידוע בשל ממייסדי ויקיפדיה
המייסד והעורך הראשי של סיטיזנדיום
אתר אינטרנט הבלוג הפרטי

לורנס מארק "לארי" סאנגראנגלית: Lawrence Mark "Larry" Sanger; נולד ב-16 ביולי 1968) הוא פילוסוף אמריקאי, ממייסדי ויקיפדיה, וכן המייסד של אנציקלופדיית סיטיזנדיום.

סאנגר גדל באנקורג', אלסקה. עוד בצעירותו התעניין בפילוסופיה. הוא בעל תואר ראשון בפילוסופיה מאוניברסיטת ריד קולג' אותו קיבל בשנת 1991 וכן תואר דוקטור בפילוסופיה מאוניברסיטת אוהיו סטייט אותו קיבל בשנת 2000.

סאנגר היה מעורב בעבודה על אנציקלופדיות מקוונת. בין היתר שימש עורך ראשי של אנציקלופדיית נופדיה, בין השנים 2001 עד 2002 שימש כמארגן התוכן הראשי של ויקיפדיה וכיום משמש כעורך פעיל ראשי של אנציקלופדיית סיטיזנדיום.

סאנגר היה האדם הראשון שהגה את הרעיון שמאחורי ויקיפדיה. הצעתו של סאנגר ליישם אנציקלופדיה מבוססת ויקי הוביל להקמתה של ויקיפדיה. ויקיפדיה הייתה בתחילה פרויקט משלים לנופדיה. סאנגר היה עורך ראשי בתחילת דרכה של ויקיפדיה וכתב חלק ניכר מדפי המדיניות המקוריים של ויקיפדיה.

סאנגר עזב את ויקיפדיה בשנת 2002 ומאז ועד היום נוהג לבקר במידה רבה את מיזם ויקיפדיה. לטענתו המקור לחוסר האמינות של ויקיפדיה הוא, בין היתר, בכך שלא ניתנת עדיפות למומחים בתחומים השונים.

לאחר שעזב את הפרויקט, לימד סאנגר פילוסופיה באוניברסיטת אוהיו וכן עבד עבור Encyclopedia of Earth. ב-15 בספטמבר 2006 הכריז סאנגר על הקמת סיטיזנדיום אותו השיק ב-25 במרץ 2007. סיטיזנדיום מייצג מאמץ להקים אנציקלופדיה אמינה. סאנגר שואף לגרום לכך שמודל האנציקלופדיה המקוונת יהיה אמין יותר.

כיום הוא מבלה את מרבית זמנו בעבודה על הפרויקט WatchKnow, בין היתר כדי להתפרנס, בעבודה במשרה חלקית כסופר, נואם ויועץ בנושאי קהילות מקוונות שיתופיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]