מאין באנו? מה אנחנו? לאן אנו הולכים?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Woher kommen wir Wer sind wir Wohin gehen wir.jpg
מאין באנו? מה אנחנו? לאן אנו הולכים?
D'où venons-nous ? Que sommes-nous ? Où allons-nous ?
פול גוגן, 1897-1898
שמן על בד, 139.1 × 374.6 ס"מ
המוזיאון לאמנות, בוסטון

"מאין באנו? מה אנחנו? לאן אנו הולכים?" (בצרפתית: D'où venons-nous? Que sommes-nous? Où allons-nous?) הוא ציור מאת הצייר הצרפתי פול גוגן.

ההיסטוריה של הציור[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הציור יצר גוגן בשנת 1897 בטהיטי, אליה עקר בשנת 1891 במטרה להתרחק מן החברה האירופית. בשנת 1898 שלח גוגן את הציור לצייר ולאספן הצרפתי ז'ורז דניאל דה מונפריד (Georges Daniel de Monfreid). הציור נמכר מספר פעמים עד שנקנה בשנת 1936 על ידי המוזיאון לאמנות, בוסטון בעבור 80,000 דולר.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הציור, בעל המבנה הפנורמי, מציג קבוצה של 13 דמויות אנושיות הנמצאות בטבע הפרימיטיבי של טהיטי. הדמויות מצוירות בסגנון אקספרסיבי, אולם הן שומרות על תלת-הממדיות שלהן. גוני העור של הדמויות נע בין צהוב לחום, דבר המגיש את תפיסתן כפרימיטיבית. אף על פי שאין בציור תיאור פרספקטיבי או תיאור נפילת הצל של הדמויות על גבי הקרקע, עדיין מורגשת הכוונה לתיאור מרחב, הנחסם על ידי עצים ותיאור נוף במישור האחורי של הציר. במרכז הציור מופיעה דמות גבר בעלת גוון עור צהוב הלובשת אזור חלציים מבד לבן. היא מתוארת לכל גובהו של הציור ומדגישה את מבנה הקומפוזיציה.

באחד ממכתביו המתאר את הציור, כותב גוגן כי יש להתבונן בציור מן הימין אל השמאל. הוא מתאר את הדמויות השונות כמעלות את השאלות האונטולוגיות בקשר למהות הקיום האנושי. לפי כתיבתו משמש האליל הכחול כייצוג של "המעבר" ואילו האישה הזקנה בקצה השמאלי של הציור נמצאת במצב "קרוב למוות".‏[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו: "מאין באנו? מה אנחנו? לאן אנו הולכים?", אתר המוזיאון לאמנות, בוסטון (באנגלית).