מלחמת אנגליה-זנזיבר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מלחמת אנגליה-זנזיבר
ארמון הסולטאן לאחר ההפגזה
עימות: מלחמת אנגליה-זנזיבר
תאריך התחלה: 27 באוגוסט 1896 09:02 זמן מקומי
תאריך סיום: 27 באוגוסט 1896 09:40 זמן מקומי
משך הקרב: ?
מקום: זנזיבר
תוצאה: ניצחון בריטי
הצדדים הלוחמים
Flag of the United Kingdom.svg
האימפריה הבריטית
 
Flag of the Sultanate of Zanzibar.svg
זנזיבר
 
כוחות
חמש ספינות מלחמה, נחתים  2,800, יאכטה חמושה 
אבידות
פצוע אחד  בערך 500 הרוגים, יאכטה חמושה 

מלחמת אנגליה-זנזיבר התנהלה בין האימפריה הבריטית לזנזיבר ב-27 באוגוסט 1896. המלחמה ארכה 38 דקות ולכן מקובל להכתירה כמלחמה הקצרה ביותר בהיסטוריה הכתובה.

המלחמה פרצה לאחר שסולטאן זנזיבר חמד בין תווויאני, ששיתף פעולה מרצון עם המנהל הקולוניאלי הבריטי, מת ב-25 באוגוסט ואחיינו חאלד בן ברע'ש תפס את השלטון בפועל בהפיכה צבאית. כיוון שהבריטים העדיפו מועמד אחר (חמוד בין מוחמד) שהאמינו כי ישתף אתם פעולה, הם הורו לברע'ש להתפטר מתפקידו. ברע'ש סירב ותחת זאת הקים צבא שכלל 2,800 איש ואת היאכטה לשעבר של הסולטאן, "גלזגו", שחומשה. בזמן שכוחותיו של בארגש ביצרו את הארמון, התרכזו חמש ספינות מלחמה של הצי המלכותי הבריטי בנמל מול הארמון והנחיתו כוחות של חיל הנחתים המלכותי.

למרות שברגע האחרון ניסה הסולטאן לנהל משא ומתן על שלום באמצעות נציג ארצות הברית באי, פתחו תותחי ספינות הצי המלכותי באש על הארמון בבוקר ה-27 באוגוסט, לאחר שפקע האולטימטום הבריטי בשעה 9:00 בבוקר. כשהחל הארמון להתמוטט סביבו נמלט ברע'ש לקונסוליה של גרמניה שם קיבל מקלט מדיני והוא חי כגולה בדאר א-סלאם עד שנלכד על ידי הבריטים ב-1916. הוא קיבל רשות מהבריטים להתגורר במומבסה שם מת ב-1925. ההפגזה הופסקה אחרי 38 דקות שבמהלכן הוטבעה הגלזגו, נהרסו ארמון בית אל-חוכם והמגדלור, וארמון בית הפלאים ניזוק קשות. העימות הקצר קיבל את התואר "המלחמה הקצרה ביותר בהיסטוריה".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]