קארי (תבלין)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אבקת קארי

אבקת קארי הוא כינוי מערבי למספר נוסחאות לתערובות תבלינים המבוססת על מטבחי דרום אסיה. השימוש במונח "אבקת קארי" או "משחת קארי" אינו מתייחס לתבלין מסוים מן המטבח ההודי אלא מושפע מתערובות המסאלה ההודיות. לא ידוע מה מקור המילה בוודאות, אך משערים כי מקורה בעיוות המילה הטמילית "kari", שמשמעותה דומה ל"רוטב", אם כי קיימות גם השערות כי המקור למילה דווקא בפועל הצרפתי cuire (לבשל). מכיוון שסוג וכמות המרכיבים ב"קארי" שונה ממתכון למתכון, קיימים סוגי קארי חריפים יותר וחריפים פחות, אם כי כולם בעלי ריח חזק יחסית.

אין לבלבל את אבקת הקארי עם מאכלי קארי, שהם כינוי מערבי לתבשילים הודיים, שחלקם אכן מוכנים עם תערובת בעלת מרכיבים הדומים לקארי; וכן לא עם עץ הקארי (ה-Murraya koenigii), שאת עליו לעתים מוסיפים לתערובת התבלינים.

מרכיבי התערובת יכולים להשתנות ממתכון למתכון. בכל התערובות ימצא כורכום, שגם נותן לתערובת את צבעה האופייני. בנוסף, במרבית התערובות ימצאו כוסברה טחונה, כמון, פלפל שחור וגרגרנית יוונית (חילבה). מרכיבים אחרים עשויים להיות זנגביל טחון, אבקת שום, חלתית, שומר, קינמון, ציפורן, הל, זרעי או אבקת חרדל, אגוז מוסקט טחון ומייס, ופלפלים חריפים מסוגים שונים (צ'ילי, קאיין, פלפל ארוך).