קונדוליני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
מיקום הקונדליני

קונדוליני(kuṇḍalinī, טמילית :குண்டலினி/வாலை,סנסקריט: कुण्डलिनी, תאילנדית: กุณฺฑลิน) הוא מילה המתארת שני דברים. הראשון הוא אנרגיה נפשית (פראנה) המתרוממת מאזור הצ'אקרה התחתונה לכיוון הצ'אקרה העליונה. הפירוש השני, הינו הנתיב שבו עוברת אותה אנרגיה נפשית. פירושו המילולי של הביטוי קונדולינו הינו פיתול.
בתורת היוגה, מגדירים את הקונדוליני ככוח נפשי כמוס שמצוי באזור האגן. חלק מתרגילי היוגה, נועדו לשחרר את הקונדוליני ממצבו הכלוא ולשחרר אותו, באופן שיפעל על כל מערכות הגוף והנפש. במסורת הבודהיסטית, ישנה חשיבות להתרוממות ספונטאנית של הקונדוליני ממקומו באגן לכיוון חלקו העליון של גוף האדם. הבודהיסטים רואים בהתרוממות הספונטנית הזו, קפיצה לרמת תודעה גבוהה יותר. קפיצות כאלו מכונות בשם סאטורי. בתורות העידן החדש, עליית הקונדוליני מסמלת התקדמות מדורגת בסולם התפתחות נפשית. מציאותו של הקונדוליני בצ'אקרה התחתונה, מסמלת אורגניזם, שמודע רק לעצם העובדה שהוא קיים. התרוממות הקונדוליני לצ'אקרה השנייה שמגדירה את הדחף המיני, מעידה על מודעות הנשלטת על ידי הצורך להתרבות. התרוממות הקונדוליני לצ'אקרה השלישית שממונה על הרגשות, מגדירה מודעות מפותחת יותר, המכירה בקיומן של מודעויות אחרות ומסוגלת לפתח רגשות אליהן. התרוממות הקונדוליני לצ'אקרה הרביעית, מעידה על מודעות המסוגלת להצטרף ולשתף פעולה עם ישויות אחרות לצורכים יצירתיים ואסתטיים.
הפעילות הרוחנית של הצ'אקרות הגבוהות (החמישית, השישית והשביעית) היא מורכבת יותר, ולכן לא פשוט להסביר את המשמעות של התרוממות הקונדוליני עד לצ'אקרות האלו. ניתן בקירוב להגיד, שכיוון שתכונת הצ'אקרה השישית היא "ראיית האמת", אזי התרוממות הקונדוליני לצ'אקרה זו, מעידה על דרגה רוחנית המקורבת לנבואה.

בספרות היוגה והמדיטציה, ישנו עיסוק אינטנסיבי בהתרוממות הקונדוליני, או כפי שהיא מכונה לעתים "התעוררות" הקונדוליני. באופן גס ניתן לחלק את העוסקים בקונדוליני לשתי אסכולות. האסכולות הראשונה טוענת שהתרוממות הקונדוליני צריכה להיות ספונטנית וטבעית והיא מין אירוע נפשי פתאומי שדומה, או לעתים זהה להארה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]