אבוגידה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מסמך מהמאה ה-19, בכתב בראהמי

אַבּוּגִידָה היא קטגוריה של מערכות כתב שבהן כל סימן בנוי מאות עיצורית וסימון לציון תנועה, אשר כיחידה אחת מייצגים הברה אחת. בניגוד לכתב הברות, באבוגידה ישנו קשר גרפי בין סימנים בעלי צליל דומה, והעיצורים משתנים בתצורה דומה בהתאם לתנועה שאותה הכותב רוצה לבטא. כמו כן, בניגוד לאבג'ד אין סימון דיאקרטי, וסימן התנועה הוא חלק בלתי נפרד מהאות השלמה.

דוגמה לכתב אבוגידה היא הכתב של שפת האינוקטיטוט, שבה צורת האות מסמלת את העיצור, וכיוונה מסמן את התנועה. בכתב זה ניתן לראות כי ההברה מִי נכתבת כך: ᒥ, בעוד ההברה מוּ נכתבת כך: ᒧ.

מערכות כתב בקטגוריה זו נמצאות במחלוקת מתמדת מכיוון שהמאפיינים שלהן דומים למאפיינים שמגדירים את האבג'ד מחד ואת כתב ההברות מאידך. לדוגמה, ניתן לטעון שעברית מנוקדת היא בעצם מערכת אבוגידה, ולא מערכת אבג'ד (אם כי זה לא מדויק בגלל אמות הקריאה שנשארות גם בכתב המנוקד), או שקאטאקאנה עשויה להיות אבוגידה בגלל דמיון מסוים בין אותיות בעלות אותו עיצור.

כיום כתבי אבוגידה נמצאים בשימוש במספר שפות, רובן בחצי האי ההודי, לדוגמה דוונאגרי, חלקן במזרח אפריקה, למשל כתב געז, וחלקן בשפות של העמים הילידיים של קנדה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אבוגידה בוויקישיתוף