אבן אל-עלקמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אבו טאלב מחמד מאיד א-דין אל-אסרי אל-בע'דאדי בן אחמד אל-עלקמי, או בקיצור: אבן עלקמיערבית: ابو طالب محمد مؤيد الدين الاسري البغدادي بن احمد العلقمي) היה וזיר שיעי ממוצא פרסי בחצרו אל-מסתעצם של הח'ליף העבאסי האחרון שמשל בבגדאד.

אבן עלקמי נולד בשנת 1197 והתחנך בפרס. הוא למד במדרסה והיגר לבגדאד שם מצא תעסוקה כפקיד בחצר הח'ליפות. בשנת 1244 הוא מונה לוזיר תחת אל-מסתעצם. אבן עלקמי קשר קשר עם הולאגו חאן בתיווכו של הפילוסוף השיעי ממשהד, טוס נסיר א-דין א-טוסי. הוא קיווה שלאחר שבגדאד תיפול, תמסר לידיו משרת מושל העיר. הוא אכן זכה לכהן כמושל, אך רק לחודשים ספורים. הוא נפטר בעיר ונקבר בקרבת המקדש השיעי של האימאמים ה-7 וה-9 בקזימין ובנו עז א-דין ירש אותו כמושל אף הוא למשך חודשים ספורים, עד שהוחלף בידי עטאא אל-מולכ אל-ג'ביני.

מסופר מפי היסטוריונים סונים, כי לאחר שנכנס לעיר הוא "הושפל על ידי הטטרים והוא נאלץ לרכוב על חמור. אישה אחת שראתה אותו אמרה לו: 'האם כך ראית את בני עבאס נוהגים?, וכעת הגענו למצב זה בשל מעשי ידיך'. לאחר מכן הסתגר בביתו למשך יומיים וזאת הסיבה שמת מודאג ועצוב". בזיכרון ההיסטורי הערבי מציינת דמותו משל לבוגד (לרוב שיעי) במדינה המבקש למוסרה בידי אויבים חיצוניים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]