אדפולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אֵדָפוֹלוֹגְיָהיוונית: ἔδαφος, אֵדָפוֹס, "אדמה", + -λογία, ־לוגיה) היא תחום מחקר מדעי העוסק בהבנת יחסי הגומלין שבין הקרקע ובין האורגניזמים החיים בה ועליה, ובמיוחד השפעתה על הצומח. הוא אחד משני ענפים עיקריים של מדעי הקרקע (יחד עם פדולוגיה העוסקת בלימוד קרקעות בסביבתן הטבעית, דרכי היווצרותן והתפתחותן).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קסנופון (431–355 לפנה״ס), וקאטו (234–149 לפנה״ס), היו אדפולוגים מוקדמים. קסנופון ציין את ההשפעה מועילה של קלטור האדמה על היבול. קאטו כתב את ספרו "על החקלאות" (De Agricultura) שהמליץ עיבוד קרקע, מחזור זרעים ועוד.

יאן בפטיסט ואן הלמונט (1577–1644) ביצע ניסוי מפורסם בו הוא גידל עץ ערבה בכלי שהכיל כמות שקולה של קרקע וסיפק לו רק מי גשם במשך כחמש שנים. המשקל שנוסף לעץ בזמן גדילתו היה גדול בהרבה מן הירידה במשקל של הקרקע. מכך הוא הסיק כי הערבה הייתה עשוי מים. למרות שהמסקנה נכונה רק בחלקה, הניסוי שלו הצית מחדש עניין באדפולוגיה.[1]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בנין, ע. [ער.] / זינגר, א. / חן, י. / להב, נ. / נברוט, י. / עמיאל, א. / רביץ, א. / שקד, ד, פרקים נבחרים בתורת הקרקע, המחלקה למדע הקרקע והמים האוניברסיטה העברית בירושלים - הפקולטה לחקלאות ברחובות, תשל"ז
  • יעלון, דן, פרקים בתורת הקרקע, 1966

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Xenophon, Cato and Van Helmont: see page 9-12 in Miller, Raymond W.; Gardiner, Duane T. (1998). Soils in Our Environment (8th ed.). Upper Saddle River, NJ 07458: Prentice Hall. ISBN 0-13-610882-2.{{cite book}}: תחזוקה - ציטוט: location (link)


ערך זה הוא קצרמר בנושא גאולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.